Romantizme seyahat Bursa Yeşil Kahve

Beş kentten romantizmi yaşayabileceğiniz beş farklı mekan​

İstanbul'un Kızkulesi manzaralı Salacak sahili, Ankara'nın Eymir Gölü, İzmir'in Kordonboyu, Bodrum'un kalesi hafızalarımızda sevdayla, romantizmle özdeşleşen mekanlar. Nice aşık sevgilisiyle ilk kez buralarda buluştu, el ele tutuştu, kalbinin hiç beklemediği kadar hızlı çarpabileceğini keşfetti. Eğer romantizmi kartpostallarda pek rastlamadığınız mekanlarda yaşamak, farklı kentleri keşfetmek istiyorsanız yola düşmenin tam zamanı. İşte beş kentten romantizmi yaşayabileceğiniz beş farklı mekan.

Bursa / Yeşil Kahve​

Yemyeşil gürlük içindeki sırtlar ve taraçaların geniş bir ovaya bakan balkonu: Yeşil. O balkondan gözümüz erişse bütün Güneydoğu Marmara'yı, Anadolu'ya teslim olduğu yerden geçerek İstanbul'u göreceğiz. Yeşil'den böyle bir kartal gözüyle bakıyoruz; Karacabey ovası sereserpe, Ulubat Gölü, uzaklığın sisi altında görünmese de orada ve onların da ötesinde sıradağların bir ucu. İşte o Samanlı Dağları'nın güney uçları İstanbul ile Bursa arasında engel.

Bursa'daki Yeşil Kahve panorama zengini açık hava kahveleri içinde, belki de en başta gelenler arasındadır. Yeşil adını nereden alıyor? Yeşil Mahallesi'nin ucunda, Yeşil Cami'nin yanıbaşında, şehre doğru çaprazında Yeşil Türbe var, daha ne olsun...

Zaman billur bir avize​

Bazı yerler tasarlanmamıştır, doğanın ve coğrafyanın bir nimeti olarak vardır. O yerler mekanlaşır. İnsanı yaratıcı düşlere, anılara, bilinçdışına sürükler. Yeşil Kahve tam da böyle bir yer, modern gezginlerin 'potansiyel mekan' dedikleri türden. Oradan bakınca, deniz görmeseniz de, gönül gözüyle denizi koyuyorsunuz. "Vadi bir deniz gibi uzanıyordu" benzetmesi boşuna değildir. Bursa, Ahmet Hamdi Tanpınar'a göre bir 'zaman mekan'dır; 'Bursa'da Zaman' adlı şiirinde söylüyor zaten: "Su sesi ve kanat şıkırtısından / billur bir avize Bursa'da zaman". Böyle olunca, Troya savaşı sırasında kaçıp buralara gelen atları da görmek mümkün, düşleyerek. Efsaneye göre o atlar Bursa ovasına; yeşilliğe, dinginliğe gelmişler. Karacabey'de o atların soyu devam ediyor olmalı diye düşünüyorsunuz. Türbelerde padişahlar, şehzadeler, onların yakınları yatmakta. Güzellik üstünde tarih, ölüm; şiirler... Burada manzara kendi yaban büyüsünü bütün bunlarla dönüştürüyor.

Yeşil Mahallesi, Bursa'nın en eski mahallelerinden. Eski belgelerde 'Çelebimehmed', 'İmaretisultaniye' olarak geçiyor. Cumhuriyet döneminde bugünkü adını alıyor. Şimdi Yıldırım ilçesine bağlı. Mahallenin sakinleri, daha çok eski Bursalılar.

Rengini utanç değiştirdi​

Olempea, Olimpos, Keşiş Dağı, bugünkü adıyla Uludağ'ın eteğindeki Bursa'ya gitmek için sayısız neden var, çağlar boyunca pek çok gezgin de burayı ziyaret etmekten kendini alamamış. Tanpınar Bursa için, "içimizdeki aynaların aksi" diyor. Yeşil Kahve'de yaşayacağımız bir günbatımı bu ruh haline erguvan rengini de katar. Bursa'nın bir simgesi de, Hıristiyan anlatılarına göre İsa'nın ihbarcı müridi Yahuda kendini astığında çiçeği utançtan beyazdan mora dönen, bu ağaçtır. Evliya Çelebi'nin Emir Sultan Türbesi etrafında kutlanan 'Erguvan Bayramı'ndan söz ettiğini biliyoruz.

Yeşil Kahve'de, aralıklı yıllarda, birkaç erguvani akşam yaşadım, tasvir etmesi imkansız.
 
Üst