Sismanlatan hatalar

Yaz aylarını incecik ve formda geçirmeyi kim istemez? Ancak bunun için bazı önemli noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor.

Fazla kilolarınız var, incelmek istiyorsunuz ya da ideal kilonuza ulaştınız ama verdiğiniz kiloları geri almaktan korkuyorsunuz.... Bunun için neler yapabileceklerinizi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan bu yazı dizisinde sizlerle paylaşıyor...

YAĞLARI ATIN

Vücudunuzdaki fazla yağı atmak için egzersizle beraber sağlığınız ön planda olarak, hazırlanacak beslenme programını takip ederek istediğiniz sonucu almanız mümkün. Öncelikle sizi şişmanlatan, davranışlardan ve hatalı uygulamalardan da vazgeçmelisiniz. Peki bunlar nelerdir? Bir göz atalım; yeme bozukluğu (fazla yeme, tek yönlü ve dengesiz beslenme), yetersiz fiziksel aktivite, metabolik ve hormonal bozukluklar, psikolojik bozukluklar, genetik yapı...
Bu altı ana gurubun dışında hayatımızın bazı evreleri de kilo almaya neden olabilir. Bunlar, menopoz, sigarayı bırakma, evlilik, doğum yapma, sporu bırakma, sosyal ve ekonomik yapının durumu...

HER DİYET UYMAZ

Nil Şahin Gürhan '' Günümüzde şişmanlığa davetiye çıkaran en önemli nedenlerden biri de sık sık enerjisi az, size özel bir uzman tarafından hazırlanmamış diyetlerin uygulanmasıdır. Hızlı kilo vermek amacıyla yapılan bu diyetlerden sonra hızla verilen kilolar daha hızlı ve fazlasıyla alınır. Bu tür diyetlerin sık sık uygulanıp bırakılması sağlığımızı bozabileceği gibi yeniden diyete başlanıldığında kilo verme hızını yavaşlatır'' diyor. Şişmanlığın en önemli nedeni bilinçsiz beslenmedir. Doğru beslenmeyi öğrenerek yaşam kalitemizi yükseltmiş oluruz.

Dört saatten uzun aç kalmayın

Yemek yemekten korkmayın küçük parçalar halinde sıkça yemek metabolizmanın daha hızlı hareket etmesini sağlar ve vücudumuzun yağ stoklamasının önüne geçer. Uzun aralarla yenilen yemekler metabolizmanızın daha az çalışmasına sebep olur. Öğün aralarında geçen süre en fazla 4 saat olmalı. 4 saatten uzun süre aç kalmamalısınız.

Çok fazla yemek yiyerek midenizin zorlanmasına izin vermeyin.

Canınızın istediği gıda maddesini ölçülü olarak tüketebilirsiniz.

Sütlü tatlıları tercih edin. Ayrıca meyveler de tatlı ihtiyacını rahatlıkla karşılar.

Karbonhidratlardan (ekmek, makarna, pilav vs.) tamamen kaçmaya çalışmayın, ölçülü ve dengeli ve kaliteli karbonhidratlar (tam buğdaylı-tam tahıllı-entegre ürünler) yemelisiniz. Haftada en az bir gün kurubaklagilleri ( kurufasulye- nohut-mercimek) tüketin.

Proteinleri (et, süt, kuru baklagiller vs.) yemeye çalışın. Proteinli yiyecekler de temel besin gruplarından bir tanesidir.

Katı yağlı yiyeceklerden, kızarmış yanmış yağdan kaçının. Sağlıklı yağlar tercih edin ( zeytinyağı-kanola yağı-vb). Haftada 2 gün balık tüketmelisiniz.

Bol su için. Kahve, diyet içecekler, alkolü su yerine saymayın, vücudun su ihtiyacını karşılamaz.

Hiç bir gıda maddesi tek başına yağ yakımını ve yeterli beslenmenizi sağlamaz. Çeşitli beslenin.

Bol çiğ sebze tüketin.( domates,salatalık,marul, vb)
Güneş
 
Güzel bir paylaşım oldu, teşekkürler.

Aslında bu bilgilerin çoğunluğunu bilmekle beraber, bir arada ve tekrarlanması ile hafızamız ile kararlarımızın tazelenmesi güzel oluyor, birde bu gibi konuların forum üyelerince okunma sayısı artsa güzel olacak, kısa ve kişisel konular daha çok okunmakta ama bilim, edebiyat ve genel değerler nedense gözlemim o ki az veya okunmuyor, bunun okunma sayısını artmasını sağlayacak yolunu bulmak lazım diye düşünüyorum. Saygılar
 
Üst