Fatih sultan mehmet'in vasiyeti

Arkadaşlar dikkatle okuyun lütfen neler alacaksınız bakalım

Ben ki istanbul fatihi haddi aciz (en aciz)Fatih sultan mehmet bizati alın terimle kazanmış oldugum akçelerimle satın aldıgım istanbulun taşlık mevkiinde kain ve malumu hudut olan 136 bap dükkanımı aşağıdaki şartlar muvecehesinde vakfı sahih eylerim Şöyleki : Bu gayri menkulatımdan elde olunacak nemaların(kiraların) İstanbul'un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim. Bunlarki ellerinde bir kap içerisinde kireç tozu ve kömur külü oldugu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezeler. Bu sokaklara tükürenlerin tükürüklerinin üzerine bu tozu dökeler ki yevmiye yirmişer akçe alsınlar ayrıca 10 cerrah, 10 tabip ve 3 de yara sarıcı tayin ve nesp eyledim bunları ki ayın belirli günlerinde İstanbula cıkalar bila istisna her kapıyı vuralar ve o evde hasta olup olmadıgını soralar. Var ise şifası yada mümkün ise şifab olalar. Değilse kendilerinden hiçbir karşılık beklemeksizin Daülaceze'ye kaldıralarak orada salah(salık) bulduralar Mazallah herhangi bir gıda maddesi buhranı da vaki olabilir Böyle bir hal karşısında bırakmış oldugum 100 silah ehli erbaba verile bunlarki hayvanatı vahşiyenin yumurtada veya yavruda olmadıgı sırda Balkanlara çıkıp avlanalarki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar. Ayrıca külliyemde bina ve inşa eylediğim imarethanemde(yemekhane) şehit ve şühedanın harimleri ve meinei İstanbul fukarası yemek yiyeler. Ancak yemek yemeye gelmeyup yamaklari,güneşin loş bir karanlıgında ve kimse görmeden kapalı kaplar içerisinde evlere götürüle.....
FATİH SULTAN MEHMET
 
Enfes bir yazı olmuş, bizim ecdadımızdan bu yggulama ve vasiyet gerçek ve uygulanmış, bu uygulama ve anlatım zerafeti batıda olsa başucu diye her yerde okurduk.

Elinize gönlünüze sağlık.

Bakalım bu enfes yazı formumuzda kaç defa okunacak. satırlık mesaj yazıp, alan arkadaşlarım duyarlı olurlar inşallah.
 
aaahh ahhh keşke hepimiz geçmişimizi bilebilseydik,geçmişimize Fatih Sultan Mehmetlerimize sahip çıkabilseydik,onları yüzeltmeyi becerebilseydik.Ne kadar duygulandım ve ne kadar şu zamanımıza üzüldüm anlatamam.Bu anlamlı paylaşım için teşekkürler.
 
Hey gidi Fatih Sultan Mehmet hey.........Elinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş duygulandım, arasıra tarihimize bakarak bu tür erdemleri hatırlamamız lazım. Tarihimizde Barbarlıkla suçlanıyoruz ama Fatih İstanbul'u aldığında bile herkesin özgürce dinini yaşaması gerektini, zorlama olmayacağını haykırmamışmıydı. Bu özgürlükler verilmesiydi Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl hüküm sürermiydi acaba..

Saygılarımla
 
Üst