Gerçekten evlenmek istiyor musunuz?

Yolunda giden mutlu bir ilişkiniz varsa en azından teoride evliliği aklınızdan geçirmişsinizdir. Zaten aşık olduğu insanla evlenmeyi kim istemez ki... Ancak yine de hayatınızda yeni bir süreci başlatacak olan bu kararı almak o kadar da kolay olmayabilir. Maddi ve manevi sorumluluklar, ömür boyu bağlılık, özgürlüklerin kısıtlanması... Ve daha birçok neden kafanızı karıştırmaya yeter de artar bile. Bu yüzden kesin kararınızı vermeden önce çok iyi düşünmeli ve gerçekten istiyorsanız evlenmelisiniz.

Evlilik kararı almaya çalışırken kendinizi baskı altında hissedebilir ve hatta oldukça stresli günler yaşayabilirsiniz. Bu çok doğal ancak yine de bazı soruları kendinize sormanızda fayda var;

Gerçekten evlenmek istiyor musunuz?​

Evliliğe inanıyor musunuz? Dürüst olun ve içinizdeki sese kulak verin. Belki siz de sosyal yaşantının doğal bir gereği olarak evlenmek istiyorsunuz. Unutmayın ki bazı koşullarda insanın evlenmek istediğine inanması daha kolay olabilir;

Sevgiliniz evlenmek için ısrar ediyorsa,​

Uzun zamandır birlikteyseniz ve ilişkinizin gidişatı bunu gösteriyorsa,
Arkadaşlarınız ve aileniz evlenmeniz için baskı yapıyorlarsa.
Tüm bu nedenler evlilik kararı almanız için yeterli olmamalıdır hiç kuşkusuz. Uzun ve mutlu bir evlilik için herşeyin kafanızda netleşmesi ve hiçbir soru işaretinin kalmaması gerekir. Evlenmek istediğinizden emin olmalısınız. Kendinizi kapana kısılmış hissettiğiniz anlarda dahi kendinizi sakın çeşitli bahanelerle kandırmayın.

Neden bu insanla evlenmek istiyorsunuz?​

Bu nasıl bir soru demeyin sakın. Normal koşullarda tabii ki bu sorunun cevabı "Onu çok seviyorum ya da hayatımın geri kalanını bu insanla geçirmek istiyorum" olmalıdır. Ancak kimi zaman evlenmek bazı sorunlardan kaçmak için bir fırsat olarak görülebilir. Soruyu açık yüreklilikle cevaplayın ve bilinçaltınızdaki başka nedenlerden dolayı evlenmek isteyip istemediğinize karar verin;

Aile baskısından kurtulmak ve kendinizi yetişkin gibi hissetmek,
Eski sevgilinizi unutmak,
Hayatınızda değişiklik yapmak,
Arkadaşlarınızın birer birer evlenmesi ve sizin üzerinizde baskı hissetmeye başlamanız.

Evlenmeyi düşündüğünüz insanı yeterince tanıyor musunuz?​

İlişkiniz ne kadar süredir devam ediyor? Onun nelerden hoşlandığını ya da en çok neye kızdığını bildiğinizden emin misiniz? İlişkinizin süresinin evlenmek için yeterli olup olmadığı kesinlikle sizin kişisel kararınıza bağlıdır. Bu nedenle sizin için neyin doğru olup olmadığına sadece kendiniz karar verebilirsiniz. Evliliğiniz boyunca birbiriniz hakkında her gün yeni şeyler keşfetmek size eğlenceli ve zevkli gelebilir kuşkusuz. Ancak evlenmeden önce sevgilizle ilgili ne kadar çok şey bilirseniz, evlendikten sonra katlanamayacağınız davranışlarla karşılaşma riskini o kadar azaltmış olursunuz..

Nasıl bir evlilik istediğinize dair partnerinizle aynı hayalleri mi kuruyorsunuz?​

Her ikiniz de aynı frekansta mısınız yoksa evlilikten ve hayattan beklentileriniz birbirinden çok mu farklı? Her ne kadar farklı olan bazı beklentileriniz üzerinde anlaşma ümidiniz olsa da hepsi için aynı şeyi söylemek imkansız. Birbirinizin beklentilerine -hepsine olmasa da en azından bir kısmına-cevap verebileceğinizden emin olmalısınız.

Evlenmeden önceki ilişkiniz evliliğinizin gidişatı ve nasıl olacağına dair ipucu verse de bazı noktaların hala karanlıkta kaldığı da bir gerçektir. Unutmayın ki evlenmek size mutluluk, romantizm ya da güven getirmez. Bunu yapacak olanlar da yine sizlersiniz.

İlişkinizde yolunda gitmeyen ama nasılsa düzelir diye umut ettiğiniz problemler var mı?​

Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin alkolle başı dertte mi? Para konusunda oldukça sorumsuz birisi mi? Ya da yaptığınız kavgalar fiziksel olarak zarar verici boyutlarda mı? Eğer böyle sorunlar yaşıyorsanız evlenmeden önce iyi düşünün. İlişkiniz boyunca tamamen sabırla bu sorunların geçmesini beklemiş ve hatta evlenirseniz belki birçok şeyin değişeceğine inanmış olabilirsiniz. Ancak yine de siz çözümü olmayan problemleri sakın gözardı etmeyin.
 
Üst