ALLAH baba ifadesini kullanmak doğru mudur?


Allah için "Allah Baba" ifadesini kullanmak doğru mu ?


İslamiyette Allah'a babalık ve oğul isnadı yapılamaz, caiz de değildir. Çünkü bu ifade Hristiyanların Hz. İsa' ya "Allah' ın oğlu" demeleri ve Allah'a da "Baba" demeleri ile bizim de dilimize geçmiş bir ifadedir. Böyle bir sözü, bir Müslüman’ın söylemesi düşünülmez. Çünkü mesele doğrudan doğruya Allah’ın birliği ile alakalıdır.

Bir kere bütün babaları ve oğulları, erkekleri ve kızları yaratan Allah’tır. Yaratıcı, yaratılan olamaz. İslamî deyimle Hâlık, mahluk olmaz. Böyle bir sözü ve inancı kesin olarak Kur’an reddeder. İhlas suresi Cenab-ı Allah'ı "O doğurmamış ve doğurulmamıştır" şeklinde anlatır. Yani, doğanlar ve doğurulanlar Yaratıcı ve Allah olamaz.

En’am Suresi’nde de, "O gökleri ve yeri yoktan ve benzersiz şekilde yaratandır. O’nun eşi olmaksızın çocuğu nasıl olur? Her şeyi O yaratmıştır, O her şeyi hakkıyla bilir." (6:101)


"Yahudiler, 'Üzeyir Allah’ın oğludur' dediler. Hıristiyanlar da ‘Mesih Allah’ın oğludur’ dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir ki, kendilerinden önce kâfir olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırılıyorlar." (Tövbe, 9:30)


Hıristiyanlar, Mesih İsa’ya "Allah’ın oğludur" demekle kalmadılar, daha da ileri giderek yine Kur’an anlatımıyla, " 'Allah, Meryem oğlu Mesih’in kendisidir' diyenler de kâfir oldular, Allah üçün üçüncüsüdür' diyenler de kâfir oldular." (Maide, 5:72-73)

Bu yanlış inancı, Kur’an aynı âyette düzeltir ve "Oysa tek bir Yaratıcı’dan başka hiçbir tanrı yoktur” der.

Yabancı filmlerdeki sözler olduğu gibi tercüme ederek söylendiği ve bazı eski Türk filmlerinde düşünülmeden bilinçsizce kullanıldığı için bu batıl inanç ve ifade, dilimize bu filmler ve içimizdeki Rum ve Ermeni vatandaşların kanalıyla geçmiştir. Böyle bir sözü söylemek –Allah korusun– insanı inançsızlığa ve küfre ***ürür.

Farkına varmadan, sözün nereye gittiğini, nasıl bir sonuç doğurduğunu bilmeden söyleyenler, meseleyi fark eder etmez, yanlışını anlar anlamaz, tövbe istiğfar eder, Allah’tan af ve mağfiret dilerlerse, inşaallah Allah affeder. Fakat anlamını bilerek söyleyen, "Ne yapalım, bir defa dil alışkanlığıdır" diyenler, imanlarını tehlikeye atacak kadar uçurumun kenarında olurlar.

alıntı
 

mrs.x.ray

1. avatar yarışma birincisi
evet bencede çok sakıncalı bi söz.haşa yüce yaradanın cinsiyeti belli değil baba sıfatı da ne oluyo değil mi.çocuklarımıza düzgün öğretelim.
 
Çok doğru sözler,Yüce yaratıcı'ya baba ifadesi hristiyanlaşma sürecinin ürünü.Zaten h,ç bir müslüman bu ifadeyi kullanacak kadar cahil değildir.
Fakat bizde o kadar baba var ki bunlara ne demeli?
Orhan baba,
Müslüm baba,
Demirel baba,
Polat Alemdar baba,............
Sözün özü, HERKESE BİR BABA YETMİYOR
 
Bence bu ifadenin ne maksatla söylendiği önemli; İnancımızda kişisellik ön planda olunca art niyet ve başka inançlara sempati içermiyorsa kişi kendi özünde bu ve benzeri telafuzları samimiyetle kendisi seçer.

Ancak ilim ve genel değerlerde sıfat takmak mevcut alimlerin belirlediklerinden başka manada sakıncalı olabilir.

Birde bence yeterli ilmi ve tarihi bilgileri olmayan ülkemizde bir sürü yatır, türbe var adlarına bakınız; dede, baba vs. (Kitabesi, kayıtlı ilim ve geçmişi olanlar hariç) bunların üzerinden yapılan sömürü bence daha tehlikeli.
 
selam ederim,

herşey O dur. baba'da olur ana'da. veren o dur, alan da. bütün yollar sonunda o'na çıkar. O bizim herşeyimizdir. gerçekte bizde yokuz onun yüce zatı vardır. şanı yüce olan ulu cenabı Hak'tır. Allahımızdır. sahibimizdir. ona samimiyet ile dilediğiniz şekilde seslenebilirsiniz. o bizi her an heryerde kuşatandır. biz onun kuluyuz kölesiyiz. ne mutlu idrak edene, edemeyene. onun kulu olmak ne büyük şereftir. çocuklarımıza ögretmeliyiz asıl baba o dur. yediren içiren giydiren düşündüren bizleri hareket ettiren güç kuvvet veren, gücün kuvvetin asıl sahibidir O. bu şerefi bizlere nasip eden. çekinmeyin dostlarım ulu Allah samimiyeti bilir ne anlam ile ne söylendiğini düşündüğünüz anda siz söylemeden bilir. samimiyetsiz insan ise Allah der yine şirke düşer. bu işler incedir kalbe bakar ulu Allah ve o anda bilir kulunun niyetini. burada dikkat edilmesi gereken husus insanlardır. yanlış anlaşıldığınızda bu sizi ipede götürebilir. ki bu ecelde yine ulu Allahdandır.onu bütün eksik ve noksanlıklardan tenzih eder, celalinden korkar cemaline sığınırız.
 
Son düzenleme:

bursali68

Allah için Baba ifadesi kullanmak bence yanlış değil, çünkü elbette buradaki baba ifadesi çocuğu olan erkek anl***** gelmiyor. Tabi ki Allah'ın bizim düşündüğümüz anlamda çocuğu yok, böyle birşey düşünülemez bile. Ancak Türkçedeki Baba ifadesi Hayat veren, can veren, yaşam kaynağı anl***** gelmektedir, Herşeyin kaynağı da Allah olduğuna ve tüm evrene yaşam verdiğine göre O aslında hepimizin Babasıdır..

Merhaba,

Sn Merkür ne olduğunu bilmiyorum ancak " bizden alınanı bize satmasan " nasıl olur...??? Bu yoruma ait " BİNLERCE " kaynak sunabilirim size...Hem de " gıkınızın " çıkmadığı kaynaklar...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst