Jak Kamhi kimdir?

Jak Kamhi kimdir?​

1925 yılında İstanbul"da doğdu. Saint Michel Fransız Lisesi ve Yıldız Teknik"ten mezun olduktan sonra Fransa"da “çelik konstrüksiyon” konusunda ihtisas yaptı. Çelik inşaat, metal eşya ve elektronikte birçok ilklerin Türkiye"de üretilmesine öncü oldu. Profilo Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası, İktisadi Kalkınma Vakfı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk-Fransız İş Konseyi ve Metal Eşya İşverenleri Sendikası'nın kurucusudur.

TÜSİAD"da uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği yapan Kamhi, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası"nın (ERT) ilk ve tek Türk üyesi olarak 12 yıl hizmet verdi. 1991 ve 2007 yıllarında iki kez Dışişleri Bakanlığı “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”na, 1992"de İstanbul Üniversitesi tarafından “Fahri Mühendislik Doktorluğu” unvanına layık görüldü. Uluslararası alanda yaptığı çalışmalar nedeniyle Fransa hükümeti tarafından 1991 yılında “Legion d"Honneur”, 1997"de de Fransa Cumhurbaşkanı tarafından “Commandeur dans l"Ordre National du Merite”, 2003 yılında İspanya Kralı tarafından “Commander of the Order of the Spanish Civil Merit” nişanlarına layık görüldü. Ödülleri arasında; 1992 yılında Türk-Amerikan Dostluk Konseyi tarafından verilen liderlik ödülü, 2003 yılında Türkiye Hahambaşılığı-Türk Musevi Cemaati"nin “Takdir ve Teşekkür” plaketi bulunmaktadır. Fransızca, İngilizce ve İspanyolca bilen Jak Kamhi, 3 çocuk ve 5 torun sahibidir.

Jak Kamhi, iş adamı. Profilo Holding yönetim kurulu başkanı ve kurucusudur. İşadamı Profilo Holding İcra Kurulu Üyesi ve eski milletvekili Cefi Kamhi'nin babasıdır. Ressam, iç mimar ve iş kadını Melda Kamhi'nin büyükbabasıdır.

Jak_Kamhi"'dan alındı.

İşadamı Jak Kamhi’ye “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından takıldı.
Törende, madalyanın gerekçesi okundu. Gerekçede, madalyanın, Kamhi’nin yurt içinde ve dışında ulusal yararlar doğrultusundaki üstün hizmetleri, Türkiye’nin tanıtımı ve yüceltilmesine değerli katkıları ile toplumsal birlik ve bütünlüğe yönelik başarılı çalışmaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığının önerisi, Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanlığı’nın uygun bulmasıyla verildiği ifade edildi.

Kamhi’nin, başta ABD olmak üzere uluslararası alanda üyesi bulunduğu birçok vakıf ve dernek içinde gösterdiği etkin çabaların, Türk ulusunun diğer uluslarla ekonomik, toplumsal ve kültürel yakınlaşmasına değerli katkıları olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Sezer, konuşmasında, İstanbul Sanayi Odası, İktisadi Kalkınma Vakfı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği gibi mesleki ve gönüllü kuruluşların yönetiminde önemli çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Türk toplumunun sevgi ve hoşgörüsünü tüm dünyaya anlatmak amacıyla kurulan 500. Yıl Vakfı’nın başkanı olduğunu da sözlerine ekledi.
Sezer, “Yaşamı boyunca her zaman ülkenin geleceğinden kendini sorumlu tutma bilinci ile hareket eden sayın Kamhi, ülkemizin tanıtılması ve uluslararası alanda karşılaştığı sorunların giderilmesi yolunda yılmadan ve işten bir özveriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Sayın Kamhi bu yurtseverliği ve çalışkanlığı ile ulusumuzun övgüsünü kazanmıştır. Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Sayın Jak Kamhi’ye ulusumuzun şükran duygularının bir anlatımıdır. Size ülkemizin ve ulusumuzun yararına üstün başarıyla gerçekleştirdiğiniz çalışmalar nedeniyle Türk ulusu ve kendi adıma teşekkür ediyorum. Yaşamınız ve yaptıklarınız her Türk yurttaşınca örnek alınacak, gurur duyulacak niteliktedir” diye konuştu.

Kamhi de, madalya için şükranlarını dile getirerek ülkesine hizmet etmenin her yurttaşın görevi olduğunu belirtti. Kamhi, yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kamhi, Türkiye’ye karşı düşmanlık besleyen bazı aşırı odakların ürettikleri sorunların üstesinden gelmede İsrail Devleti’nin de Türkiye’yi daima desteklediğini ifade etti. Kamhi, sözlerini “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek tamamladı.
NTV/MSNBC
 
Üst