Tenisin Kraliçesi Martina Hingis

2 yaşında tenis topuyla tanıştı, 4 yaşında ilk turnuvasına katıldı. Gelmiş geçmiş en genç grand slam raketi oldu. Sonu gelmeyen sakatlıklar 209 hafta süren 1 numara koltuğunun sonu oldu. Oxfordda hukuk okudu, En seksi 100 kadın arasında yer aldı ve kortlara geri dönüp gözünü zirveye dikti.

Kısaca İsviçre'nin gururu

Martina Hingis 30 Eylül 1980de şimdi Slovakya olan zamanın Çekoslavakyası, Kosicede doğdu.. Dünyanın eski 1 numarası olan Hingis İsviçre vatandaşı.. 5 kez Grand slam kazanan Hingisin koleksiyonunda 3 Avustralya Açık, 1 Wimbledon ve 1 de A.B.D Açık kupaları bulunuyor.. Hingis ayrıca 9 çiftler grand slam kupası kazandı ve 1998de sezonun 4 grand slam çiftler kupasını birden evine götürdü.. Sakatlanıp kortlara veda edene kadar bir çok gelmiş geçmiş en genç başlığı altında rekor kıran Hingis iki bileğinden de ameliyat olarak henüz 22 yaşındayken profesyonel tenise veda etmek zorunda kaldı..

Bir çok ameliyat ve uzun süren tedavi sürecinin ardından İsviçreli güzel 29 Kasım 2005de 25 yaşındayken WTAe geri döneceğini açıkladı ve profesyonel olarak kortlarda ilk kez ufak çaplı bir turnuva olan Avustralya Gold Coastda 2 Ocak 2006da geri döndü.. Martinanın geri dönüşünde sırayı özel davetiyeyle katıldığı sezonun ilk grand slami olan Avustralya Açık aldı.. Martina Avustralya Açıkda nasıl bir raket olduğu önemli tekler maçları kazanıp, çeyrek finale kadar yükselerek ve Mahesh Bhupathi ile birlikte karışık çiftler kupasını kazanarak gösterdi..

Çocukluk Dönemi ve Erken Yıllar

Annesi bir Çek olan Melanie Molitorová ve babası bir Slovak olan Karoly Hingisin çocuğu olan Martina Hingis ailesinden gelen tenis genleriyle büyüdü.. Annesi Çekoslavakyada 10 numaraya kadar yükselmiş olan Hingisin babası ise Kosicede yıllarca antrenör olarak bir çok raketle çalıştı.. Kızlarına Martina Navrátilovádan esinlenerek Martina (Martina Hingisova Molitotova) adını veren anne - baba Hingis henüs küçük bir çocukken boşandı.. Annesi Melanie Molitorová ile birlikte yaşamaya başlayan Martina ilk önce kısa bir süreliğine Moraviada ikamet etti ve ardından da ailecek İsviçreye yerleştiler..

Hingis topa vurmaya evin içinde henüz 2 yaşındayken başladı.. İlk turnuvasına ise henüz 4 yaşındayken katıldı.. 1993de ise ne kadar yetenekli bir raket olduğunun ilk kanıtı geldi; Hingis 12 yaşındayken katıldığı Fransa Açıkda bir grand slam gençler turnuvasında oynayan ve kazanan en genç raket oldu.. 1994de ise Fransa Açık unvanını geri kazandı, Wimbledonda kupası aldı ve Dünyanın 1 numaralı genç raketi oldu..

Hingis, 1994 Ekimde ise 14. doğum gününden 2 hafta sonra profesyonel turda kortlara adımını attı.. 1995de ise bir grand slam turnuvasında maç kazanan tarihteki en genç raket oldu ve Avustralya Açıkda 2. tura yükseldi..

Kortlarda Bayan İsviçre Swiss Miss takma adını alan Hingise tenis maçları ve özellikle grand slamlerin önemli yorumcularından Mary Carillo tarafından zaman zaman korkutucu olan gülümsemesi sebebiyle The Chuckster takma adı takıldı.. Cesur oyunu ve karşısındakine her zaman meydan okuyan tavrıyla kısa sürede koltukları dolduranların maç izlemesi için kortlara gelmesine sebep olmaya başlayan Hingis özellikle filede verdiği kararlar ve vuruş tercihiyle kısa süre içerisinde büyük işlere imza atacağının sinyallerini verdi..

Zeki tavırları, basınla iyi geçinmesi ve verdiği akıl dolu yanıtlar Hingisi yeteneğinin de yardımıyla kortların en çok sevilen ve beğenilen raketleri arasına sokmayı başardı..

Güzelliğiyle de göz kamaştıran Hingis A.B.Dnin ünlü magazin dergilerinden FHM tarafından 2 kez En Seksi 100 Kadın listesine sokuldu.. Hingis aynı zamanda şampiyonada çiftlerde birlikte takım olduğu ve 2 kez grand slam kupası kaldırdığı tüm zamanların en parıltılı raketlerinden Anna Kournikova ile olan partnerliği sayesinde de Kortların Baharat Kızları lakabını aldı..

Grand Slam Başarısı

Hingis 1996da henüz 15 yaşından 9 ay almışken en genç Wimbledon şampiyonu oldu.. Çiftlerde Helena Suková ile takım olan Hingis 1996 Wimbledonda kupasını kaldırarak kortlarda da yeni bir tarih yazmayı başardı..

Hingisin ilk profesyonel kupasını ise aynı yıl Filderstadt, Almanyada kazandı.. 1996 A.B.D Açıkda yarı finale yükseldi ve sezon sonunda yapılan WTA Tur Şampiyonasında 5 set sonunda efsane raketlerden Steffi Grafa mağlup oldu..

Hingis 1997 Ocakda ise 20. yüzyılın en genç grand slam tekler şampiyonu oldu.. Bayan İsviçre 16 yaşından 3 ay aldığında Avustralya Açıkı kazanarak yeni bir tarih yazdı..

Hingis aynı sene Mart ayında ise gelmiş geçmiş en genç 1 numara olarak sıralamadaki yerini aldı.. Temmuz ayında ise 1887de kupayı kaldıran Lottie Doddan beri Wimbledonda tekler şampiyonu olan en genç raket oldu.. A.B.D Açık finalinde parlayan yıldızlardan Venus Williamsı devirerek kupanın sahibi oldu.. Hingisin o sene kazanamadığı tek tekler grand slam kupası ise Fransa Açık oldu.. Hingis, Fransa Açık finalinde Iva Majoliye yenildi..

1998de Hingis sezonun bütün çiftler grand slam kupalarını kazandı; Avustralya Açıkı Mirjana Lucic ile birlikte ve diğerlerini ise Jana Novotná eşliğinde.. Hingis böylece hem teklerde hem de çiftlerde 1 numara koltuğuna aynı anda oturan 3. raket oldu..

Avustralya Açık finalinde hiç sert kaybetmeden Conchita Martínezi devirerek Avustralya Açık unvanını korudu.. A.B.D Açık finalinde ise ev sahibi Lindsay Davenporta mağlup oldu.. Davenport böylece tam 80 hafta 1 numara koltuğunda oturan Hingisi yerinden etti.. Ancak Hingis yılı WTA Tur Şampiyonasında Davenportu devirerek tamamladı..

1999da tenis severler Hingisin peş peşe 3. Avustralya Açık tekler kupasını ve yanında da çiftler kupasını kaldırışını izledi.. Hingis o sene çiftlerde partneri Anna Kournikova ile kupaya uzandı.. Hingis ardından Fransa Açıkda finale yükseldi ve 2. sette zafere 3 sayı kalmışken Steffi Grafa 4-6, 7-5 ve 6-2 yenilmekten kurtulamadı.. Hingis A.B.D Açıkda ise yine finale yükselmeyi başardı ve burada Serena Williamsa mağlup oldu.. Hingis o sezon tam 7 tekler kupası kaldırdı ve yeniden 1 numaraya oturdu..

Sakatlıklar ve Kortların Büyük Kaybı

Hingis'in Avustralya Açıkda 3 yıl süren hükümdarlığı 2000 finalinde Lindsay Davenporta 6-1 ve 7-5 ile mağlup olmasıyla son buldu.. O sene grand slam kazanamayan Bayan İsviçre 9 WTA kupası ve WTA tur Şampiyonasının kazanarak 1 numarada yer almayı başardı..

Hingis 2001de peş peşe 5. kez Avustralya Açık finaline yükseldi ancak final maçını Jennifer Capriatiye 6-4 ve 6-3 ile kaybetti.. O sezonun başında antrenörü olan annesi Melanie ile yollunu ayırdı ve sağ bileğinden 2001 Ekiminde bıçak altına yattı..

2002de sakatlıktan kurtulan Hingis Avustralya Açık çiftler kupasını kaldırdı.. Hingisin 2002 Avustralya Açıkdaki partneri yine Kournikova oldu.. Hingis yine tekler fineline yükseldi ve bu peş peşe 6. kez Avustralya Açıkda final oynaması anlamını taşıdı.. Hingis finalde yine Capriati ile karşılaştı ve 4-0 öne olduğu maçı 4-6, 7-6 ve 6-2 kaybetti..

Mayıs 2002de Hingisin bir kez daha ameliyat olması gerekti ancak bu sefer sol bileğinden..

Bu ameliyatın ardından bir türlü eski formunu yakalayamadığını belirten Hingisin doktorları ise Bayan İsviçrenin maç yapabilecek durumda olduğunu ancak bu sorunun sakatlığın yanı sıra bozulan psikolojisinin etkisi olduğunu söyledi..

Hingis 2003de bileğinde ve bağlarında devam eden problemler ve tedavi sürecinin bir türlü sona ermemesiyle birlikte henüz 22 yaşındayken kortlara veda ettiğini açıkladı..

Hingis o güne kadar kariyeri boyunca 40 tekler kupası kaldırdı ve 36 kez çiftlerde mutlu sona ulaştı.. Hingis Dünyanın 1 numarası unvanını toplamda 209 hafta elinde tuttu..

2005de Hingis kortlarda yer almamasına rağmen o güne kadar yakaladığı erişilmesi güç başarılar sayesinde TENNIS Magazine tarafından Tenis Çağının en başarılı 40 raketi arasında gösterildi..

2005 Şubatda Hingis başarısızlıkla sonuçlanan bir geri dönüş yaptı ve Tayland, Pattayada korta çıktı.. Hingis Pattayada ilk turda maç sürecinde başlayan ağrıları sebebiyle Alman Marlene Weingartnere yenilmekten kurtulamadı.. Hingis bu geri dönüş denemesinin bir hata olduğunu ve kesinlikle bir daha geri dönüş planı olmadığını ağrılar içindeyken açıkladı..

HOŞ GELDİN "BAYAN İSVİÇRE"
Bu arada gözlerden uzak bir şekilde Oxfordda 2 yıllık Hukuk eğitimi alan Hingis diplomasını aldı ve Temmuz 2005de yeniden ortaya çıktı.. Dünya Tenis Takımında tekler ve çiftler maçı yapan Hingis teklerde dünya sıralamasında ilk 100de yer alan iki raketi devirdi ve ardından da 7 Temmuzda isim annesi Martina Navrátilová ile çıktığı maçı kazanarak hayranlarına keyifli anlar yaşattı.. Aradan uzun bir süre geçmemiştiki dedikodulara son noktayı Bayan İsviçre koydu ve 29 Kasımda WTA Tur ve profesyonel tenise geri döndüğünü açıkladı..

Flaşlar patladı ve dünya çapındaki spor basını uzun süredir beklediği haberi sonunda aldı; manşetler değişti, kariyerinin üstün dönemleri ve büyük başarıları büyük puntolarla tanımayanlarda duyuruldu.. Haberlerin bazıları Değişen sisteme, güçlenen raketlere karşı koyabilir mi? şeklinde olurken bir kısmı ise Neler yaptığını biliyoruz ve neler yapabileceğini de biliyoruz. Hoş geldin şeklinde oldu..

İlk WTA turnuvasına Mondial Avustralya Bayanlarda sert zemin üzerinde çıktı.. Burada yarı finale yükselen Hingis 23 numarada yer alan Flavia Pennettaya mağlup oldu.. Hemen ardından da Uluslararası Sydneyde korta çıkan Hingis ilk turda Belçikalı modern zamanın güçlü raketlerinden Justine Henin Hardennee yenildi. Hingis WTA sıralamasında alışık olmadığı bir yerden 349. sıradan başlamak zorunda kalmıştı..

Hingisin dönmesi ve ilk maçlarında ortaya koyduğu gelecek vadeden performans hayranlarını ve rakiplerini mutlu ederken çok sevdiği ve sevildiği Avustralya Açıkdan gelen bir daveti kabul etti ve yılın ilk grand slaminde geri dönüşünün ardından ilk Grand slaminde mücadele etmek için Melbournee uçtu.. Avustralya Açıkda çeyrek finale yükselme başarısı göstererek beklentilere kısa sürede cevap vermeyi başaran Hingis, Vera Zvonareva, Emma Laine, Iveta Beneová ve Samantha Stosuru devirdi.. Çeyrek finalde ise 2 numaralı seri başı Kim Clijstersdan 1 set aldı ancak maçı 2-1 kaybetti..

Hingis çok önemli bir başarıya geri döndükten sonra katıldığı ilk grand slam olan Avustralya Açıkda ulaştı; Karışık Çiftlerde takım arkadaşı Hindistanlı Mahesh Bhupathi ile birlikte kupaya uzandı..

Devam eden turnuvalarda başarılar gelmeye devam etti.. Maria Sharapova ve Lindsay Davenport gibi rakipleri devirmeyi başaran Hingis 3 Nisan 2006 itibariyle 25. sıraya kadar yükselmeyi başardı ve gözünün yeniden zirvede olduğunu, modern dönem raketleri karşısında onların kurallarına ve performanslarına karşılık vererek kanıtladı..

Hingisin geri döndükten sonra söylediği en anlamlı ve laflardan biri "İki Williams vardı, Davenport vardı ama şimdi bakıyorum da bütün bir Rus ordusu karşımda"..

1994'de profesyonel olan Hingis, yılın belli dönemlerinde İsviçre'nin kuzey doğusundaki Trubbach'da ya da A.B.D'lerinde Florida'da yaşıyor.. Hingis 10 yılı aşan profesyonel kariyerinde araya giren sakatlık sebebiyle kortlardan 3 yıl uzak kalmasına rağmen bugüne kadar kazandığı, 19 milyon Amerikan Doları'nı aşan geliriyle parmak ısırtıyor.
 
Ben SERENA WİLLİAMS'ı tek geçiyorum.Ama HİNGİS kortlara veda etmeden önce favorimdi.Tekrar turnuvalara katılmaya başladı ama eski performansı yok bence...
 
Üst