Ögretmenin gözüne gir tatil boyunca seni düsünsün

1- Sana takan öğretmenine takma: İşte birinci kural bu! Ona karşı zıt gitmek sana hiçbir şey kazandırmaz. Aksine çok şey kaybettirir. Arkadaşına yaptığın kaprisleri öğretmenine yapmaya kalkarsan zararlı çıkan sen olursun. Uyumlu ol, hatta gerektiğinde özür dilemesini bil.

2- Nabza göre şerbet ver: Son derece disiplinli, dediğim dedik bir öğretmenin dersinde durup durup, espri patlatman ya da olur olmaz soru sorman hoş olmayabilir. İçinden bunları yapmak geliyorsa, bu hevesini daha rahat öğretmenin dersine sakla.

3- Dersle ilgili ol: Öğretmenin ders anlatıyor ve sen sıra arkadaşınla kaynatıyorsun. En sabırlı öğretmen bile bu duruma fazla dayanamaz. Eğer öğretmenin gözdesi olmak istiyorsan, dersi dinlemek ve hatta dersle ilgili sorular sormalısın. Arka sıralarda ilgini yoğunlaştıramıyorsan, ön sıralara geçmeyi deneyebilirsin.

4- Ödevlerini zamanında yap: Bunu şimdiye kadar çeşitli nedenlerle gerçekleştirememiş olabilirsin. Ama derse hazırlık yapmış olman, dersi daha iyi kavramana yardımcı olur. Ev ödevlerinin asıl amacı da budur. Öğrencilere eziyet çektirmek değil!

5- Kılık kıyafetine özen göster: Her okulun bir üniforması var ve çok azında bunun dışına çıkılmasına izin veriliyor. Mini eteklerini, dağınık saçlarını ve aksesuvarlarını hafta sonuna sakla. Unutma sen bir okuldasın ve maalesef orası Harward değil.

6- Aileni öğretmenlerinle tanıştır: Bunun en güzel yolu, ailenin veli toplantılarında bulunmasını sağlamak. Böylece, ailenin seninle yakından ilgilendiği izlenimini yaratmış olursun. Bu da doğal olarak sana yansır.

7- Soru sormaktan çekinme: Soru soran öğrenci, öğretmenin gözünde aptal değil, ilgili öğrencidir. Fırsat doğduğunda zekice sorularla onu şaşırtmaktan çekinme. Hatta, sorularını önceden hazırla.

8- Çalışkanlar kümesine geç: Bundan hoşlanmayabilirisin ama ne demişler “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” Çalışkanlarla arkadaşlık edersen, öğretmenin de senin çalışkan olmasan bile o yolda olduğunu anlayacaktır.

9- Dersle ilgili araç gereçlerini unutma: İşte öğretmenlerin en gıcık olduğu hadiselerden biri. Bunun anlamı: “Dersle ilgilenmiyorum” an başka bir şey değildir. Doğal olarak, öğretmenin de seninle ilgilenmesini beklemen hayal olur.

10- Asla kopya çekme: Her ne kadar öğrenciliğin olmazsa olmaz kurallarından sayılsa da, kopya insanın kendisini kandırmasından başka bir şey değildir. Üstelik yakalandın mı, sınavının iptal edilme durumu bir yana, öğretmeninin gözünde bir hiç olursun. Dürüstlüğün her zaman esas olduğunu unutmamalısın!
 
  • Beğendim
Tepkiler: SMN
Üst