matematik zeka testi:cevaplarınızı bekliyorum

1) Bir çocuk eşit adımlarla ilk önce 19 adım ileri daha sonra 21 adım geriye yürümektedir.Bu şekilde toplam 380 adım atarsa bulunduğu noktadan kaç adım uzaklaşır?

Ben bu sorunuza takıldım?
19 adım ileri 21 adım geri her turda 40 adım kullanıyor.
360 adımı 9 turda tamamlıyor, 380 için 20 adım kalıyor ama 27 adım ilk başladığı yerden uzkta (geride) olması lazım.
Buna karşın 19 ileri 1 geri adımla 380 tamamlanıyor ve ilk başladığı yere 9 adım hala uzakta görünüyor,,
Anlamadığım yer varsa aydınlatın lütfen

cevap uzaklaşmamıştır.doğru bildin yeşim....
slm,ben yanlış mı hesaplıyorum:confused:şimdi bu çocuk 40 adımda 2 adım geriye gidiyor..toplam 380 adım atıyorsa 19 adım geriye gitmiş,yani uzaklaşmış olmaz mı?? yani 20 de 1 i....neyi düşünemedim merak ettim...görmeme yardımcı olursanız sevinirim.. teşekkürler şimdiden...

çok güzel bir soru öncelikle teşşekkür ederim...(aslında çaktırma çözemeseydim saçma yada kazık ünvanlarından birini alabilirdi...napıcaksın öğrenci hali:rolleyes:

bende sorunun doğru yanıtını buldum ama açıklamak istiyorum...içimde kalmasın:smile:

şimdi 19+21=40 adım atmaları gerekiyor......bu tekrarı 380 içinde bulunan 40 sayıları kadar yapıcak....380'de 40 tam olarak 9 defa var....geriye 20 adım daha kalıyor...

şimdi 19 ileri 21 de geri gidildiğine göre bu arada kaynayan boşa atılan adımları çıkarmamız lazım....19 ileri adımın hepsini attık diyelim...19 da geri adımı atalım...elde var fısır(0)...o zmn elimizde 2 tane geri adım kalıyor...ve bu geri adımlar....9 kere aynı farkı oluşturuyor....o zmn 9*2=18 tane geri adım elimizde var....

....şimdi 380 den kalan 20 adımıda kurala göre harcıyalım....neydi kural 19 ileri.....21 geri...ama elimizde 20 tane adımcık var...o zmn napıyoruz 19 ileri attık....1 de geri...yani düz hesap 18 ileri adım atmış oluyoruz......bir üst paragrafa bakın bakalım elimizde ne var 18 tane geri adımımız!!!! o zmn noluyormuş....18 geri.....18 ileri.... ammada çakalmışsın seni gidi soru seni:wink:

---AMA olmazki böyle yaaaa şimdi niye bu kadar hesap yaanii olduğun yerde kal kardeşim niye uğraştırıyosunki milleti aynı tas aynı hamam için....

ya arkadaşlar kusura bakmayın...gece gece canım sıkıldıda biraz...öyle oyalandım...aslında öyle psiko-inek biri değilimdir:biggrin:

hadi iyi geceler:redface: