İşte Türk erkeğinin profili

İşte Türk erkeğinin profili​

İSTANBUL - Efes Pilsen, 1998 yılından beri devam eden, Türk insanını ve yaşam biçimini anlamaya ve değişimleri izlemeye yönelik profil araştırmalarına bir yenisini daha ekledi. “Türkiye Profili” ve “Türkiye Kadın Profili” nden sonra yayınlanan “Türkiye Erkek Profili” Türk erkeğini ifade eden davranış kalıplarını ve özelliklerini karikatürist İsmail Gülgeç’in ince esprileriyle gözler önüne seriyor.

ARAŞTIRMADAN ÇIKAN İLGİNÇ SONUÇLAR​

BİREYSEL ÖZELLİKLER​

Türk erkeğinin yüzde 70’i kahverengi ve siyah gözlü; yüzde 69’u siyah saçlı. Yüzde 91 oranla diyet yapmayan Türk erkeği yüzde 76 oranla kilosundan memnun.

SAĞLIK​

1993 yılında yapılan araştırmada sağlık durumu iyi olan Türk erkeklerinin oranı yüzde 58 iken bu oran 2006 yılında yüzde 76’ya yükselmiş. Araştırma sonuçlarına göre, Türk erkeğinin yüzde 72’si son üç ayda hiç doktora gitmemiş.

TEMİZLİK VE KİŞİSEL BAKIM​

Yaz aylarında her gün banyo yapan Türk erkeklerinin oranı 1993 yılında yüzde 24 iken, 2006 yılında bu oran yüzde 33’e yükselmiş. Türk erkeklerinin yüzde 21’i günde iki kez ve daha fazla dişlerini fırçalıyor.

Kirli sakala devam​

Araştırmanın bulgularına göre çoğunlukla kirli sakal gezen Türk erkeklerinin yüzde 53’ü haftada bir ya da iki kez tıraş oluyor. Her gün tıraş olan erkeklerin oranı ise yüzde 11.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI​

Türk erkeklerinin yüzde 83’ü her sabah kahvaltı sofrasında kahvaltı yapıyor. Araştırma sonuçlarına göre Türk erkeklerinin yüzde 33’ü yemeklerinde et ve tavuğu tercih ediyor.

EV VE AİLE YAŞAMI​

Araştırma sonuçlarına bakıldığında evli Türk erkeklerinin yüzde 63’ü alyans takmıyor. Yüzde 69’u hem resmi, hem de dini nikâh yapmayı tercih ediyor. Araştırma sonuçlarına bakıldığında çiftler arasında kan bağı oranı şehir yaşamında gitgide azalıyor. Çiftlerin yüzde 88’nin arasında kan bağı yok.

FIRSATINI BULAN EŞİNİ ALDATIYOR​

Türk erkeğinin dörtte üçü eşini güzel buluyor, gurur duyuyor, aşırı kıskanıyor. Ama fırsatını bulunca aldatanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Türk erkeklerinin yüzde 21 eşi ya da sevgilisini aldattığını itiraf ediyor. Ekonomik gücü yeterse birden fazla kadınla evlilik yapılmasında sakınca görmeyenlerin oranı ise 12.5.

KONUT​

Türk erkeklerinin ev sahibi olma oranı 1993 yılından bu yana çok değişmemiş, yüzde 69 olan oran 2006 yılında yüzde 70 olmuş. Araştırma sonuçlarına göre, Türk erkeklerinin yüzde 91’i oturdukları ev için deprem dayanıklılık raporu almamış.

İLETİŞİM ARAÇLARI VE TEKNOLOJİSİ​

Türk erkeğinin yüzde 21’inin evinde bilgisayarı bulunuyor. Yüzde 37’si bilgisayar kullanıyor. 1997 yılında yüzde 18 olan şahsi cep telefonu sahipliği oranı 2006 yılında yüzde 78’e yükselmiş.

SOSYAL YAŞAM VE KÜLTÜREL FAALİYETLER​

Okuma yazma bilen Türk erkeklerinin yüzde 46’sı her gün gazete okuyor, TV izleyen % 95’lik kesiminin yüzde 25’i sıklıkla belgesel seyrediyor, yüzde 57’si sıkça haber kanallarını seyrediyor. Okuma yazma bilenlerin yüzde 65’i ise uzun zamandır ders kitapları dışında kitap okumamış.

Türk erkeklerinin yüzde 27’sinin hiçbir hobisi olmamakla birlikte, yüzde 15’i hobi olarak halı sahada maç yapmayı seçiyor. Yüzde 20 oranında Türk erkeği taraftarı olduğu takımı tutarken arkadaşlarından etkileniyor. Türk erkeğinin yüzde 34’ü Galatasaray taraftarı. Galatasaray’ı yüzde 22 ile Fenerbahçe ve yüzde 17 ile Beşiktaş izliyor. Erkeklerin yüzde 20’si fanatik bir taraftar ve hayatın anlamı sadece futbol.

Türk Erkeği’nin en çok beğendiği sanatçılar İbrahim Tatlıses ve Sezen Aksu.

TATİL ALIŞKANLIKLARI​

Araştırma sonuçlarına göre, 2006 yılında hafta sonu tatilleri dışında daha uzun süreli tatillere, hiç tatile çıkmayan Türk erkeğinin oranı yüzde 64, yılda iki ya da üç kez tatile çıkma oranı yüzde 7, yılda 4 veya daha fazla tatile çıkma oranı ise yüzde 2. Tatile çıktığını belirten Türk erkeklerinin yüzde 68’si tatile otobüs ile giderken, yüzde 36’sı tatile özel arabayla gitmeyi tercih ediyor.

ÇALIŞMA YAŞAMI​

Türk erkeği, kız ve erkek çocuğunun doktor olmasını istiyor. 2006 yılında Türk erkeğinin yüzde 42’si şu anda çalıştığı işten çok memnun olduğunu ifade ederken, yüzde 7’sinin çalışma hayatından hiç mutlu olmadığı tespit edilmiş. Türk erkeklerinin yüzde 75’i yabancı dil bilmiyor.

ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIKLARI​

Türk erkeklerinin yüzde 68’i alışverişlerinde genellikle peşin ödeme yapmaktayı tercih ediyor. Yüzde 70’i alışveriş sırasında, fiyatları aynı olursa, yerli markaları tercih ediyor.

DEĞERLER VE GÖRÜŞLER​

Araştırma sonuçlarına göre Türk erkeklerinin yüzde 76’sı teknolojinin hayatlarına olumlu yönde etki ettiğini düşünüyor. Yüzde 17’si yenilikleri cazip bulduğunu ve hemen benimsediğini ifade eduyor.
 
Üst