Hamileyken rejim yapmayın

Doktorlar, vücutlarını korumak için gebelik boyunca az kilo almaya çalışan anneleri uyarıyor: Rejim yapan annelerin bebeklerinde sağlık sorunları yaşanabilir.

Son yıllarda vücutlarının bozulmaması için hamilelik dönemini birkaç kilo alarak sonlandırmaya çalışan gebelerin sayısı artıyor. Jinekologlar kendilerine bu istekle gelen anne adaylarını, "Vücudunuzdan önce çocuğunuzun sağlığını düşünün" diye uyarıyor. Jinekologlar, "Hamilelikte diyet olmaz" diye ısrarla vurgularken, diyetisyenler de, "Salata veya kivi yiyerek hamilelik geçmez" diyor. Hamilelik dönemi boyunca en az 10 kilo alınması gerektiğinin üzerinde duran doktorlar, "Hamile bir kadın diyet yaparsa erken doğum, çocukta gelişme geriliği, süt eksikliği ve düşük, bunun yanında bebeklerde kalp hastalığı riski yükselir" uyarısında bulunuyor.

Beslenmenin önemi artıyor

Prof. Dr. Teksen Çamlıbel'in verdiği bilgilere göre; gebelik, beslenmenin öneminin arttığı bir dönemdir. 'İki kişilik yeme' düşüncesi, hamilelikte doğrudur. Bebeğin anneden istediği ekstra kalori, günde yaklaşık 300-500 kaloridir. Gebelik süresince toplam ağırlık artışında, hamilelik öncesi kilo önemli bir rol oynar. Zayıf ya da çok genç bir anne adayı, 13-18 kilo alabilecekken, hafif şişman olan gebe 12 kilo almalıdır. Ortalama ağırlık artışı, 10-12 kilogramdır. Yani kişisel özellikler ağırlık artışına etki etmektedir.

Kalp hastası olabilir

Zayıf hamilelik sonucu düşük kiloda doğan bebeklerde ileri yaşlarda hipertansiyon, 'Tip 2' diye bilinen insüline dirençli şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıklarının diğerlerine göre 18 kat daha fazla gözlemlendiği ortaya çıktı. Hamilelik döneminde diyet yapmadan dengeli beslenmek önemlidir.

Erken doğum riski

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci'nin verdiği bilgilere göre; Gebelik boyunca ideal olarak 10 ila 14 kilo arasında bir artış iyidir. Bu artışın yaklaşık yarısı bebek, bebeği çevreleyen su kesesi ve bebeğin plasentasından kaynaklanmaktadır.

Geri kalan kısmı ise kan hacmi artışı ve yağ dokusu artışıdır. Kan hacminin artışı, gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından oldukça önemlidir. Bu artış sayesinde, rahim içerisinde bulunan bebeğe kan akışı yeterlice sağlanmaktadır. Yağ dokusundaki artış ise, bebeğin ihtiyaç duyacağı enerji için gelişmektedir. Sadece tek yönlü besinlerin tüketimi ve kilo alma kaygısının devamlı ön planda olması, sağlıklı bir bebeğin doğmasını tehlikeye sokar.
 
Üst