OSMANLI TAKTİĞİ!!

efelenen

Aktif Üye
Osmanlı döneminde savaşa gidilirken, ülkede ne kadar deli ya da görünüş bakımından eli-ayağı bozuk, gulyabani tipli insan varsa hepsi toplanır ve ordunun en ön sırasında, düşmanın üzerine yürütülürmüş. Amaç, düşmanın psikolojisini bozmakmış.

Bi sonraki sırada ise, "gavuryiğit" denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrı müslüm çocuklarıymış. Küçüklüklerinden itibaren sadece pirinç ve hamur işleriyle beslenip izbandut gibi olmaları sağlanırmış. Bi yandan da, her gün yağlı elleri ile mermer tokatlayıp idman yaparlarmış. Böylelikle elleri sağlamlaşır, beton gibi olurmuş. Zaten mermeri tokatlayarak kıramayanı da savaşa götürmezlermiş.

Bu gavuryiğitler savaşta gürz-kılıç filan kullanmayıp, düşman askerlerinin beyinlerini tek tokatla, (herhalde "Osmanlı tokadı" lafı da burdan geliyo) dışarı çıkartırlarmış. Düşünün, adamın kafasında miğfer var ve bi vuruşta kafa miğferle birlikte dağılıyo. Bu hikayeden de, Osmanlının bunca yeri nasıl fethettiği anlaşılıyo zaten. Hey gidinin koca ecdadı be!
bu yazı alıntıdır.kimse üstüne alınmasın!!!
 
Son düzenleme:
BU YAZDIKLARININ PEK NE KADAR GERÇEĞE DAYANDIĞINI BİLMİYORUM AMA BENİM BİLDİĞİM OSMANLI BUNLARI YAPMAZ TAHMİNİM
 
BU YAZDIKLARININ PEK NE KADAR GERÇEĞE DAYANDIĞINI BİLMİYORUM AMA BENİM BİLDİĞİM OSMANLI BUNLARI YAPMAZ TAHMİNİM

Ben yapılan bu yoruma katılıyorum, Sayın Efelenen, anlatımınızı okudum ve sizin yorumunuz olmadığını bildiğim için de okumakta mahsur görmedim.

Ama son yorumunuza da katılmadığımı belirteyim. Osmanlı yı görüp, görmemek önemli değildir. Türk gibi olmak veya düşünmek önemlidir. Yüce Atatürk ün dediği gibi Ne Mutlu Türküm Diyene, ayrıca sizinde öyle düşündüğünüze inanıyorum.
 

efelenen

Aktif Üye
peki osmanlı türk müydü?türkler osmanlımıydı? tabi ki yazılanların doğruluk payı kadar yanlışlığı da vardır?ama A.KERİM bey "benim bildiğim osmanlı"demiş.şimdi gidin bir alman vatandaşına "almanlar hitler zamanı şunu yapmış,bunu yapmış"deyin bakalım ne cevaplar alıyorsunuz.tabi ki bir kısmını kabul etmeyecekler.unutmayın duyduklarımızın azına,gördüklerimizin birazına inanmalıyız ki kör olmayalım. bizler delidumrul hikayeleri,keloğlan hikayeleri çıkarmış bir milletiz.bu hikayede ne var ki inanmadı.ben körkütük inançlar doğrultusunda bazı konularda yorum yapılmamasına kızıyorum.
 
Bu forumlar kaynağı ve fikir eseri belirtilerek veya alıntı denerek her tür görüşün (sorumluluğu kendisine ait olmak kaydı ile) paylaşıldığı ve tartışılabildiği yerler diye biliyorum.
Ama sanal ortam diye abartılması, edep değil adaba uygun ve seviyeli her konuyu paylaşıp, farklı fikir veya sunumları yapabilmeliyiz.

Evet ben millet dediğiniz türk milletindenim, osmanlı hanedanı da dahil yurduda dahil türk idi. (Başka azınlık veya teba sayılanlar dahil. onlardan mensubiyet duyanları da katıyorum)

Gelelim son eklentinize ben inançların temel değerlerini ne körkütük saldırılması hariç, her konunun ilmi, fikri, ahlaki değerler ölçüsünde sohbetinin, tartışmasının, teatisinin yapılmasına inananlardanım.

Siz konu açın veya talep edin seve seve katılımda bulunurum.
 
Üst