"Başarı için 7 altın öneri"

Cevabını heyecanla beklediğiniz iş başvurunuza nihayet olumlu bir cevap aldınız. Artık sizin de bir işiniz var. Böylece başarıya ulaştığınızı düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz! Çünkü henüz merdivenin ilk basamağındasınız... Şimdi sıra yeni iş yerinizde deneme dönemini de atlatarak gerçekten başarıya ulaşmakta... Hemen endişelenmeyin. Bu o kadar da korkulacak bir durum değil. Birçok işveren, işe yeni aldığı elemanını belli bir süre denemeye tabi tutar. İşverenler çalışanlarından neler bekler? Olmazsa olmaz dedikleri ya da dikkat ettikleri şeyler nelerdir? Eğer siz de zaman zaman kendinize bu soruları soruyorsanız işte size bunların cevapları ve sizi başarıya götürecek 7 altın öneri;

İyi ilişkiler kurun: Yeni başladığınız işte, doğal olarak mesleki bilginize ve geçmişteki başarılarınıza güveniyorsunuz. Üstelik aldığınız eğitim ve diplomalarınız da sahip olduğunuz diğer artılar. Ancak deneme dönemlerinde insanlar çok daha farklı alanlarda test edilirler; İşverenler için şirket ort***** adapte olup olamayacağınız veya ekibinizle uyum içinde çalışıp çalışmayacağınız önemlidir. İş arkadaşlarınız ve patronunuzla kuracağınız ilişki, mesleki bilgilerinizden çok daha ön plandadır.

Dinlemeyi bilin: Etrafınızda olup bitenler hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız dinlemeyi bilmelisiniz. Şirket ve çalışanları hakkında sağlam bir bilgiye sahip olana kadar sizin için dinlemek konuşmaktan daha önemli olmalı. Kimlere güveneceğinizi ve kimin iyi, kimin kötü olduğunu bilmediğiniz sürece fazla konuşmak size zarar getirebilir. Bu nedenle yeni başladığınız yerde öncelikle dinlemeyi tercih etmeli, kişiler ve şirket hakkında bilgi edinmeye çalışmalısınız.

Giyiminize dikkat edin: Eğer ofiste herkes birbirine benzer giyinmekteyse, siz de deneme dönemini atlatana kadar bu modaya uyum sağlayın ve onlar gibi giyinin. Kendi giyim stilinizi belirlemeyi ve uygulamayı daha sonraya bırakın.

Güleryüzlü olun: Elbette ki hiç ağzını açmayan ve tek bir kelime bile etmeyen biri olmanız gerekmiyor. İçten ama biraz mesafeli sohbetler etmenizin hiçbir sakıncası yok. Kibar ve güleryüzlü olmanız da size artı puan kazandıracaktır.

Size yardım edilmesine izin verin: Hiç kimse sizden her şeyi bilmenizi beklemiyor. Bunun için kendinizi sıkıntıya sokmanıza hiç gerek yok. Size yardım etmek isteyenleri geri çevirmeyin. Üstelik başınız sıkıştığında birilerinden yardım almanız şirket içindeki ilişkilerinizi de ilerletmenizi sağlayacaktır. Ancak tabii her konuda durmadan soru sormanız da itici olacaktır. Bunun için gerçekten bilmediğiniz konularda yardım almalısınız. Hem böylece uyumlu olduğunuzu da gösterme fırsatını bulacaksınız.

Sizden ne istenildiğini öğrenin: İşe başladıktan altı veya sekiz ay sonra işvereninizle tekrar bir görüşmeniz var. Sizden memnun kaldı mı acaba? Yoksa başka bir alanda mı çalışmanıza karar verdi? Belki de kendinizi biraz daha geliştirmenizi isteyecek... Bu soruların cevaplarını öğrenmek için aslında çok fazla beklemeniz gerekmiyor. Patronunuzun size karşı tutumu, yaptığınız işlere karşı bakışı ve tavırları onu kısa sürede ele verecektir. Siz de buradan hareketle işverenizin ne istediğini, nelerden memnun kaldığını bilerek hareket etmeyi öğrenmelisiniz.

Siz de işyerini gözden geçirin: Siz belki bir deneme dönemindesiniz, ancak unutmayın ki işvereniniz de bir deneme döneminde! Bu iş gerçekten hoşunuza gidiyor mu? Yeni tanıştığınız iş arkadaşlarınızla yıllarca birlikte çalışabilir misiniz? Şirket size, kendinizi geliştirebileceğiniz olanaklar sunabiliyor mu? türünde sorularla siz de işinizi sorgulayabilir, ona göre hareket edebilirsiniz.
 
Güzel bir paylaşım, bunun çin teşekkürler,

İnsan Kaynakları ayrı bir ilim dalı gibi gelişti ama esas unsur insan herşey insan için.
 
Üst