Gene Annen Geldi, Bütün Günüm Mahvoldu!

Yazar: Nurdoğan Arkış

Bu ayın kitabı olarak Nurdoğan Arkış’ın yazdığı, “Gene Annen Geldi, Bütün Günüm Mahvoldu!” başlıklı kitabı öneriyorum.

Remzi Kitabevi, 2004.

Kitaptaki iki alt başlık, (sayfa 33’teki, “Ölüm Bilinci” ve sayfa 35’teki, “Ölüm Bilinci Sevginin Kaynağıdır,) hem itici hem de çarpıcı geliyor.

Kitabın tadına varabilmeniz bakımından kitaptan aynen aktaracağım:

(s. 33) “Ölüm Bilinci

Zaman zaman eğitimdeki katılımcılarla aramızda şu tür bir konuşma geçer (elimden geldiğince o ortamlarda olduğu haliyle size aktarmaya çalışacağım):

Ben: Arkadaşlar, aranızda ölümcül hastalığı olan var mı?
Katılımcılardan Biri: Allah'a şükür, hocam, bildiğimiz kadarı ile yok.
B: Ne güzel! Peki, bana, istisnasız tüm insanların, yani altı milyar insanın da başına geleceği garanti bir şey söyler misiniz? Cevap neredeyse otomatik olarak çıkar:
K: Ölüm.
B: Gerçekten de ölüm tüm insanların başına geleceği kaçınılmaz olan tek şeydir. Doğum da tüm insanların başına kesinlikle gelmiştir, ama bundan sonra gelmesi kesin olan tek şey ölümdür. Diğer hiç biri insanların tümünün başına gelmeyecektir. Peki, madem öleceğimiz garanti, bu benim ölümcül bir hastalığım olduğunu göstermez mi? Katılımcılar burada sessizce, başlarıyla onaylamaya başlar. Öleceğim belli ise benim ölümcül bir hastalığım olduğu da açıktır. Şu şekilde devam ederim:

Peki, ne zaman öleceğimizi biliyor muyuz?

K: Hayır hocam,
B: Şu saniye içinde olma olasılığı var mı?
K:Var.
B:Yarın?
K:Evet.
B: 30 yıl sonra?
K: Olabilir.
B: Peki bunlardan hangisinin sizin başınıza geleceğini bili yor musunuz? Mesela bu akşam eve sağ salim varacağınızı nereden biliyorsunuz? Sınıf sessizce dinlemeye devam eder. Çünkü genellikle yaşama böyle hiç bakmamışlardır. Sözümü sürdürürüm:
B: Peki bir de tersini düşünelim, bu akşam eve döndüğünüzde, bu sabah evden çıkarken sağ salim bıraktıklarınızı sağ bulma garantiniz nedir? Var mıdır böyle bir garanti?
K: Yoktur hocam.
B: Peki nereden biliyoruz, az sonra telefonumuzun çalmayacağını ve evdekilerden birinin az önce öldüğünün bize söylenmeyeceğini? Katılımcılar burada rahatsız olmaya başlarlar.
K: Hocam konuyu değiştirsek?
B: Ama en yalın ve açık gerçek üzerine konuşuyoruz, biraz daha devam edelim bence. Peki, acaba bunu dün gece bilseydiniz, yani evde akşam birlikte olduğunuz kişilerden birinin yarın ölüm günü olduğunu bilseydiniz, o zamanı aynı dün gece olduğu biçimde mi geçirirdiniz? Yoksa farklı şeyler mi yapardınız?
K: Kesinlikle çok farklı geçerdi Hocam.
B: Şimdi sizden rica ediyorum, lütfen bir an arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve bu sabah evden çıkarken evde bıraktıklarınızdan birinin gerçekten öleceğini düşünün, dün akşamınızı nasıl geçirirdiniz? Aynı iletişim mi olurdu? Onunla aynı konuları mı konuşurdunuz? Aynı konular, tartışma ya da gerginlik konusu yaratır mıydı? Yoksa önemsiz hale mi gelirdi? Bu sabah evden çıkarken, bu son görüşünüzde ona ne derdiniz? Onun boynuna sarılmakta tereddüt eder miydiniz? Çok sıkı sarılmaya mı, aynaya mı vakit ayırırdınız? Ona “yüreğinizin taa derininden gelen bir “seni gerçekten çok seviyorum” demeye ne gerek var diye düşünür müydünüz? Onun ölecek olması sizin ona duyduğunuz sevgiyi yoğunlaştırmaz mıydı? Burada bazı katılımcıların ağladığı olur. Belli ki dün akşam yaptıklarından bir kısmının ne kadar anlamsız olduğunu şimdi fark etmişlerdir.

B: Şimdi gözlerinizi açabilirsiniz, acaba kaç tartışmamızı bu kadar gereksiz biçimlerde yapıyoruz, kaçı gerçekten yaşamda karşımızdakinin varlığından daha önemli, hangilerinde “şimdi kalbini kırdım, ama zaman içinde ben ondan özür dilemesini bilirim?” diye kendi kabuğumuza çekilip tartışmaları donduruyoruz. Yarattığımız kırgınlıkları tamir etme olanağımız gerçekten var mı? Buna zamanımız gerçekten kaldı mı?

Ölüm Bilinci Sevginin Kaynağıdır

Genellikle bu uygulamadan sonra katılımcıların olumlu bir bilinç geliştirdiklerini görürüm. Bazıları ilk arada derhal telefonlara sarılır, bazıları gelir “hocam, şimdi karımı aradım, dün akşam üzerinde konuştuk, ondan özür diledim, hocam” der, bazıları “hocam, bak kocama şu mesajı çektim, der, ona yıllardır, seni seviyorum dememiştim, hocam” der.
Değişen karılarımız ya da kocalarımız, ya da dün gece yaşananlar değildir, sadece olaylara bakış tarzımız, bakmak için seçtiğimiz bilinç, önem verdiğimiz şeylerin sıralaması değişmiştir. Yaşamın gerçek anlamı yerine gelmiştir: İlişki. Yaşam kendimizle ve çevremizdekilerle kurduğumuz ilişkiden başka bir şey değildir. Bu ilişkiyi en olumlu hale getirecek her seçim doğrudur. Olumlu olmasını engelleyen her seçim de yanlıştır. Ne yazık ki, günlük hayhuyun ve gelecek kaygısının çok içselleştirilmesi içinde bu son derece açık gerçek bilincimize ulaşamamaktadır.”

Bence kitabın ismi, kitabın içeriğine haksızlık yapıyor. Bu kitabın yazarı ben olsaydım kitabın ismini, “Ailede ve İşyerinde İletişim Bilinci: Gözlemler ve Öyküler,” kordum.

Bu kitabıyla Nurdoğan Arkış iletişim alanında yazılan kitaplara önemli bir katkıda bulunmuştur. Kendini ve ilişkilerini önemseyen okurlara öneririm.

alıntı
 
Üst