Supercharging Nedir?

SUPERCHARGER​

PORSHE Mühendisleri tarafından icat edilmiştir!İlk defa Efsane Porshe 911 de kullanılmıştır?Şüphesiz Alman Mühendisliğinin otomotiv sektörünün gelişmesine ve ilklerine öncü olmasıdır.

Supercharger motorun emebildiğinden daha fazla hava molekülünü yanma odasına sokabilen bir hava pompasıdır. Supercharger'ın önünde bir kasnak vardır. Bu kasnak motor krank kasnağı ile aynı anda haraket eder. Supercharger'ın kasnağı krank kasnağı ile birlikte döndükçe arka taraftaki hava sıkıştırma tekerleğini çevirir. Bu tekerlek hava moleküllerini salyangoz şeklindeki kollektöre iter. Sıkıştırılan hava emme manifolduna girer. Aslında havayı sıkıştıran bu tekerlik ve içinde bulunduğu salyangoz şeklindeki kollektör turbochargerlarda da kullanılır.

Supercharger son yıllarda icat edilmedi. İkinci dünya savaşından önce Mercedes Benz Grand Prix arabalarını Supercharger ile donatıp yarıştıyordu. İkinci dünya savaşında uçaklar da superchargerlandı. Örneğin Boeing B-29 SuperFortress bombardıman uçağı gücünü Superchargerdan alıyordu. Günümüze dek birçok Supercharger modeli icat edildi ve otomotiv sektöründe kullanıldı.

Son yıllarda Mercedes Benz firması birçok modelinde "Kompressör" seçeniğini sunuyor. SL 55 AMG supercharger sayesinde 500 beygir güç üretmekte.

Deniz seviyesinde ve ideal şartlar altında motorumuza giren havanın basıncı 1 bardır. Daha doğrusu atmosferin üzerimize uyguladığı hava basıncı 1 bardır. Supercharger ise bu 1 bar hava basıncının üzerinde basınç oluşturur. Örneğin 1 bar atmosferik basınç ile 240 beygir güç üreten 3,30a 0,25 barlık supercharger monte edildiğinde 300 beygir elde edilir.

Şekilde görüldüğü gibi, süperşarj aslında basit bir kompresördür. Dışarıdan gelen havayı basınçlı bir şekilde içeri püskürtecek şekilde dizayn edilmiştir.Süperşarjın iki çeşit uygulanması mümkündür. Emme manifoldu ile throttle body arasına veya throttle body'nin önündeki hava girişine monte edilebilir. Eğer emme manifoldu ile throttle body arasına monte edilirse, enjeksiyon sisteminde mekanik bir değişiklik yapmadan benzin akışının ayarlanması mümkün olur. Bu genellikle yarış otomobillerinde de tercih edilen daha pratik bir sistemdir. Eğer süperşarj throttle body'nin önünde monte edilirse, gelen basınçlı havayı karşılamak için normalden daha yüksek basınçla yakıt püskürtülmesi gerekecektir.

Süperşarjın içindeki kompresör çalışma gücünü yine motor kayışlarından ve dişlilerden alır. Bu çalışmak için turboşarja göre daha fazla güç gerektiren bir sistemdir. Ayrıca sağladığı sıkışma sebebiyle motorun çabuk yıpranmasına sebep olmaması için motor kompresyon oranı pistonların değişmesi suretiyle düşürülmelidir.

Dezavantajı

Aynı silindir hacminde ve aynı yanma odalarına sahip iki motordan, süperşarj uygulanmış olan motor aynı büyüklük içinde daha fazla sıkıştırma ile çalışacak ve daha fazla benzin yakacaktır. Buna karşılık turbo uygulamasındaki kadar yüksek güç veremeyecektir.

Avantajı

Turboşarj uygulamasında, turbonun devreye girmesi için yanan gazın geri dönmesi ve türbünü doldurması gerekmektedir. Fakat Süperşarj uygulamasında turbonun devreye girmesi için gereken zaman ve motor devri, süperşarjın devreye girmesi için gerekmemektedir. Gaz pedalına ilk basıldığı anda açılan süperşarj, en alt devirden itibaren gücünü gösterecektir.
Neden Supercharger?
]Motor gücünü arttırmanın çeşitli yolları var.
Motorun ürettiği güç şu şekilde hesaplanır:
Güç= Basınç * Piston alanı * Piston yüksekliği * Devir * Silindir Sayısı /2
Piston alanı ve Silindir Yüksekliği
Piston alanı ve silindir yüksekliği motor hacmini ifade eder. Motorumuzun hacmini büyütmek çok masraflı olacağı için bu uygulama ekonomik değildir. 6 yeni piston, sekmanlar, conta takımı, işçilik, rodaj...

DEVİR

Devir sayısını arttırmak beygir getirmektedir. Ancak daha fazla devir çevirebilmek için piston, kol gibi dönen cisimlerin ağırlıklarını da azaltmak gerekir. 5,7 Litre Corvette 6500 devir de kalırken 1,6 Litre Hondalar 8000 devir çevirebilmekteler. Başka bir ifade ile motor hacmi arttıkça devir sayısını arttırmak da zorlaşır. Devir sayısını ciddi anlamda artırmak için özel imal edilmiş piston, kol ve yatak gibi parçalar kullanılır. Bunlar "Blue Print" denilen ağırlık eşitleme işlemine tabi tutulur. Sonuç olarak %10 devir arttırarak % 10 beygir almanız mümkün, ancak bu uygulama da ekonomik değil. 18,000 devir çeviren Formula 1 motorlarının her yarış sonrası emekliye ayrıldığını göz önünde bulundurursak.

SİLİNDİR SAYISI

Bu rakamla oynamamız mümkün değil.

BASINÇ

Supercharger motora giren hava miktarını arttırır. Daha fazla hava ile birlikte daha fazla benzin yanar, yanma odasındaki basınç yükselir ve pistonlar daha hızlı bir şekilde krankı çevirir.

Standart kullanımda motorunuza giren hava basıncı 1 bardır, yani kompressör devre dışıdır. Sportif kullanıma geçtiğiniz anda supercharger devreye girer
Beygir elde etmek için yukarıda sayılan yöntemlerden sadece Supercharging en fazla gücü sunar. Günlük kullanımı hiç bozmaz ve 365 gün yaz, kış istediğiniz hava koşullarında güvenilirliğini devam ettirir.

Piyasada hangi tip superchargerlar var?

Dünyada başlıca Roots, Screw ve Centrifugal superchargerlar kullanılıyor. ASA kitlerinde centrifugal modeli bulunuyor.
Centrifugal supercharger nedir?

Centrifugal superchargerın içindeki "sıkıştırma tekerleği" hava moleküllerini sıkıştırıp, salyangoz şeklindeki çıkış noktasından motora gönderir.
Yukarıda: ASA Turbomex I kompressorü

Centrifugal superchargerların avantajları:

Performans avantajları

Superchargerlar motor devri arttıkça hızlandıkları için genelde alt devirlerde fazla güç üretemezler. ASA bu sorunu turbochargerlarda kullanılan sıkıştırma tekerleğini kompressöre uyarlayarak çözmüş. ASA kitlerinde 2500 devirden itibaren basınç hızla artar ve 4500 devirde maksimum basınca ulaşılır. Bu noktada ASA nın dünyada bir numara olduğunun altını çizmek gerekiyor. Sadece ASA kompressörlerinin alt devirleri bu kadar dolu. Vortec Amerika'da en iyi supercharger imalatçısı olarak bilinir. En iyi Vortec superchargerları denedik ve kısa süre sonra rafa kaldırdık. Neden mi? Çünkü Vortec bile alt devirleri dolduramıyor. 6000 devirden sonra basınç oluşuyor. Otomobilinizi sürekli yüksek devirde kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Yer kaplama

Centrifugal kompressörler çok az yer kaplar. Bu özellik montajda kolaylık sağlar ve kaputu açtığınızda hoş bir görüntü sağlar.

Aktarma sistemi:

Centrifugal kompressörler genellikle standard V-kayışı ile çalışır. Basınç arttıkça daha geniş V kayışı kullanmak gerekir. ASA bu konuda da dünyada bir ilke imza atmış. Kompressörün içine yerleştirdikleri yüksek oranlı şanzuman sayesinde kompressör kasnaklarını büyük tutup, aktarma kayıplarını ve kayışın sıyırmasını minimize etmişler. Özel bir V-kayışına ihtiyaç duyulmuyor. Sonuç motordan minimum seviyede güç alıp, maksimum seviyede güç üretimi

Debriyaj

ASA rakiplerinde olmayan bir "kompressör debriyajı" imal etmiş. Kompressörün kafasına monte edilen bu debriyaj 1100 devirin altında superchargeri devre dışı bırakıyor. Böylece dur kalk trafikte ve park ederken boşu boşuna supercharger çalışmıyor.
 
Üst