Megapiksel nedir, ne işe yarar

Daha çok megapiksel, daha iyi makine demek mi?

Megapiksel, bir fotoğraf üzerinde yer alan milyon tane küçük renkli noktayı ifade ediyor. Daha fazla megapiksel'e sahip olmak da daha keskin hatlara sahip fotoğraflar çekmeniz anl*** geliyor gibi görünebilir. Aslına bakarsanız bu, daha fazla noktaların bir araya gelmesiyle oluşmuş kötü bir fotoğraf anl*** da gelebilir. Kafa karıştırıcı gibi duruyor değil mi?

İyi kamera veya iyi fotoğraf nedir?

Bir kameranın lensi, yapısı, sensörü, fotoğrafın çekim tekniği, ışık, zaman ve mekan gibi daha pek çok etken bir fotoğrafın veya makinenin iyi olması için pek çok yan unsur olarak karşımıza çıkar. Tüm bunların iyi bir şekilde harmanlanmasıyla iyi bir fotğraftan söz edilebilir. Dolayısıyla az önce saydıklarımız, megapiksel'den çok daha önemli maddeler. Bu yüzden de 4 megapiksel'lik bir kamerayla çektiğiniz fotoğraf, 8 megapiksel'lik bir modelinkinden çok daha keskin ve iyi olabilir.

Daha pahalı, daha çok yer kaplıyor

Yüksek megapiksel'li kameraların bazı dezavantajları da var. Bunların başında da daha pahalı olmaları geliyor. Bu kameralarla çekilen fotoğrafların dosya boyu da artacağından, hafıza kartında daha fazla yer kaplıyorlar. Bir süre sonra da ek hafızaya ihtiyacınız oluyor.

Ayrıca sensör yongasında daha yoğun piksel birikmesi ise sensörün daha fazla ısınması anl***** gelir ki, bu da alçak ışıklı çekimlerde fotoğraflarda istenmeyen lekelerin oluşmasına yol açar.

Tabii ki bu söylediklerimiz bütün çok megapiksel kameralar kötüdür, almak gereksizdir anl***** da gelmiyor. Önemli markaların yeni modelleri hem gelişmiş yapıları hem de fotoğraf kalitesi olarak gayet tatmin ediciler. Ancak bu kameraları edinmeniz için fiyat konusunda da ciddi miktarları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Megapiksel önemsiz mi?

Pek öyle sayılmaz. Öncelikle fazladan megapiksel'e sahip olmak demek, resimlerinizi kesmek gibi önemli bir işlem için fazlasıyla yardımcı olacak bir unsur.

yüksek çözünürlük isteyen poster, kapak veya afiş gibi baskılarda ortaya çıkıyor. Odanızda yer almak üzere bir futbolcu veya şarkıcının posteri ya da beğendiğiniz bir fotoğrafın büyük boy halini duvara asmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda ne kadar yüksek çözünürlük, o kadar kaliteli sonuç anl***** gelir.
 
Üst