Dağcılık Nedir

Dağcılık

Dağcılık, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur 18.-19. yüzyılda Avrupalı (İngiliz ve Fransızlar başta olmak üzere) zenginlerin boş zamanlarını değerlendirme ve hayatlarının rutinlerini yeni maceralarla süsleme arayışı neticisinde bir spor sayılmaya başlanan dağcılık, 20.yüzyılın başında diğer ulusların da ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Uluslararası bir spor haline gelmesi ise, 1931 yılında, merkezi Cenevre'de olan Uluslararası Dağcılar Birliği (UIAA)'nin kurulmasıyla mümkün olmuştur. İzleyen yıllarda, belirli teknik ve emniyet yöntemlerinin geliştirilmesine paralel olarak kendine özgü disiplini ve ilkeleri olan bir spor haline dönüşen dağcılık, birçok doğa sporunun da önünü açmıştır.

Günümüzde en çok rağbet gören doğa sporlarından biri olsa da, bu spora eklenebilecek yeniliklerin azalması, yeni neslin yeni doğa sporlarına daha fazla ilgi duyması ya da bu tür sporlara yönelmesi nedeniyle, 20. yüzyılın başındaki popülaritesini kaybetmeye başlamıştır.Türkiye'deyse dağcılık, üniversite klüpleri ve Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) bünyesinde canlılığını korumaktadır.

Dağcılık Stilleri

Alpin Stil

Dağcılar kayalar ve buzlar üzerinde.Hafifliğin ve hızın ön plana çıktığı ve aynı zamanda teknik tırmanış içeren dağcılık sporunun esas ruhunu temsil eden tırmanış sitilidir. Ana ve ara kamp yoktur. Hızlı ve hafif olmak için tek kamp noktasından hareket edilir. 'Temiz tırmanış' diye tabir edilen ve tırmanış sonrası rotayı değiştirmeyen 'doğal' yöntemler kullanılır.
Yapay yöntemlerden tamamen uzak olan bu tırmanış stilinde tırmanıcılar bütün zorluklar ve risklerle kendi başlarına başa çıkarlar. Temelindeki bu yöntemlerden dolayı 'macera ruhu' ile beslenir.Trekking(Doğa Yürüyüşü) Dağ veya doğa yürüyüşüdür.

Önceden belirlenmiş bir parkurdan yürünür. Günübirlik veya kamplı olabilir.Ekspedition Uzun süreli ve çok amaçlı (zirve tırmanışları, araştırma gezileri ve tırmanışları gibi etkinlikleri kapsayan) etkinliklerdir. Genelde ana kamp ve ara kamplar olur.Ferrata Kayaya sabitlenmiş metal merdivenleri kullanarak tırmanma stilidir.
Sportif Tırmanış ( Sport Climbing) Genellikle kaya üzerinde ya da yapay duvarlarda kullanılan tırmanma stilidir. Kendi içinde dört ana kısma ayrılır.
Bouldering Yerden fazla yükselmeden, kaya tırmanma tekniklerini kullanarak yapılan antrenmandır. Amacı kolları kuvvetlendirmek ve teknik çalışmaktır.

Kaya Tırmanışı Önceleri dağcılığın bir kolu olarak tanınan kaya tırmanışı, uzun süredir rüştünü ispatlamış, bağımsız bir spor dalı. Bu spora, doğayla baş başa, fit ve sağlıklı kalmak, biraz da adrenalini damarlarında hissetmek için başlayanlara gore, tırmanmanın kısa süre sonra bir tutku halini alır.oğayla iç içe olmaktan, trekking gibi sporlardan hoşlanıyorsanız kendinizi biraz zorlamak için kaya tırmanışı iyi bir seçenek olabilir. Her ne kadar ekstrem bir spor olarak kabul edilse de gözünüz korkmasın. Kaya tırmanışı, heyecan duygusunun veriyor, stratejik karar verme yeteneğinizi geliştiriyor. Denge, estetik, esneklik ve gücü bir araya getiren bu sporda doğaya rağmen değil, ona uyum sağlayarak ilerleniyor. Fiziksel güç ve zekayı aynı anda kullanmak gerekiyor.

Bir nevi insan kendi kendine meydan okuyor! Kaya tırmanışında, kol ve bacak kasları başta olmak üzere, vücudun hemen hemen bütün kasları çalışıyor. Kayaya yaklaşılan pozisyonlar ise karın kaslarına fayda sağlıyor. Doğa ile iç içe olmak ve temiz hava, tabii ki beden ve ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Kaya tırmanışı, sportif tırmanış(spor tırmanış) ve geleneksel tırmanış olarak ikiye ayrılıyor. Yeni başlayanlara sportif tırmanış tavsiye edilir. Yıllardır kaya tırmanışı yapan, Wolftrack Doğa Sporları Merkezi eğitmeni Reşat Nuri Ülger, bu sporun kişinin özgüvenini geliştirmede faydası olduğunu söylüyor. Bir başka kaya tırmanıcısı Tuğba Belkayalı ise, kendini daha özgür hissettiği ve stres attığı için bu sporu yaptığını anlatıyor. Belkayalı'ya göre içinde az da olsa tehlikeyi barındırması bu sporu onun için daha zevkli hale getiriyor.

Geleneksel tırmanış daha onceden konulmus boltlar olmadan sadece yaninizdaki malzemeleri kullanarak tırmanma şeklidir.
Sportif tırmanış önceden yerleştirilmiş boltları takip ederek, üstüne ekspres yerleştirerek rota üzerinden tırmanma şeklidir. Geleneksel tırmanışa göre daha kolay ve daha güvenlidir.

Bouldering

Özelikle kaya tırmanışına yeni başlayanlar için çok faydalı bir antrenman. Teknik, kuvvet ve dayanıklılık gibi becerilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Kaya tırmanışı ayakkabısı ve toz torbası kullanılıyor. Yerden fazla yükselmeden(en fazla 2-3 metre), genel olarak yatay hareket ederek, teknik geliştirmeye yarar. Yükselme amaçlı olmadığından genelde güvenlik alınmaz. Tecrübeli tırmanıcılar da antrenman için bouldering yaparlar.

Lider tırmanış

Geleneksel ya da spor tırmanışta dağcının önce ya da önden çıkmasıdır. Lider tırmanan artçıya göre daha riskli tırmanmaktadır. Top-rope tırmanış için de önce lider tırmanılıp ip atılır. Lider tırmanıcı ara emniyet noktalarına(örneğin spor tırmanışta boltlara)ekpres takıp burdan ip geçirir. Aralari 2 ila 5 metre olan bir ara emniyet noktasından öbürüne kadar düşme riski vardir. Ancak düşerse bir önceki ara emniyet noktasına kadar düşer.

Top-rope tırmanış

İpi atılmış bir rota üzerinden spor tırmanış yapılmasıdır. Tırmanış ipi, rotanın tepesindeki istasyondan geçerek tırmanışçıya gider. İpin diğer ucu da emniyet alan kişide bulunur.Tırmanışçı tırmandıkça, ipte oluşan boşluğu emniyetçi alıyor. İpli tırmanışlar içinde en güvenlisidir Top-rope. Top-rope tırmanışta düşülürse ancak ipin esnemesi kadar aşağı inilir. Ancak top-rope tırmanış için önce birisinin lider tırmanış yapıp rotayı "açması" gerekmektedir.

Serbest Stil En çok kullanılan tırmanış türü

Free climbing denilen bu tırmanışta, yükselmek için yapay tekniklere kesinlikle başvurulmuyor. İp ise tırmanan kişiyi, düşüş ihtimaline karşı, tehlikeden korumak için kullanılıyor.

Free-solo Hiçbir emniyet aleti kullanılmadan, kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbasıyla yapılıyor. Free-solo fazlasıyla deneyim gerektiriyor. Zaten bu türde tırmanan sayısı oldukça az. Bu stilde tırmanmak için fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da hazır olmak gerekiyor. Çünkü, yapılan hata çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Çıplak ayakla da tırmananlar var.

Yapay tırmanış Yükselmek için çeşitli aletlerden faydalanılarak yapılan tırmanış türü. Yapay tırmanışta, sikke, jumar, hook, ip, merdiven gibi aletler kullanılıyor. Çıkışta, lider tırmanıcının örneğin sikkeye (tutunmak için kayaya çakılan çivi) basması durumuna yapay çıkış adı veriliyor.

Nasıl eğitim alınıyor?

Kaya tırmanışı eğitimi veren bir çok doğa sporu merkezi var. Eğitimin ilk aşaması teorik dersler;Öncelikle, tırmanış teknikleri, stilleri, tırmanış ve iniş istasyonlarının kurulması, top- rope (tırmanış ipi) ve malzemeler hakkında ayrıntılı teorik eğitim alınıyor. Bir sonraki aşamada uygulamaya geçiliyor. Malzeme takıp çıkartmak, yerden birkaç metre yükselerek yapılan egzersizlerle ip inişi ve top rope tırmanış uygulaması yapılıyor. En son aşamada lider tırmanışın (eğitim alındıktan sonraki uzmanlaşılan tırmanış) temel bilgileri alınıyor ve tecrübeli bir kaya tırmanışçısıyla beraber uzun rotalarda tırmanışlara başlanıyor.

Uzun Duvar Tırmanışı Kaya tırmanma tekniklerini ve emniyet malzemelerini kullanarak bir ip boyundan daha yüksek olan kaya üzerinde yapılan tırmanış şeklidir.

Yapay Duvar Tırmanışı Genellikle kapalı alanlarda (bazen açık havada) kimyasal malzemeler kullanılarak yapılan sabit veya ayarlanabilen duvar sistemlerine (genellikle yarışmalara yönelik olarak yapılmış farklı boyutlarda duvarlara) tırmanma etkinliğidir. Yapay duvarlar, farklı biçimlerde ve aralıklarda basamak ve tutamakları içerir

Yapay duvar tırmanışlarında, duvara dagcılıkta kullanılan teknik malzemelerin yerleştirilmediği "top rope" (üstten emniyetli ip) tekniği de kullanılmaktadır.

Dağcılıkta Yürüyüş Bilgisi ve Dağcılık Tekniği

Dağlarda yapılan yürüyüşler ve tırmanışlar ; patikada , patikası olmayan arazide , kayalık arazide ( çarşak – taşlık – kayalık ) alpin çayırlarında yapılmaktadır.

Her bölgenin kendine özgü koşulları ve bu koşullara bağlı olarak yürüyüş teknikleri vardır. .
Yürüyüşler tek başına olabildiği gibi ekip olarak da yapılmaktadır .

Dağda Yürürken / Tırmanırken

Etkinliğin özelliğine ve arazinin yapısına bağlı olarak 4 türlü yürüyüş vardır.

A) Dik Çıkış

1- Yoldan Kazandırır
2- Tırmanıcıyı Yorar

B) İniş

C) Yan Geçiş

D) Zikzak ( Travers )

1- Yoldan Kaybettirir
2- Tırmanıcıyı Daha Az Yorar

İnsan Faktörlü Dağ Kazaları

A . Yetersiz Eğitim .
B . Yetersiz beslenme .
C . Yetersiz Malzeme .
D . Aktif Cesaret .
E . Disiplinsizlik .
F . Motivasyonsuzluk .
G . Ego Tatmini .
H . Ekip Uyumsuzluğu .
İ . Fiziksel Uygunsuzluk .

Objektif Dağ Kazaları ( Doğa Faktörülü )

A . Kötü Hava Koşulları

1 . Fırtına .
2 . Tipi .
3 . Sağnak Yağmur ( Sel ) .
4 . Çığ .
5 . Taş Düşmesi .
6 . Heyelan Vs .

Kamp yeri seçimi ve özellikleri

Kamp yeri seçiminde etken olan bir çok faktör vardır. Bunlardan ülkemizde en az önemseneni kamp yerimizin doğaya verdiği zarardır.

Diğer dikkat edilmesi gereken kriterler her doğaya çıkan kişinin kendinin ve grubunun güvenliği açısından detaylı öğrenmesi gereken konulardır.

Seçebileceğiniz kamp yerlerini doğaya verdikleri zararlar açısından şu şekilde inceleyelim:
1- Kar : Eridiğinde bıraktığımız neredeyse bütün izleri sileceği için ideal bir kamp yeridir.
2- Düz kaya : Kaya kamp yerimizin bırakacağı izlerden en az etkilenen yerlerden biridir.
3- Kum ya da toprak : Bu kayadan sonraki en uygun alandır.
4- Orman içinde açık, bitkisiz alanlar : Bu tip yerler ilk 3 tercihe göre daha az tercih edilmelidir.
5- Orman çizgisinden yüksekteki çayırlık alanlar : Böyle bir yerde kamp yapmak gerektiğinde çadırın yerini sık sık değiştirmek verilen zararı azaltacaktır.
6- Orman çizgisinden yüksekteki bitki barındıran alanlar : Dağ bitkileri çok yavaş büyür. Kısa bir kamp bile dağ bitkilerinin gelişimini senelerce etkileyecek bir zarar verebilir.
7- Su kenarları : İdeal olan su kaynaklarının en az 50 metre uzağında kamp yapmaktır.

Doğaya verebileceğimiz zararlar dışında kamp yerimizi seçerken başka dikkat edilecek konular da vardır:
1- Ulaşım İçin : Araç ya da yaya yoluna yakın olmalıdır.
2- Yaşam Desteği İçin : Suya yakın olmalıdır, bölgenin 3 / 2 ‘ sine hakim olmalıdır, hayvan geçiş noktalarında olmamalıdır.
3- Güvenlik İçin : Sel tehlikesine karşı kuru da olsa dere kenarlarına kurulmamalıdır, kaya düşmelerine karşı kaya altında olmamalıdır, yıldırım tehlikesine karşı tek ağaç altında ve mağara içinde ( duvarla bitişik ) olmamalıdır.

Dağcılıkta Kullanılan Malzemeler

4 kısma ayrılmaktadır:

A) Ana Kamp Malzemeleri Ve Ortak Kullanılan Malzemeler

1- Çadır
2- Ocak Takımları
3- Yemek Pişirme Takımları
4- Mumluk + Mum

B) Kişisel Malzemeler

1- Yürüyüş ve Tırmanma Ayakkabıları
2- Sırt Çantaları
3- Uyku Tulumu
4- Mat Çeşitleri
5- Termos Takımları
6- Kafa Feneri
7- Batonlar
8- Giysiler
9- Kask

C) Yön Bulma Malzemeleri

1- Harita
2- Pusula
3- Altimetre
4- Barometre
5- Rüzgar Ölçer
6- GPS

D) Teknik Malzemeler

1- Sikkeler
2- Stoperler , Hexentricler, Tricamlar, Frıendler,
3- Stop Decenderler
4- Jumarlar
5- Sekizliler , Atc, reverso
6- Makaralar
7- Karabinalar (Kilitli karabinalar, Kilitsiz karabinalar)
8- Çekiç
9- Sky hooklar
10- Grigri
11- İp Merdivenler
12- Nut Key ‘ Ler
13- Emniyet kemerleri
alıntı
 

untitled

Uzaklaştırıldı
:: xxxxxx.com :: böyle bi çok amaçlı çakı var. sence nasıl bi çakı?kampta falan içimize yarar mı ??? bide fiyatı falan nasıl? belki bilirsin diye bi danışıyım dedim...

[uyari]Dostum Ban edildin:([/uyari]
 
Emeğine sağlık doğangüneş,
çok güzel bilgiler sunmuşsunuz.

Arkadaşı da çizmişsiniz ama...:freakedout:
 
Üst