Eski kocanın soyadı taşınamayacak

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eski kocasının soyadını taşımayak isteyen kadınları üzecek bir karara imza attı.

Daire, boşanma davası sonuçlandıktan sonra mahkemeye dilekçe vererek boşandığı kocasının soyadını almak isteyen kadının talebini reddetti. Yargıtay, eski kocasının soyadını almak isteyenlerin dava açarak bu hakkı elde edebileceklerine karar verdi.
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği emsal kararda şu görüşlere yer verdi:
"Davalının, boşandıktan sonra kocasının soyadını kullanmasına
izin verilmesine ilişkin bir davası veya karşı davası bulunmamaktadır. Davalı, dilekçe ile boşanmadan sonra kocasının soyadını taşımasına izin verilmesini istemiştir. Bununla ilgili başvuru harcını yatırmış olması, dava açıldığı anl***** gelmez. Bu bakımdan kadının bu
talebiyle ilgili usulüne uygun açılmış bir karşı dava bulunmadığından karar verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekirken, kesin
hüküm oluşturacak şekilde red hükmü kurulması doğru görülmemiştir. Gösterilen sebeple hükmün bozulmasına karar verildi."

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin bu kararıyla birlikte eski kocasının soyadını taşımaya devam etmek isteyen kadınlar dava açarak bu hakkı elde edebilecek.
ANKA

Başlığı görünce şaşırdım...
Yanlış olmuş galiba..
Taşınamayacak değil, ayrıca bir dava açarak talep edilmesi gerekiyor demiş karar..

Eski soyismini taşımakta menfaati olduğunu ve bunun eski kocasına zarar vermeyeceğini ispatlarsa eski kocasının soyadını taşımaya devam etmesinin bir mahsuru yoktur. (MK md.173/2)

Maddede sanki hakimin boşanma davasında buna da hükmedeceği anlamı çıkıyor..
Belki o yüzden yeni bir davada ileri sürülmesi bu kararda vurgulanmış olabilir..

Belirtmeliyim ki Yargıtay kararları bağlayıcı değildir.

Başlığı görünce şaşırdım...
Yanlış olmuş galiba..
Taşınamayacak değil, ayrıca bir dava açarak talep edilmesi gerekiyor demiş karar..

Eski soyismini taşımakta menfaati olduğunu ve bunun eski kocasına zarar vermeyeceğini ispatlarsa eski kocasının soyadını taşımaya devam etmesinin bir mahsuru yoktur. (MK md.173/2)

Maddede sanki hakimin boşanma davasında buna da hükmedeceği anlamı çıkıyor..
Belki o yüzden yeni bir davada ileri sürülmesi bu kararda vurgulanmış olabilir..

Belirtmeliyim ki Yargıtay kararları bağlayıcı değildir.
Size katılıyorum.Ayrıca öyle aileler varki bu konuda anlaşıyorlar boşandığı eşinin soyismini kullanıyor.Özellikle bayanlar çocuğuda var ise eşinden bu hususda talepte bulunuyor çocuğu için..

Boşanmış bir bayanın eski eşinin soyadını kullanmasını anlamış değilim..Bilemiyorum ama tahminim ya çıkarlar açısından ya da çocukları ile aynı soyadı taşımak istemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ne çıkar sağlayabilirki zaten kanunen ayrılmış yasal haklarınıda almış oluyor sadece dediğimiz gibi çocukları ile aynı soyismi taşımak istiyor anneler.

Son düzenleme:
D€NiZ;189173' Alıntı:
Boşanmış bir bayanın eski eşinin soyadını kullanmasını anlamış değilim..Bilemiyorum ama tahminim ya çıkarlar açısından ya da çocukları ile aynı soyadı taşımak istemesinden kaynaklanıyor olabilir.
Şöyle örnekleyeyim:
Bir sanatçımız var..
Şimdi ismini tam anımsayamıyorum..
Ama ünlü bir sanatçı..
eski eşiyle boşandığında böyle bir talebi olmuş, çünkü eski eşinin soyismiyle ilk defa şöhret olmuş..
Bu nedenle değiştirmek istememiş..
Geçerli bir nedeni ve de menfaati bulunduğundan bu talebide kabul edilmiş :p

Şöyle örnekleyeyim:
Bir sanatçımız var..
Şimdi ismini tam anımsayamıyorum..
Ama ünlü bir sanatçı..
eski eşiyle boşandığında böyle bir talebi olmuş, çünkü eski eşinin soyismiyle ilk defa şöhret olmuş..
Bu nedenle değiştirmek istememiş..
Geçerli bir nedeni ve de menfaati bulunduğundan bu talebide kabul edilmiş :p
evet birde bu durumlar var mesela Dr olabilir avukat olabilir bayan bu isim ve soyisimle tanınıyor.Bu sebebden dolayıda eşinin soyismini kullanmayı önce eşinden talep ediyor eğer eşi rıza gösterirse kullanabiliyor mahkeme kararı ile.Artı ilerde soyismine zarar vercek bir durum olursa erkek eski eşine kanunen soyismini kullandırtmaktan vaz geçebiliyor.bu durumdada bayan kızlık soyismini alıyor.

Ben zaten sırf çocuklarıyla aynı soyismini taşımak istediği için böyle bir talebinin kabul edileceğini sanmıyorum..

Burada menfaat şartı gerçekleşmemiştir.

onairci

Sözlük Yazarı
Kimileri evlenir iken soy adını değiştirmek istemez, kimileride boşanır iken hala eski eşini soy adını kullanmak ister, bu kadınların soy adı durumları ne kadar sorun oluyor böyle:(