YAZARLAR VE EN TANINMIŞ ESERLERİ

YUNUS EMRE: RİSALET-ÜN NUSHİYYE

KAYGUSUZ ABDAL: BUDALANAME, MUGALATANAME

BAYBURTLU ZİHNİ: SERGÜZEŞTNAME

HACI BEKTAŞI VELİ: MAKALAT

HOCA DEHHANİ: SELÇUKLU ŞAHNAMESİ

AHMEDİ: CEMŞİT U HURŞİT,İSKENDERNAME

ŞEYHİ: HARNAME, HÜSREV-U ŞİRİN

ALİ ŞİR NEVAİ: MUHAKEME TUL LÜGATEYN , MECALİSÜN NEFAİS(TÜRK EDEBİYATININ İLK TEZKİRESİDİR), MİZANÜL EVZAN

FUZULİ: HADİKAT-ÜS SÜEDA, BENG Ü BADE, LEYLA VÜ MECNUN MESNEVİSİ

BAKİ:
KANUNİ MERSİYESİ

NEF İ: SİHAM-I KAZA

NABİ: HAYRABAD, SÜR NAME

ŞEYH GALİP: HÜSN Ü AŞK

ŞİNASİ: TERCÜME-İ MONZUME, ŞAİR EVLENMESİ( BATI TEKNİĞİNDE YAZILMIŞ İLK TİYATROMUZ), MÜNTEHEBAT-I EŞAR, DURUB-I EMSAL-İ OSMANİYE

NAMIK KEMAL:VATAN YAHUT SİLİSTRE (SAHNELENEN İLK TİYATROMUZ), ZAVALLI ÇOCUK, AKİF BEY, KERBELA, CELALETTİN HARZEMŞAH, İNTİBAH(İLK EDEBİ ROMANIMIZ), CEZMİ(İLK TARİHİ ROMANIMIZ)

ZİYA PAŞA:
ZAFERNAME, HARABAT, EŞ’AR-I ZİYA, ENGİZİSYON TARİHİ, ENDÜLÜS TARİHİ…

AHMET MİTHAT EFENDİ: HASAN MELLAH, HÜSEYİN FELLAH, FELATUN BEY İLE RAKIM EFENDİ, YER YÜZÜNDE BİR MELEK, HENÜZ ON YEDİ YAŞINDA, LETAİF-İ RİVAYET, YENİÇERİLER

RECAİZADE MAHMUT EKREM: NAĞME-İ SEHER, YADİGAR-I ŞEBAB, ZEMZEME, NEJAD EKREM, ÇOK BİLEN ÇOK YANILIR, AFİFE ANJELİK, ARABA SEVDASI(BAZI KAYNAKLAR DA BU ROMANI İLK REALİST ESERİMİZ OLARAK KABUL EDER)

ABDÜLHAK HAMİT TARHAN: MAKBER, EŞBER, SAHRA(İLK PASTORAL ŞİİRİMİZ), İÇLİ KIZ, MACERA-YI AŞK, DUHTER-İ HİNDU,

SAMİPAŞAZADE SEZAİ:
SERGÜZEŞT, KÜÇÜK ŞEYLER, İCLAL

NABİZADE NAZIM: KARABİBİK( EDEBİYATIMIZDAKİ İLK REALİST ESERDİR.), ZEHRA(EDEBİYATIMIZDAKİ İLK KÖY ROMANIDIR)

TEVFİK FİKRET:RÜBAB-I ŞİKESTE, HALUK UN DEFTERİ, RÜBABIN CEVABI, TARİH-İ KADİM, DOKSANBEŞE DOĞRU, ŞERMİN( TEVFİK FİKRET’İN ÇOCUKLAR İÇİN KALEME ALDIĞI BU ŞİİR ŞAİRİN HECE VEZNİYLE YAZDIĞI TEK ŞİİRİDİR) ,SİS

CENAP ŞAHABETTİN:TAMAT,AFAK-I IRAK, EVRAK-I EYYAM,NESR-İ HARP, NESR-İ SULH, TİRYAKİ SÖZLER, KÖREBE , YALAN, HAC YOLUNDA

HALİT ZİYA UŞAKLIGİL:AŞK-I MEMNU, MAİ VE SİYAH, KIRIK HAYATLAR, BİR ÖLÜNÜN DEFTERİ, NEMİDE,, SOLGUN DEMET,KADIN PENÇESİ

MEHMET RAUF:EYLÜL(İLK PSİKOLOJİK ROMANIMIZDIR), GENÇ KIZ KALİBİ, FERDA-YI GARAM

MEHMET AKİF ERSOY:SAFAHAT

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR:KUYRUKLU YILDIZ ALTINDA BİR İZDİVAÇ, MÜREBBİYE, ŞIK, ŞIPSEVDİ, GULYABANİ, BEN DELİ MİYİM?...

AHMET HAŞİM:GÖL SAATLERİ;PİYALE, GURUBAHANE-İ LAKLAKAN, BİZE GÖRE, FRANFURT SEYAHATNEMESİ

ÖMER SEYFETTİN:YALNIZ EFE, EFRUZ BEY, İLK DÜŞEN AK, YÜKSEK ÖKÇELER, BOMBA GİZLİ MABET, ASİLZADELER, BAHAR VE KELEBEKLER ,BEYAZ LALE, MAHÇUPLUK İMTİHANI

ZİYA GÖKALP:KIZIL ELMA,YENİ HAYAT, TÜRKLEŞMEK -- İSLALAŞMAK –MUASIRLAŞMAK, ALTI IŞIK, TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI, TÜRK MEDENİYET TARİHİ, MALTA MEKTUPLARI

[b]MEHMET EMİN YURDAKUL:TÜRKÇE ŞİİRLER, TÜRK SAZI EY TÜRK UYAN, TAN SESLERİ, ORDUNUN DESTANI, DİCLE ÖNÜNDE TURAN A DOĞRU, ZAFER YOLUNDA,

YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU: NUR BABA, ERENLERİN BAĞINDAN, RAHMET, HÜKÜM GECESİ, SODOM VE GOMORE, YABAN, PANORAMA, ANKARA,

HALİDE EDİP ADIVAR: VURUN KAHPEYE, SİNEKLİ BAKKAL, TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI, DAĞA ÇIKAN KURT

REFİK HALİT KARAY: MEMLEKET HİKAYELERİ; İSTANBULUN İÇYÜZÜ

REŞAT NURİ GÜNTEKİN: ÇALIKUŞU, DAMGA DUDAKTAN KALBE, BİR KADIN DÜŞMANI, ACIMAK, YEŞİL GECE, YAPRAK DÖKÜMÜ, MİSKİNLER TEKNESİ

YAHYA KEMAL BEYATLI: KENDİ GÖK KUBBEMİZ ESKİ ŞİİRİN RÜZGARIYLA, RÜBAİLER VE HAYAM RÜBAİLERİNİ TÜRKÇE SÖYLEYİŞ, AZİZ İSTANBUL EĞİL DAĞLAR, PORTRELER

PEYAMİ SAFA : SÖZDE KIZLAR, DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU HARBİYE BİR TEREDDÜDÜN ROMANI, MATMAZAL NOROLYA’ NIN KOLTUĞU

SAİT FAİKABASIYANIK: SEMAVER, SARNIÇ,ŞAHMERDAN, [/B]

MEDAR-I MAİŞET MOTORU, MAHALLE KAHVESİ, KUMPANYA, ŞİMDİ SEVİŞME VAKTİ, KAYIP ARANIYOR, ALEMDAĞINDA VAR BİR YILAN,

AHMET HAMDİ TANPINAR: HUZUR, BEŞ ŞEHİR, SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ, MAHUR BESTE, XX. ASIR TÜRK EDEBİYATI TARİHİ

ORHAN VELİ KANIK: GARİP, VAZGEÇEMEDİĞİM, DESTAN GİBİ, YENİSİ, LA FONTAİNE MASALLARI, KARŞI, NASRETTİN HOCA HİKAYELERİ

FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL: ŞARKIN SULTANLARI, GÖNÜLDEN GÖNÜLE, DİNLE NEYDEN, ÇOBAN ÇEŞMESİ, HAN DUVARLARI, CANAVAR, AKINCI TÜRKÜLERİ…

AHMET MUHİP DIRANAS: GÖLGELER, O BÖYLE İSTEMEZDİ, ŞİİRLER

AHMET KUTSİ TECER: SİVAS HALK ŞAİRLERİ BAYRAMI, KÖYLÜ TEMSİLLERİ, KOÇYİĞİT KÖROĞLU, BİR PAZAR GÜNÜ, SATILIK EV, KÖŞE BAŞI

FALİH RIFKI ATAY: ATEŞ VE GÜNEŞ, DENİZ AŞIRI, BİZİM AKDENİZ, TAYMİS KIYILARI, TUNA KIYILARI, ZEYTİNDAĞI, YOLCULUK DEFTERİ, NİÇİN KURTULMAMAK

CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI (HALİKARNAS BALIKÇISI) : EGE KIYILARINDAN , AGANTA – BURİNA – BURİNATA, MERHABA AKDENİZ, DENİZ GURBETÇİLERİ, TURGUT REİS, MAVİ SÜRGÜN, HEY KOCA YURT

MEMDUH ŞEVKET ESENDAL
: AYAŞLI VE KİRACILARI, MİRAS

CAHİT SITKI TARANCI: ÖMRÜMDE SÜKUT, OTUZ BEŞ YAŞ, DÜŞTEN GÜZEL, ZİYA’YA MEKTUPLAR

TARIK BUĞRA:KÜÇÜK AĞA, İBİŞ’İN RÜYASI, YARIN DİYE BİR ŞEY YOKTUR, İKİ UYKU ARASINDA, GENÇLİK TÜRKÜSÜ, FİRAVUN İMAM, GENÇLİĞİM EYVAH, YAĞMUR BEKLERKEN, DÖNEMEÇTE

CAHİT KÜLEBİ: ADAMIN BİRİ, RÜZGAR, ATATÜRK KURTULUŞ SAVAŞINDA, ANADİLİ ÖĞRETİMİ, SIKINTI VE UMUT, YANGIN

KEMAL TAHİR: ESİR ŞEHRİN İNSANLARI, YORGUN SAVAŞÇI, DEVLET ANA, BOZKIRDAKİ ÇEKİRDEK, KÖRDUMAN…

NECİP FAZIL KISAKÜREK: ÖRÜMCEK AĞI, KALDIRIMLAR, BEN VE ÖTESİ, BİR ADAM YARATMAK, KÜNYE, TOHUM, SATIRBAŞI, SONSUZLUK KERVANI, [/b

Yeni dönem yazar ve şairlerimizinde eklenmesi ile bu liste daha kaç katı olur bilinmez, benim gayem ısrarla tekrar listenizide kopyalamak isteğim, zaman, zaman özellikle kendilerini birazda moder veya tahsilli gösterme gayreti demek istemediğim kişilerin klasik veya son zamanlarda edebiyat alanındada yurdumuza uygulanan propoganda ve pazarlama tekniklerininde etkisi ile yabancı edebiyat eseri okuduklarını eser veya yabancı albüm müzik dinlediklerini seslendirmelerine bir nevi karşılık olarak cevap yazıyorum.

Acaba bu listede kaç eser okumuşlardır biraz dağarcıklarını zorlamak istiyorum. Ha dağarcık eski gelebilir, zihinlerini, akıllarını dmek istedim. İyi forumlar emeğine sağlık konuyu ekleyen arkadaşımında.

Şeyh Galip Hüsnü Aşk isimli eseri muhteşem, Yahya Kemal harika ötesi...,Reşat Nuri Güntekin,bütün eserlerinden ayrı bir zevk alıyorum...Necip Fazıl mükemmel bir fikir ve düşünce adamı,eserleri de harikulade...

Bütün hepsi birbirinden kıymetli,değerli ...

Gençlik bu değerlere,yabancı kalmamalı...Tanımalı,Bilmeli...
Emeğinize sağlık...