Da Vinci'nin yeni bir sifresi daha bulundu

Leonardo da Vinci'nin romanlara konu olan "Hz. İsa'nın Son Akşam Yemeği" adlı tablosunda, bir şifre daha bulundu. Bilgisayar uzmanı Slavisa Pesci, tablonun üzerine, özel bir teknik kullanarak aynı tablonun aynadaki görüntüsünü koydu.

Ortaya çıkan sonuç çok şaşırtıcı, zira tabloda normalde var olmayan iki karakter, bu görüntüde esrarengiz bir biçimde beliriveriyor. Hz. İsa'nın yanında, kucağında bir bebek tutan bir kadın görülüyor. Bu kadının Mecdeli Meryem olduğu ve Da Vinci Şifresi romanında da iddia edildiği şekilde Hz. İsa'nın bebeğini tuttuğu iddia ediliyor. Masanın ucunda ise bir şövalyenin oturduğu görülüyor.

siteye 15 milyon kişi girdi.

DA VİNCİ ŞİFRESİ NEDİR?

Yazar Dan Brownun "Da Vinci Şifresi" adlı kitabında Hıristiyanlığın kutsal emanetlerinden "Kutsal Kase"nin sırrı konu ediliyor. Satış rekorları kıran kitaptan beyaz perdeye de aktıran romanda, Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Pariste iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvreun yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin yanındaki ipuçlarını takip ederek garip esrar perdesini aralamaya başlarlar. İzler onları Da Vincinin ünlü Mona Lisa tablosuna götürür. Büyük usta "kutsal kase" sırrını herkesin görebileceği bir yere, tablonun içine gizlemiştir.

Olay yaratan kitapta, Katoliklerin İsa Peygamber'in Tanrı'nın oğlu olduğu inancına karşı tezler yer alıyor. Kitaba göre İsa sadece bir insan. Üstelik Katolik alemi tarafından fahişe olarak tanımlanan Maria Magdelena ile evli ve soyu devam ediyor.

Hıristiyan dünyasında İsanın son yemeğinde kullandığı kupaya Kutsal Kase deniyor. Çarmıha gerilmesi sırasında İsanın akan kanının bu kasede toplandığına inanılıyor. Bütün yaraları iyileştirme gücü olduğuna inanılan kase yüzyıllardır aranıyor. Kutsal Kase, Hıristiyan dünyasında birçok söylence ve halk hikayesinin de kaynağı.
Hürriyet
 

Da Vinci’nin bir sırrı daha çözüldü

Ünlü ressamın bir gizeminin daha çözülmesi sanat dünyasında heyecan yarattı. İşte o şifreli tablo

Ünlü ressamın 16’ncı yüzyılda yaptığı ünlü bir tablosunun arkasında bulunan 3 eskiz sanat dünyasında heyecan yarattı.

3 eskiz, Paris’teki Louvre müzesinde bulunan da Leonardo da Vinci’nin başyapıtlarından “Bakire ve Çocuk” isimli tablosunun restorasyonu için yerinden indirilmesiyle ortaya çıktı.

Kızılötesi ışıklar altında yapılan incelemede, tablonun arkasında bir at başı, bir kafatası ve elinde lamba olan İsa figürünün resmedildiği görüldü.

Müze yetkilileri, ünlü ressamın tablonun arkasını deneme yapmak için kullanmış olabileceği görüşünde.
 
Üst