Recieverlar Hakkında Genel Bilgi!

Recieverlar Hakkında Genel Bilgi!

Uydu Alicisi, Aslında Televizyonunuz İle Çanağınızın Yakaladığı Sinyaller Arasında, Tuner Görevi Görür. Uydu Alicisi Uydu Sinyalini Televizyon Sinyaline Çevirir. Ve Televizyonunuzda İzlenmesini Sağlar. Uydulardan Gönderilen Sinyaller Yanın Sistemine Göre Analog Açık, Analog Şifreli, Digital Açık ( Fta ) Ve Digital Şifreli Olarak Ayrılmaktadır. Şifreli Sistemlerde Kendileri Arasında Şifreleme Sistemlerine Göre Ayrılmaktadır. Şifreleme Sistemlerini CAM-CI Sayfasında Anlatılmıştır.

Uydu Alıcıları Yani Halk Arasında Bilinen Adıyla Risivırlar ( Receıver ) Yanın Sistemine Göre Analog, Digital Ve Analog-Digital Olarak Üçe Ayrılırlar. Şimdi Bunları Kısaca Anlatmaya Çalışacağım.

1.ANALOG RECEIVER

Yukarıda anlatıldığı gibi uydulardan gelen analog yayın sinyallerinin (frekansların), televizyonda izlenebilecek sinyallere (frekansa) dönüştürür.

Analog Uydu Alıcıları Günümüz Teknolojisinin Sürekli Değişmesinden Dolayı Popülaritesini Kaybetmiştir. Ancak Günümüzde Dijital Uydu Alıcı Fiyatlarının Yüksek Olması Ve Analog Yayınların Halen Devam Etmesiyle Oldukça Rağbet Görmektedir. Eğer Bütçeniz Kısıtlı Ve Sadece Türk TV Yayınlarını İzlemek İstiyorsanız Analog Uydu Alıcısını Tercih Etmelisiniz. Fiyatları da Dijital Alıcılara Göre Çok Çok Ucuzdur.

Evimizde Analog Yanın Sistemi Kurmak İçin 1tane Analog Uydu Alıcı,2 Adet Evrensel (Üniversal) LNB, 2 Adet 90cm Veya Bütçenize Göre Daha Büyük Çaplı Alüminyum Ofset Çanak Anten Ve Çanak Antenlerin Monte Edildiği Yerden Uydu Alıcısının Kullanılacağı Yere Kadar Uydu Anten Kablosu (75ohm Coaxsial ) Gerekmektedir. Çanak Antenlerden Birini 42° Doğu Boylamında Bulunan Turksat 1c & Eurasiasat 1, Diğerini 13° Doğu Boylamındaki Hotbird Uydusundan Gelen Sinyalleri Alacak Şekilde Ayarlanıp Monte Edildikten Sonra TVmizde Yaklaşık Olarak 32 Tv ,60 Radyo Yanını Alınmaktadır. Alınan Bu Yanınlardan 16 Tv,25 Radyo Türk Yanınıdır.Adı Geçen Uydulardaki Ve Diğer Uydulardaki Yayınları Buraya Tıklayarak Güncelleyebilirsiniz.

2.DİGİTAL RECEIVER

Yukarıda anlatıldığı gibi uydulardan gelen digital yayın sinyallerinin (frekansların), televizyonda izlenebilecek sinyallere (frekansa) dönüştürür.

Bu sinyallerin bazısı FTA( Free To Air) yani kodlanmamış ve şifrelenmemiştir. Fakat bütun sinyaller böyle değildir. Birçok firma (Provider-yayinci dediğimiz) uydular üzerinden verdikleri servisler ile para kazanırlar. Pay TV(ödemeli Tv)de bu servislerden biridir. Bu tür servislerden başka uydular üzerinden Internet servisleri, özel bankacılık servisleri, vesaire bulunur. Bütün bu ticari servisler kodlanmıştır. Uydu alicisi bu sinyalleri alır, ama decode(çözmek) edemezse, bunları yok sayar. Sizde bazen bu sinyalin kodlu olduğuna dair bir mesaj veya karanlık bir ekran görürsünüz.
Bu tür yayıncıya abone olarak, ödemiş olduğunuz servisler karşılığında tüm kanalları seyretmek için, sizi mutlu edecek bir smart kart sahibi olursunuz. Burada oldukça rahatsız edici bir sorun var. İstediğiniz yayıncıya abone olamazsınız. Tuhaf gelebilir ama, neden olduğunu bilirseniz tuhaf gözükmez.

Evimizde Digital uydu alıcı sistemi kurmak istiyorsak öncelikle hangi tip yayınları izlemek istediğimize karar vermek gerekir. Daha açık bir ifadeyle sadece şifresiz (free to air ) yayınları izlemek istiyorsak digital alıcının sadece FTA özellikli olması gerekir. Eğer şifreli yayınları da izlemek istiyorsak CI Common Interfaz yani ortak ara yüzlü bir digital uydu alıcısına ihtiyaç vardır.nacak digital uydu alıcısı ile birlikte kullanacağımız çanak anten pozisyonerli ise uydu alıcımızın da pozisyoner özellikli olması gerekir yani alıcımın CI+P veya FTA+P ö olması gerekir. Alıcı seçimini yaptıktan sonra kaç tane uydudan yanın izlenmek isteniyorsa uydu sayısına göre ( digital alıcılarda max.4 ) 4x1 veya 2x1 DiSEq anahtara ihtiyaç vardır. Eğer sadece 1 uydudan yayın alınacaksa bu anahtara ihtiyaç yoktur. Bu işlemden sonrada uydu sayısına göre evrensel LNB ve yüksek verimli AL ofset çanak antene ihtiyaç vardır.

3. ANALOG-DİGİTAL RECEIVER

Uydulardan Gelen Hem Analog Hem de Digital Yayın Sinyallerinin ( Frekanslarının ) Televizyonumuzda İzlenebilecek Sinyallere Dönüştüren İçerisinde Hem Analog Hemde Digital Receiverin Bulunduğu Kombine Bir Receiverdır.
 
Üst