Anitkabir Özel Defteri

Anitkabİr Özel Defterİ Ataya Saygi Defterİ​

Atatürk'ün büyüklüğüne olan saygımı belirtiyor ve bu iki yakın ülkenin samimiyetinin gelişmesini arzu ediyorum.
Koizumi Junichino
Japonya Başbakanı
10.01.2006


Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Türk halkının büyük evladı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün anısını gönlümüzde hep yaşatırız.
E. Rahmanov
Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 19.01.2006


Modern Türkiye'nin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültür alanlarındaki etkileyici başarıları, büyük siyaset ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'e derin hürmetler niteliğindedir.
Ben de Romen halkı adına, Türk halkının menfaatlerine hayatını ve eserlerini adayıp kendi ülkesinin kaderinde etkili bir iz bırakarak, bütün dünyadaki barış ve ilerleme ideallerine ilham kaynağı olan modern Türk Devleti'nin kurucusu ve 20. yüzyılın simgesel kişiliğine en derin saygılarımı sunmak istiyorum.
Calin Popescu-Tarceanu Romanya Başbakanı Ankara, 01.02.2006
Cumhurbaşkanı Atatürk'ün anısına saygılarımla.
Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı


Bir kez daha bu büyük anıt'ı Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtını ziyaret etmekten şeref duyuyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun Seksen Altıncı yıldönümü ve çocuk bayramı münasebetiyle, kardeş Türk halkının refahını ve daha çok ilerlemesini temenni ederim. Mahmoud Abbas - Filistin Yönetim Lideri - 24.04.2006

Kazanım ve kayıpların ölçeceğini kavramak için, yalnızca zamanımızın göreceli güvenliğinden 1915 Gelibolu Muharebesî'nin çetin çatışmalarını tam olarak anlayabiliriz. Avustralya ve Türkiye'nin kesinlikle sahip çıktığı şey ortak tarihimizdir; cesaret, fedakarlık, ve karşılıklı saygıya dayalı bir tarih. Avustralya ulusu Gelibolu Muharebesi'nin sonucunda oluşmuştur. Aynı zamanda Türkiye için milli onurun yeniden canlandığı ve büyük komutan ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün ortaya çıktığı bir yer olmuştur. Avustralya, Atatürk'ün savaşı takip eden yıllardaki dostluk sembolünü hiçbir zaman unutmayacaktır ve hayatını kaybedenlerin annelerine söylediği sözler günümüze kadar Avustralya halkı arasında yankılanmaya devam edecektir.
Michael Jeffery Avustralya Genel Valisi 26 Nisan 2006
 
Üst