Prof. Dr. Ayhan SONGAR kimdir?

Ayhan Songar kimdir?​

Prof. Dr. Ayhan Songar, (d. 1927, Gönen - ö. 2 Temmuz 1997, İstanbul) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nın kurucusu olup, otuz dört yıl kürsünün başkanlığını yapmıştır. Çağdaş psikiyatrinin de kurucuları arasında yer alan Ayhan Songar, aynı zamanda Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin Genel başkanlığını da yapmıştır. Görevleri arasında New York Bilimler Akademisi üyeliği de bulunan Songar, Aydınlar Ocağı, Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Türk Edebiyatı Vakfı'nın kurucuları arasında da yer almış; Aydınlar Ocağı ile Türkiye Milli Kültür Vakfı Genel Başkanlıklarında da bulunmuştur. Şiir ve musiki konularında da bir çok makalesi bulunan Ayhan Songar'ın yirmi altı neşredilmiş eseri vardır. Ayhan Songar'ın "Die Menschen und die Psychologie" adlı uzun bir bildirisi Almanya'daki psikiyatr dergilerinde bir çok kez ana kaynak olarak gösterilmiştir.

Toplumun şu ara sizin gibi ilim ve irfan sahiplerine ne kadar muhtaç olduğunu bilseniz hocam. Allah rahmet eylesin.

İlk tabiplik yıllarından bir hatırası:

Köyden gelmiş yaşlıca bir hastasını dinledikten sonra, hoca sormuş, amca nedir bu sinirli hal, kimlerle kavga ettin?
Köylü hastanın cevabı: Doktor bey ben bu yaşta kimlerle kavgalı olayım, tek düşmanım var onunla kavgalıyım, onuda yenersen zaten gözüm arkada gitmem,
Doktor merakla, hayırdır amca kim miş bu?
Hastası: NEFSİM Doktor bey NEFSİM demiş; Ayhan hoca yıllarca Anadolu insanının bu güzel inanç ve ifade özelliklerine güvenerek hizmet etmiştir.
 
Üst