Erkekler neden konuşmazlar?

Akşam yemeğinde konuşmuyor, televizyonun karşısında tek kelime etmeden oturuyor Neden? Neden erkekler konuşmazlar? Merak eden hanımlar için işte
size cevaplar...

Konuşmak isteyen bir kadın ve suskunluğa gömülen bir erkek... Bu çift size pek yabancı gelmiyordur herhalde. Kadın erkek ilişkilerinin çoğunda durum aynıdır, hatta o kadar aynıdır ki, kadının erkekten çok daha fazla konuştuğu saptaması bilimsel araştırmalara bile konu olmuştur.

DOĞALARI BÖYLE

Buna göre bir kadının ağzından günde 23 bin kelime çıkarken, erkeğin ağzından en iyi ihtimalle bunun yarısı kadar kelime çıkar.

Dolayısıyla birlikte olduğunuz erkeğin az konuşmasına, özellikle de kritik durumlarda sessiz kalmayı tercih etmesine aranızdaki bir sorun olarak değil,erkek doğasının bir parçası olarak görseniz iyi olur.

Neden erkekler konuşmazlar, neden futbol dışında hiçbir konuda yorum yapmazlar? İşte elimizdeki cevaplardan bazıları...

Zamanlamaları farklı

İşten eve yorgun argın dönen bir kadın oturup gününün nasıl geçtiğiyle ilgili sohbet etmeyi bir yorgunluk olarak görmez.Oysa erkek o esnada tek bir kelime etmeyi bile büyük bir külfet sayar. Yani kadınla erkeğin sohbet konusundaki zamanlaması farklıdır. Aynı şey kavgalar için de geçerli... Kadın olayı patlak verdiği yerde ve zamanda çözmek ister,bunun tek yolunun ise konuşmak olduğunu düşünür. Oysa erkek olayın üzerinden vakit geçmesini, yani ateşin küllenmesini beklemeyi tercih eder.

Büyütmemek için

Burada kötü olay derken kastettiğimiz, sadece kadınla erkek arasındaki tartışmalar değil. Örneğin, ikisi birden trafikteyken öndeki arabanın sürücüsünün abuk sabuk bir hareketine aynı derecede sinirlenseler de kadın o adama iki saat söylenir, oysa erkek bir küfür sallayıp bir daha lafını bile etmez .
Erkek böyle bir durumda, kadının her şeyi ne kadar büyüttüğünü bildiği için, kendini bir denge unsuru olarak görür ve sessiz kalarak yatıştırıcı etki yaratmak ister.

Rolleri gereği

Erkeklere küçük yaştan itibaren "erkek adamın" az ve öz konuşması gerektiği öğretilir ve bilinçaltına işleyen bu öğreti çoğu erkeği ileri yaşlarda suskunluğa iter. Erkeğin toplumsal rolünde "karı gibi konuşup karı gibi gülmeye" yer yoktur. O her zaman soğukkanlı ve kontrollü olmak,sorunlar karşısında tepeden bakan bir tavır takınmak zorundadır.

Fırsat verilmediği için

Biz kadınlar konuşma konusundaki önceliği hiç kimseye kaptırmak, lafı kimseye bırakmak istemeyiz. Bu da karşımızdaki erkeklerin zaman zaman duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi isteyip de buna fırsat bulamamalarına neden olur. Aceleci davranmak, bir kadının yapabileceği en büyük hatadır.

Sözleri yoktur

Bazen ise durum bu kadar alengirli değildir, işten eve gelen erkek "Günün nasıl geçti canım?" sorusuna "iyi" diye cevap verir ve
bunun anlamı gününün iyi geçtiğinden başka bir şey değildir. Onun zaten çok iyi bildiğiniz iş hayatındaki sıradan bir günü anlatmayı gereksiz bulur.
Yani erkeğin her susuşunun altında bir mana aramak çok anlamsız ve ayrıca paranoyakça bir tutum...

Erkeklerin ağzından, kadınların yarısı kadar kelime çıkar. Bu onların tabiatında var.
alıntı/leyditurk
 
Benim Muhammed'im de tam aksine benden şikayetçi,fazla konuşmuyorum diye...:Cachondon:
Ama ben onun konşmasından hiç şikayetçi değilim...:Seguridad:
 

-berk-

Uzaklaştırıldı
Yav hanımlar niye erkeklerin üzerine geliyorsunuz bırakın yahu belki adam sizlen küstü o yüzden
ALLAH ALLAH hem adam o kadar çalışmış evde hanımın dır dır ı bırakında özgür olalalım
 

SAHARAY

Konuşmayan erkekler diye bir şey yok,konuşmak istemeyen erkekler var...
 
En yüksek yanlış anlama kapasitesine sahip kadınlara karşı koz vermemek için konuşmuyoruz. :)
 

Eftelya

Bir yerde okumuştum kadın beyni erkeğinkınden daha hızlı çalışıyor ve insan beynini çalıştıran eylemlerden bırıde kelıme üretmek..
Erkeklerın bu konuda yapabıleceklerı fazla bırsey olmasa gerek..
Susmayı tercıh etmıyorlar konusamıyorlar:)
 
Üst