BIOS Güncelleme

BIOS Güncelleme Rehberi​

Biliyorsunuz, artık yeni donanımlar muhteşem bir hızla hayatımıza giriyor. Mesela yeni bir yongasete sahip anakart, çok hızlı bir şekilde BIOS'u tam oturmadan piyasaya sürüldüğünden ve gerek kendi yapısında olsun, gerek özellik konusunda olsun, gerekse diğer donanımlarla uyumluluğu olsun bir sorun/özellik eksiği olabiliyor. Bunun için, BIOS güncelleme olayına girişiyoruz. Ama nedir bu BIOS güncelleme işi? Püf noktları nelerdir? Nelere dikkat etmeliyim? gibi soruların cevabı...

BIOS Güncelleme Nedir? Gerekli midir?

Bildiğiniz gibi, BIOS'dan donanımlarımız ile alakalı ayarları değiştirebiliyoruz. Tıpkı işletim sistemlerinde olduğu gibi BIOS'lar da hata içerebilir. Eğer anakartımız bir donanım ile çalışmayı reddediyorsa, veya uyumsuzluk yapıyorsa, bu sorunları ve hataları BIOS güncellemeleri ile gidermek mümkün. Kısacası BIOS güncellemesi, anakartımızın üreticisinin çıkardığı daha yeni BIOS sürümünü bir nevi BIOS için yeni yazılımı, kullandığımız BIOS yazılımı ile değiştirmektir.BIOS sadece okunabilen yazılamayan ROM bellektedir.kullancıların istediği gibi müdahale edip bozmamaları için...

Çalışıyorsa, dokunma mantığını kullanarak, ortada bir sorun yokken BIOS Güncellemek pek mantıklı değildir. ancak bakarsınız yeni veriyonda, yeni özellikler gelmiştir, kritik sorunlar giderilmiştir, o zaman güncelleriz. Tabii sırf sorunları gidermek için yapılan bir şey değildir BIOS güncelleme. Örneğin yeni bir işlemci çıktı, anakartımız teorik olarak bu işlemciyi destekliyor. Ama işlemciyi taktığımızda, işlemcinin yanlış algılandığını sistemin farklı gösterdiğini görüyoruz. bu sorunu yeni BIOS güncellemesi yaparak bu işlemcinin tam anlamıyla desteklenmesini sağlayabiliriz.

BIOS, sadece okunabilir bellek(ROM) üzerine yazılı olduğunu söylemiştik. Eğer sadece okunabilir bir belleğin üzerindeyse, nasıl güncelleme yapacağız? Aslına bakarsanız, günümüzde, BIOS'lar EEPROM üzerine yazılıdır. EEPROM (Electrically Erasable Programmable ROM), elektrik yoluyla kendini programlamamıza olanak veren bir tip bellek. Dolayısı ile anakart üreticimizin çıkardığı BIOS güncellemelerini yapmamız BIOS'u yeniden programlamamız mümkün oluyor. Bu güncelleme işini, BIOS yazılımının türüne göre veya anakart üreticisine göre farklı farklı yazılımlar ile yapabilmemiz mümkün. Örneğin, AWARD BIOS kullanıyorsak, BIOS güncelleme yaparken AWDFLASH programını kullanırız. Anakart üreticine göre de değişir demiştik. Asus anakartlar AWARD BIOS kullanmasına rağmen, AFLASH adında kendilerine has bir program kullanırlar.

BIOS Güncelleme İşlemi İçin Neler Gereklidir? Riskli midir?

Öncelikle sabırlı olmalısınız. BIOS güncelleme işlemi, eğer kurallara uyulmaz ise riskli bir iştir. Kurallara uyarsanız gayet basit bir işlem. Eğer anakartınızın üreticisinin sayfasında yazılanlara harfiyen uymazsanız, BIOS yazılma işlemi başarısız olur.sisteminiz tekrar açılmayabilir. Sözün özü, BIOS Güncelleme olaylarına girişmeden önce, anakart üreticinizin yazdığı uyarılara iyice uyun.

Bios güncelleme için Gerekli olan ve bilmeniz gereken şeylere topluca bir göz atalım:
- Anakartınızın Markası & Modeli
- Anakartınızın Üreticisinin Web Sitesi
- Anakartınız için gereken BIOS dosyaları ve sistem disketi

belli başlı anakart Üreticilerinin BIOS dosyaları için sunduğu direkt web adresleri ve programların adresleri:
ASUS : http://www.asus.com.tw/products/motherboard/bios.html
GigaByte: GIGABYTE 技嘉科技
Abit : http://www.abit-usa.com/english/download/bios update/main.htm
MSI : MSI -- MICRO-STAR INT'L CO.,LTD.
Soyo : soyousa.com - Informationen zum Thema Motherboard.
INTEL : Intel® Desktop Board Support - Home
IWILL : http://www.iwillusa.com/support/ProductSupport.asp?SupportID=8
FIC : http://www.fic.com.tw/techsupport/drivers/searchbios1.asp
SpaceWalker (Shuttle) : http://www.spacewalker.com/english/download.htm
Tyan : http://www.tyan.com/support/html/bios_support.html
 
Üst