• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Dİkkat! Sıcaklar Ölümcül Olabilir!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, gerekli önlemler alınmazsa sıcak havanın sağlığa ciddi zararlar verebileceğini, sıcak çarpmasının ölümcül olabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Yorulmaz, meteorolojik tahminlere göre çöl sıcaklarının geldiğini, bu tür aşırı sıcakların vücudun kontrol etme yeteneğini aşan sıcaklar olduğunu söyledi.

Vücudun normalde, terleme ile vücut sıcaklığını belli düzeylerde koruduğunu belirten Yorulmaz, ancak aşırı sıcak havalarda, özellikle nem oranı yüksek olduğunda terlemenin yetersiz kaldığını ve vücut ısısının hızla yükselerek beyin ve diğer hayati organların zarar görebildiğini vurguladı.

Yorulmaz, aşırı sıcaklar özellikle bebekler ve küçük çocuklar, hamileler, yaşlılar, şişmanlar, şeker, böbrek, kalp ve akciğer hastaları, dolaşım bozukluğu olanlar, alkol ya da ilaç kullananlar, ağır işte çalışanlar, açık havada ya da sıcak ortamda çalışanlar ve özellikle idrar söktürücü, tansiyon ilacı, sakinleştirici ilaç kullananlar için tehlikenin daha yüksek olduğunu söyledi.

Yorulmaz, bunaltıcı sıcakların hipertansiyon, kalp krizi gibi rahatsızlıkları tetiklediğini ve uzun süre sıcak ortamda kalmanın ölümcül de olabilen sıcak çarpmasına yol açabildiğini bildirdi.

Afrika sıcakları” bugün kapımızı çalacak. İşte uzmanından sıcaklarla başetme yolları

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ahmet Demircan, sıcak çarpmasından korunmak için alınacak önlemleri ise şöyle sıraladı:

* Mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalı.
* Bol su tüketin.
* Ilık veya soğuk duş alın
* Ağır yağlı yiyecekler yerine hafif besinleri tercih edin
* Hareketsiz kalmayın.
* Terlemeyi azaltan tansiyon, kalp psikiyatri ilacı kullananlar dikkatli olun.
 

SMN

Sıcak havadan en çok çocuklar etkileniyor

İşte alınabilecek önlemler

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürkan Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, sıcak çarpmaları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olduğunu kaydetti.
Ersoy, sıcakların özellikle yaşlılar ve çocukları olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, çocukların zorunlu olmadıkça 10.00 ile 17.00 saatleri arasında dışarı çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

“ÇOCUĞU OTOMOBİL İÇİNDE BIRAKMAYIN”

Sıcak günlerde çocukların otomobil içinde bırakılmasının çok rastlanılan büyük bir hata olduğunu belirten Ersoy, “Çocuk arabanın içinde havasız kalıp fenalaşıyor. Bu bizim çok rastladığımız ve ölümle sonuçlanabilen bir ihmal. Çocuklarınızı kısa süreli olsa dahi arabada yalnız bırakarak inmeyin” diye konuştu.

Ersoy, çocuğun arabada kilitli kalması durumunda ise acilen bir çilingir bulunamaması halinde, çocuğun oturduğu tarafın tersi tarafından camı kırarak kilidin derhal açılması gerektiğini söyledi.
Çocukların bol miktarda sıvı almasının sağlanması gerektiğini de ifade eden Ersoy, çocuklara ince, açık renkli kıyafetler giydirilmesi, şapkasız ve şemsiyesiz dışarı çıkarılmaması gerektiğini kaydetti.

SICAK ÇARPMASINA MÜDAHALE

Hastanın koltuk altı, kasık bölgesi, el bileği gibi damarların çok yüzeyden geçtiği alanlarda buz kalıpları bir bez ile sarılarak uygulanabilir, en önemlisi ilk yardım amacı ile bu uygulamalardan sonra hasta mutlaka 112 aranarak istenecek bir ambulans ile bir hastanenin acil servisine götürülmelidir.”

Sıcak çarpması durumunda çocuk veya yetişkin kişinin, serin bir ortama alınarak, klima çalıştırılması veya üzerine vantilatör tutulması gerektiğini ifade eden Ersoy, şunları önerdi:
“Kişi serin bir ortama alınmalı, serinlemesi amacı ile ortamda var ise klima çalıştırılmalı veya kişinin üzerine vantilatör tutulmalı, bulantı, kusma yok ise ağızdan sıvı içirilmeli, kusuyor ise asla bir şey içirilmemelidir, çünkü o zaman bu içirdiklerimiz hava borusuna kaçarak hastanın tıkanıp havasızlıktan ölmesine neden olabilir.

hurriyet
 
Üst