Damatlık Seçimi

Evlenirken, damadın hazırlığının hep kolay olduğu düşünülür. Oysa damatlığın seçimi de en az gelinlik kadar özen ister. Damatlığınız smokin ya da siyah bir takım elbise olabilir. Seçiminizi yaparken,damatlığınızın müstakbel eşinizin gelinliği ile bir uyum içerisinde olması gerektiğini unutmayın. Damatlığınızın içine, normal beyaz bir gömlek ve canlı renkte bir kravat ya da Atatürk yaka beyaz bir gömlek ve İngiliz tarzı kısa bir kravat ya da papyon uygun olabilir. İki alternatifte de yelek, güzel ve tamamlayıcı olacaktır.
Damatlığınızı, dilerseniz hazır alabilir veya diktirebilirsiniz. Diktirmeyi tercih ederseniz en az iki ay önce terziniz ile anlaşmalı ve kumaşınızı seçmelisiniz.
Hazır alacaksanız en az bir ay önce damatlığınızı aramaya başlayınız ve en geç düğüne o*n beş gün kala alınız. Hazır almak size zaman kazandıracak olsa da yapılması gereken tadilatlar olabileceğini dikkate alınız.

CEKET
Tercihe göre şal yaka kruvaze veya tek sıra düğmeli bir ceket giyilebilir.Ceketin bedene tam uyması smokinin daha şık durmasını sağlayacaktır. Omuzlar dar veya fazla geniş olmamalıdır.

PANTOLON
Pantolonun paçaları, ayak bileğinden beş santim aşağıda bitmelidir. Paçalar, ayakkabının üst kısmına değmeli ve kalça hareketlerini kısıtlayacak kadar dar olmamalıdır.

GÖMLEK
Smokinin içine genellikle pileli gömlek giyilir. Ancak düz beyaz, kemik rengi ya da beyaz üzerine işlemeli bir gömlek de tercih edilebilir. Manşetler,ceketin kollarından bir parmak çıkmalıdır.

KOL DÜĞMELERİ
Kol düğmelerini kişiliğinize uygun olarak seçmelisiniz. Kalpli ya da geometrik desenli, değişik motiflerde kol düğmeleri takabilirsiniz. Kol düğmelerinin kumaş değil gümüş, altın ya da metal olmasına dikkat etmelisiniz.

YAKA VE KRAVAT
Smokini tamamlamak için aynı kumaştan yapılmış bir papyon takmalısınız. Takım elbise giyiyorsanız, kıyafetinize uygun bir kravat tercih etmelisiniz. Yakanızı ise kravata uygun bir mendille ya da gelin buketinden küçük bir çiçekle tamamlayabilirsiniz.

KUŞAK
Pantolonunuzu bir kuşakla tamamlayacaksanız, kuşağın pilelerinin mutlaka içe dönük olması gerekir. Bu pileler arasına yapılacak olan gizli ceplerde para, anahtar gibi önemli eşyalar, smokinin görüntüsünü bozmadan taşınabilir. Modern smokinlerde bu kuşaklar, yerini renkli pantolon askılarına da bırakabilmektedir.

YELEK
Kuşak ve pantolon askısı yerine renkli bir yelekle hem mütevazı bir smokin hem de düz renk bir takım elbise bile çok şık ve modern görülebilir. Pek çok mağazada birbirinden değişik renk ve motiflerde yelekler bulabileceğiniz gibi, eğer kıyafetinizi satın aldıysanız içine kıyafetinize uyacak böyle bir yelek de diktirtebilirsiniz.

AYAKKABILAR
Siyah bağcıklı ayakkabılar, smokin için idealdir. Çorabın da pantolonla aynı renk olmasına dikkat edilmelidir. Gri renkli takım elbisede yine siyah, kemik tonları ya da lacivert renk kıyafetlerde ise aynı tonda ayakkabı uygun olur.

Damatlığınızı seçerken fiyat analizi yapmanızda ve damatlık firmalarından seçenekler konusunda bilgi almanızda yarar var.

Pantolon ve ceket için geçerli renkler koyu tonlardır. Gömlek açık yada koyu tonlar baz alınarak seçilebilir.

Açık renk damatlık düşünüyorsanız tercih edeceğiniz renkler gelinlik ile uyumlu olmalı.

Kumaş türünü bulunduğunuz mevsime göre seçmelisiniz.

Çizgili yada ekoseli takım elbise düşünüyorsanız çizgilerin yada desenlerin birbirini tutup tutmadığını kontrol edin.

Ceket, pantolon, yelek, boyunluk ve çeşitli aksesuarlar konusunda dikkat etmeniz gereken birbirlerine uyumlu olmaları. Papyon kullanacaksanız ceket kumaşınızla aynı renkte olması uygun olacaktır. Kravat seçiminde ise yelpazeniz daha geniş.Altın, gümüş gibi metal kol düğmelerini tercih etmenizde fayda var. Mendil yada gelin buketinden bir çiçek damatlığınız için tamamlayıcı bir unsur olabilir.

Pantolon sıkı yada bol olmamalı, boyu tören sırasında rahat hareket etmenizi sağlayacak uzunlukta olmalıdır. Ceket omuzları dar yada haddinden fazla geniş olmamalıdır.

Yelek kullanmak isterseniz sizi saran bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Dar bir yelek sizi rahatsız edecektir. Bol bir yelek ise görünüm açısından hoş durmayacaktır.Ayakkabı ve çorap için koyu renkleri tercih etmenizde fayda var tabi ki damatlığınız açık renk değilse...
 
Açık , krem tonlarında damatlıklar da kumral damatlarda pek güzel duruyor değil mi ? Hele de özellikle evlilik için yaz ayları tercih edildiğine göre açık renk damatlıkları tercih etmek daha hoş oluyor .
 

yemezlercicim

Uzaklaştırıldı
Sadece gelinlik seçiminin mi zor olduğunu düşünüyorsunuz ? Erkeklere haksızlık etmeyin, çünkü damatlık da tüm ayrıntılarıyla üzerinde oldukça iyi düşünülmesi gereken bir konu. Kadınlar genelde gelinlik seçiminde modeli daha çok göz önünde bulundururken, erkekler damatlıklarda fiyatı daha çok önemserler. Ama yine de sizler için ufak tüyolar hazırladım, buyrun iyi okumakar...

Damatlık seçimindeki ilk soru işareti hazır mı alınacak yoksa özel dikim mi olacak sorusudur. Kuşkusuz ki özel dikim yaptırılan damatlıklarda sizle birebir uyum sağlayan bir kombine kavuşursunuz. Bu, damatlık seçimi için en garantili fakat fiyatı yüksek olan yoldur. Diğer seçeneğiniz ise hazır alıp, eğer gerekiyorsa terziye tamir ettirmektir. Aynı verim alınır mı bilinmez ama bütçenizin dostu olacağı kesin!

Damatlık türü; damatlık modelleri genel olarak takım elbise şeklinde tercih edilse de smokin tasarım damatlık seçimi yapan damat adayları da bulunuyor. Fakat smokin tercihi yaparken çok fazla renk seçeneğinin bulunmadığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Damatlığınıza uygun olan aksesuarları seçerken de aynı hassasiyeti göstermeli ve uyumlu ürünleri tercih etmelisiniz. Çok fazla aksesuar seçimi olmadığından bu işin kısa sürede biteceğine emin olabilirsiniz. Damatlığınızı tamamlayacak olan aksesuarlar arasında; yaka çiçeği, kravat iğnesi, kol düğmesi ve kol saati bulunuyor.

Damatlığınızın kravatının genişliği, ceketinizin yaka genişliği kadar olmalı. Aksi halde kendi düğününüzün en rüküş davetlisi olabilirsiniz.

Damatlığınız 2 düğmeliyse en üst düğmesi, 3 düğmeliyse orta düğmesi göbeğinize denk gelmeli. Damatlığınızı alırken veya diktirirken buna dikkat edin. Tabi bir de göbeğiniz biraz ince olsun mümkünse :)

Renk Seçimi; damatlık seçmeden önce ilk karar vermeniz gereken şey; renk oluyor. Gelin adayının da fikrini aldıktan sonra hayalinizdeki rengi belirleyerek seçenekleri daha aza indirebilir ve seçim şansını kolaylaştırabilirsiniz. Son dönemlerde pek çok farklı renkte damatlık olsa da siz yine de klasik ve siyah olan modellerini diğerlerinden bir adım önde tutmalısınız.

Her şeyi ile klasik olmayı çok da istemeyen damat adayları smokini siyah papyon yerine fular şeklindeki kravat ve onun takımı yeleklerle ya da değişik yaka modellerinde erkek gömlek modelleri ile renklendirme yoluna gidebilirler. Ayakkabı konusunda ise genellikle rugan ayakkabı tercih ediliyor olmakla beraber, gelininizin tarzına uyumlu olarak deneysel davranabilir; hatta örneğin bir kır düğününde siyah bir spor ayakkabıyı bile kullanmayı deneyebilirsiniz.
 
Üst