OSMANLI SİLLESİNİN ARDINDAN

OSMANLI SİLLESİNİN ARDINDAN​

22 Temmuz 2007 seçimlerinin üzerinden neredeyse bir haftayı aşkın bir süre geçti. Seçimler üzerinde aslında çok fazla konuşmanın, yazıp çizmenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Ancak Türk halkının atmış olduğu tokat, daha doğrusu Sayın Bahçeli nin deyimiyle Osmanlı sillesi bazı kişileri öylesine sersemletmiş ki adeta saçmalıyorlar. Özellikle hezimete uğramış olan siyasal partilerin muhalif kadroları kendi partilerinin yönetici kadrolarına yüklenirlerken, bu siyasal partilerin yönetici kadroları ve partizanları ise seçim başarısızlığının sorumluluğunu sağa sola atmak için taklalar atıyor.
Kurmuş olduğumuz öbeğe, ve ileti adreslerimize gönderilen ilginç iletiler arasında ne iddialar var bir bilseniz! Yok 50.000 seçmeni olan bir bölgede 85.000 oy kullanılmış, yok sandıkta 29 sayılan AKP oyu İl Seçim Kurulu nda 290 yazılmış... falan da filan...
Şimdi mantıklı düşünen insanlar için seçim öncesi koparılan yaygaralardan bir farkı olmayan bu tür iddiaların gerçeği ne kadar yansıttığı apaçık görünürdedir. Zira seçimden önce mazot fiyatı hakkında yalan söyleyenler bugün, oy oranları hakkında yalan söylemeye devam etmektedir. Yazının başında da atıfta bulunduğumuz Sayın Devlet Bahçeli nin artık bir “Osmanlı sillesi vuracaksınız” sözü gerçek olmuş, ve Türk siyasi tarihinde her daim kara bir leke olarak hatırlayacağımız, iki anahtarcılar, ucuz mazotçular, Osmanlı sillesini yemişlerdir. Ancak uslanıp bir kenara çekilerek, bu halk artık yalanlara kanmıyor teşhisi koymak yerine ortalıkta yaygara koparmaya devam etmektedirler.
Şimdi şu iddialara bir bakın Allah(C.C) Aşkına! Yok 50.000 seçmeni olan bir bölgede 85.000 oy kullanılmış, yok sandıkta 29 sayılan AKP oyu İl Seçim Kurulu nda 290 yazılmış Yahu kardeşim madem böyle bir şey olmuş, burası neresiymiş, hangi il ya da hangi ilçeymiş yazsana bilelim, sonra neden itiraz dilekçeni yazıp götürmedin YSK ya... di mi ama!
Sonra kullandığı ifadelerden baya baya mürekkep yalamış olduğunu düşündüğüm bir arkadaşımızda şöyle diyor: Sorduğum kimse AKP ye oy vermedi ama sonuçlara göre her iki kişiden birisi AKP ye oy verdi. Ya seçim sonuçlarında bir oynama var, ya da yalancı seçmen türü çıktı ortaya. Evet bu arkadaş ise aslında yalancı seçmen türü diye tanımladığı kesimin varlığından haberdar ama bunu aleni beyan etmiyor. Gerçekten de sokakta sorduğumuz zaman insanların çok büyük bir kısmı göğsünü gere gere AKP ye oy vereceğim diyemiyor. Neden biliyor musunuz? Korkuttunuz halkı! Çünkü, sokaklara katil AKP yazdınız, AKP-PKK elele yazdınız duvarlara, devletin kurmuş olduğu tesislerin özelleştirilmesini bahane ederek vatanı satmakla suçladınız, köylerin toplu halde Yahudilere satıldığını iddia ettiniz, bu ülkenin insanlarının oyu ile iktidara gelmiş insanlara her türlü hakareti yaptınız, AKP ye oy verenlere devletten yardım alanlara dilenci dediniz, Cumhuriyet mitingleri adı altında toplu bir sindirme harekatı düzenlediniz, darbe çığırtkanlığı yaptınız, AKP kaybederse Atatürk ün kazanacağını ima ettiniz, DTP nin misyonunu AKP nin üstlendiğini beyan ettiniz...
Şimdi bütün bunlardan sonra ekmeğinin derdine düşmüş olan birçok insanın nasıl göğsünü gere gere AKP ye oy vereceğim demesini bekleyebilirsiniz ki? Hele bir desin, hele bir desin! O insanı Atatürk düşmanı, pis bir yobaz, PKK yardakçısı gibi tanımlamalara maruz kalacak hale getirmediniz mi? Evet, ne yazık ki insanlar, deşifre olmamak için, medya tarafından Cumhuriyet ve Atatürk ile özdeşleştirilen CHP ye oy vermeyeceğim diyemez hale getirildi. Sırf bu yüzden de aslında gayet aklı başında, ne istediğini bilen, kararını vermiş ama kapalı oy kullanma alanına girene kadar kararsızım söylemleri ile dolaşan bir seçmen türü ortaya çıktı.
Ve sokaklarda AKP ye oy vereceğim diyemeyen bu seçmen sandığa gittiğinde haykırdı... AKP, AKP, AKP,
Halk Osmanlı sillesini vurmuştur, Hayırlı Uğurlu olsun...

Saygılarımla, Tunç ERKAN
tunc.erkanca@hotmail.com
 
Alıntı:Ve sokaklarda AKP ye oy vereceğim diyemeyen bu seçmen sandığa gittiğinde haykırdı... AKP, AKP, AKP,
Halk Osmanlı sillesini vurmuştur, Hayırlı Uğurlu olsun...

Saygılarımla, Tunç ERKAN;

Sizde şu yaptığınız işle aynı duygunuzu dışa vurarak kendinizi deşarzmı ediyorsunuz;

Bence ayıp ediyorsunuz; sizinde dediğiniz gibi millet tercihini yaptı, AKP'lilere susmak, diğerleride kısmende olsa kendilerini sorgulamak durumundalar, size yakışan özür dilemek olur, zannındayım,

Hele şu gereksiz bölümler için gerçekten bir daha düşünmeleisiniz?

"Alıntı:Şimdi bütün bunlardan sonra ekmeğinin derdine düşmüş olan birçok insanın nasıl göğsünü gere gere AKP ye oy vereceğim demesini bekleyebilirsiniz ki? Hele bir desin, hele bir desin! O insanı Atatürk düşmanı, pis bir yobaz, PKK yardakçısı gibi tanımlamalara maruz kalacak hale getirmediniz mi? Evet, ne yazık ki insanlar, deşifre olmamak için, medya tarafından Cumhuriyet ve Atatürk ile özdeşleştirilen CHP ye oy vermeyeceğim diyemez hale getirildi. Sırf bu yüzden de aslında gayet aklı başında, ne istediğini bilen, kararını vermiş ama kapalı oy kullanma alanına girene kadar kararsızım söylemleri ile dolaşan bir seçmen türü ortaya çıktı. "

Bu olmadı işte,

bizdende saygı ve selamlar, dilerim bunu hakettiğin inceliğini (özür) gösterirsin.
 
Sevgili Arkadaşım,
Gereksiz ifadeler kullandığımdan bahsederek susmam gerektiğini; ayrıca kullandığım ifadelerden dolayı da özür dilememi istemişsin. Aslında yazının hiçbir bölümünde özür dilememi gerektirecek bir ifade yer aldığı kanaatinde değilim. Bunun yanı sıra yazdıklarımın da sonuna kadar arkasındayım.
Eğer gerçekten mantıklı düşünecek olursan ve iyi bir izlenimci isen sadece çevrende gördüğün duvar yazılarına bak ve oralarda AKP hakkında neler yazılmış olacağını göreceksin. Bence özür dilemesi gereken biri varsa, üç beş oy için, toplumu ortadan ikiye bölmek pahasına bile olsa bunlara neden olanlardır.
Tekrar düşüneceğinizi ümit ediyorum...

Sağlıcakla kalmanız dileklerimle, Tunc ERKAN​
 
Sevgili Arkadaşım,
Gereksiz ifadeler kullandığımdan bahsederek susmam gerektiğini; ayrıca kullandığım ifadelerden dolayı da özür dilememi istemişsin. Aslında yazının hiçbir bölümünde özür dilememi gerektirecek bir ifade yer aldığı kanaatinde değilim. Bunun yanı sıra yazdıklarımın da sonuna kadar arkasındayım.
Eğer gerçekten mantıklı düşünecek olursan ve iyi bir izlenimci isen sadece çevrende gördüğün duvar yazılarına bak ve oralarda AKP hakkında neler yazılmış olacağını göreceksin. Bence özür dilemesi gereken biri varsa, üç beş oy için, toplumu ortadan ikiye bölmek pahasına bile olsa bunlara neden olanlardır.
Tekrar düşüneceğinizi ümit ediyorum...

Sağlıcakla kalmanız dileklerimle, Tunc ERKAN​

Şu son cümlenizdeki dileğinizi forum üyelerinden niçin esirgersiniz ki.

Tamam özür dileme veya daha mutedil olma, ama bu tür yazıları daha önce de yazdığın ve gruplaştığınız "yetersayısı.com." da devam etsende o zengin görüş ve duygularını burada sergilesen olmaz mı?

Daha da anlamadım ve sen anla gibi sözlerde ısrar edersende başka ne demeliyim ki.

Şunu aklınızdan çıkarmayınız ki AK Partiye oy veren sayısının herbiri en az senin kadar demokrasi ve düşüncesini savunacak düzeydedir, sanmayınki bizim sesimiz çıkıyo diye sizin oyunuz diğerlerinkinden kıymetli. Bu kötü bir enaniyettir. Çevremde çok AK Parti sempatizanı vardır ama benim hoşgörüme bakarak benide AK Partili de sanma.Varsa savunacağın bir şey karşınıda dinle.
 
Sevgili Arkadaşım,
Öncelikle ne ifadeye etmeye çalıştığını tam ifade edecek olursan gerçekten sevineceğim. Örneğin yazmış olduğun son yanıtta:

"Tamam özür dileme veya daha mutedil olma, ama bu tür yazıları daha önce de yazdığın ve gruplaştığınız "yetersayısı.com." da devam etsende o zengin görüş ve duygularını burada sergilesen olmaz mı?"

Cümlesini kullanmışsın. Sergilemesen olmaz mı? Şeklinde bir ifade kullanmak istedin sanırım. Şunu belirteyim ki, eğer bizler birkaç adım atabileceksek bunu, birbirimizle konuşarak, tartışarak yapabileceğiz. Bu yüzden burada da yazmaya devam edeceğimden emin olabilirsin.

Ayrıca yazıma neden bu kadar tepki göstermiş olduğunu da halen anlayabilmiş değilim. Ben yazımda farklı siyasi görüşleri benimsemiş olanları ya da farklı siyasi partilere oy verenleri aşağılamıyorum. Benim ifade etmeye çalıştığım şey sırf siyasi başarılar adına toplumu bölecek açıklamalar içerisine girmek, toplumun belli bir kesimini hain ilan etmek sadece o kesime değil bütün topluma zarar verecektir. Yaşınız genç olsa bile en azından 12 Eylül öncesi gelişmeleri okumuş olacağınızı tahmin ediyorum. Dolayısıyla belli bir kesimi, belli bir partiyi aslı astarı olmayan iftiralar ile suçlamak, belki üç beş oy kazandırabilir ama telafisi mümkün olmayan sonuçlarda doğurabilir.

Dolayısıyla halk bu iftiralara inanmamış ve gereken cevabı vermiştir. Artık iftiralarla değil de programlarınızla siyaset yapın demiştir. İfade etmek istediğimizde budur.
Sağlıcakla kalmanız dileklerimle, Tunc ERKAN
 
Yazımda burada sergile dediğim doğurdur, diğer sitenizde karşı görüşe yeteri kadar sert davranmışsınız zaten, ama mantık ve açıklamalar güzel, burada aşağılama ve horgörme olmadan sergile ve bende seninle birlikte olayım anlamında yazdım. Muyedil olun anlamını açıklamama gerek yok sanırım ben yine size mutedil olmayı öneriyorum. Güzel şeyleri yazmak ve paylaşmak varken, onlar, onlar demekte bize bir şey kazandırmıyor dedim.

Benden de selam ve saygılar.
 
halkla orduyu karsı karısya getirmeye kalkanlara zamanında ne oldugu belli.ordu millet kavramı var bu gelenekte.biz seçimlerin nasıl oldugunu biliriz. bu ülkede amerika istemeden bir sey yapamazsın yahudiler istemeden bir sey söyleyemezsin.tokat ın bir zamanı var ama birileri bir tokat attı mı kendilerini nerde bulacaklarını biliyorlar
 
halkla orduyu karsı karısya getirmeye kalkanlara zamanında ne oldugu belli.ordu millet kavramı var bu gelenekte.biz seçimlerin nasıl oldugunu biliriz. bu ülkede amerika istemeden bir sey yapamazsın yahudiler istemeden bir sey söyleyemezsin.tokat ın bir zamanı var ama birileri bir tokat attı mı kendilerini nerde bulacaklarını biliyorlar

Bu yazınız tamda benim cevabımın üzerine geldiği içim anlam veremedim, mümkünse ne demek istediğinizi biraz daha açarmısınız.
 
Üst