Çift emeklilikte SSK sağlık giderlerini bizden talep edebilir mi ?

3 ay kadar önce tarafımıza SSK dan bir yazı geldi.Kısaca sağlık yardımlarınızla ilgili bir hususu görüşmek üzere babam, annem ve kızkardeşimin kullandığı sağlık karnelerini istiyorlardı. Babam yutdışında sosyal yardım alırken SSK yı mahkemeye vererek 10-11-1997 tarihi itibarıyla Yargıtay kararıyla SSK dan emekli oldu. Aşağı yukarı bu süreden 3-5 ay sonrada sağlık yardımlarından faydalanmaya başlandı. Bu arada babam 2000 li yıllarda da Almanyadan emekli oldu.
Bu olaylardan sonra asıl olay cuma günü gelen yazı ile birlikte bugün fındıklı ssk da yurtdışı işçi hizmetleri servisine gittik. Tarafımızdan sağlık karnelerinin iptal edilmesi için dilekçe istendi bu arada ssk memuru babamın almanyadan kesin dönüş yapmadığı sürece sağlık yardımlarının almanyadan alınması gerektiğini söyledi(tabi bu eğer doğruysa bizde yeni öğrenmiş olduk) şunuda ekledi 1997 yılından beri SSK nın babam, annem ve kızkardeşim için yapılan sağlık harcamalarınıda talep edebileceği gibi bir cümle kurdu. Bunun üzerine istedikleri dilekçeyi durumu anlayıp kavrayana kadar vermeyeceğimizi söyleyerek sağlık karnelerini de alarak ordan babamla ayrıldım.
Yukarda anlattığım gibi babam hem Türkiye den hemde almayadan emekli ve emeklilik işlemlerini yaparken sağlık karnelerinide ihtiyarlık sigorta müdürlüğünden almış ve o gün bugündür sağlık karnelerini aile üyelerim kullanıyor.

- Sağlık yardımlarından faydalanırken babam hak kazandığı herhangi bir emeklilikten kullamakta serbest değil mi ?
- Değilse hangisini kullanması gerekir ?
- SSK bu zamana kadar yapılan sağlık yardımlarının tutarını faizleriyle beraber bizden talep edebilir mi ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.........
 
Üst