Masallardan Neden Yararlanmıyoruz?

Çocuklara masalla hayatın doğruları anlatılabilir

Masalların çoğu, gizli ahlaki anlamlar taşır, hatta herkesin çok iyi bildiği türden olanlarda bile çokça öğütler yer alabilir. Örneğin, “Tavşanla kaplumbağa” masalı. İlk anlatıldığında aceleci insanlar için ikaz edici, basit bir masal gibi gelebilir. Ama görünenin altında daha katı ve daha derin bir anlam gizlidir. Kaplumbağa, sabır timsali olmasının yanında, geleneksel bir uzun ömür ve ölüm sembolüdür. Tavşana gelince, ahmaklığı ve çılgın enerjisiyle rakibinin azmindeki gücü anlamaktan uzak kalışıyla gençlik sembolüdür. Yarışın başından beri kaplumbağa, hiç vazgeçmeden, mecburen, ağır ağır ve sebatla yürümektedir, tavşanın o kadar öne geçmiş olması onun canını sıkmamaktadır. Onun tecrübeye güveni ve kaçınılmazlığa inancı vardır. Ahmak tavşanın en baştaki gücünün tükeneceğini, kısa zamanda dikkatinin dağılacağını ve sonunda kaplumbağanın can sıkıcı sebatkârlığına yenik düşeceğini bilir. Bu şekilde çocuk, kendisinin de bir gün zaman ve yıllara yenik düşeceğine dair bilinçaltından ikaz edilmiş olmaktadır. Bilgelik, tecrübe ve insanlık yarışının gerçekte nasıl koşulduğu konusunda olgun bir anlayış kazandırır.

Yalana ‘Yalancı Çoban’ masalı
Çocuklarda yalan söyleme eğilimi gördüğünüzde onlara “Yalancı Çoban” masalını okuyun.

Kardeş anlaşmazlığına ‘Hansel ve Gretel’
Kardeşlerine kötü davranan çocuklara, Harisel ve Gretel masalı kız ve erkek iki kardeşin birbirlerine bağlılıkları sayesinde her türlü kötülüğe karşı koyabildiklerini açıklar.

Kötü davrananlara ‘Sinderella Kül Kedisi’
Kendilerinden daha güçsüz çocuklara kötü davrandıkları zaman, Sinderella Kül Kedisi masalı, onlara kurbağanın gözünden nasıl göründüğünü ve aynı zamanda büyüklük taslayanların sonunda nelerle karşılaştıklarını gösterir.

İnsanlarla alay edenlere ‘Güzel ve Çirkin’
Gösterişsiz veya özürlü insanlarla alay eden çocuklar için Güzel ve Çirkin hikâyesi güzelliğin dışta değil, kalpte saklandığını kaydeder.

Çabuk aldanan çocuklara ‘Kurnaz Tilki’
Özellikle çok çabuk aldanan saf çocuklar için Kurnaz Tilki ile Tavuk türünden hikâyeler insanın duyduğu her şeye inanmaması konusunda ibret dersi verir.

İftira atanlara Ömer Seyfettin’in ‘Kaşağı’sı
İftiranın sonuçlarını göstermek için çocuklara, Ömer Seyfettin’in Kaşağı hikâyesi okutulabilir.
PROF. DR. M. ZEKİ AYDIN
 

güney

Çok güzel bir alıntı; fakat günümüz çocukları malum teknoloji çocuğu,hal böyle oluncada ""MASAL""diye başlayan her şeyi ti ye alıyorlar .Malesefki toplumumuzun bu yozlaşma sürecinden çocuklarımız da nasibini alıyor .Bizler her ne kadar istemeyip bu konuda mücadele etsekte bu süreç hepimizi etkiliyor.Umarım çocuklarınızı dilediğiniz gibi yetiştirebilirsiniz....
 
Üst