Siz de bir lider olabilirsiniz

Genetik temellere dayanan liderlik özelliğinin, özel eğitimler ile gerçeğe dönüşmesi sağlanıyor.

Stratejik Yönetim Danışmanı Prof. Dr. İsmail Üstel, kaos dönemleri, kriz ortamları, köklü değişim devreleri, şok gelişmeler, belirsizlik koşulları ve yüksek gerilimli ortamların liderlik özelliğini su yüzüne çıkartan zamanlar olduğunu belirtti.

Prof. Dr. İsmail Üstel, kişinin lider olabilme özelliklerini doğuştan taşıdığını ancak, bunun hayata geçirilmesi için kişiye vizyon kazandıran eğitimlere gereksinim olduğunu söyledi. Liderlik ve genetik özellikler ilişkisini elmas ve pırlanta ilişkisine benzeten Prof. Dr. Üstel, genetik yapıda olan özelliklerin işlenerek, eyleme geçirilip başarıya dönüştürülebileceğini belirtti.

"Karizma liderliğin garantisi değil"

Prof. Dr. Üstel, lider kişilerde, topluma öncülük etme güdüsü, başarı inancı, sorumluluk duygusu, özgüven, gerçekçilik, olumlu yaklaşımlar ve tükenmez bir azim olması gerektiğini, büyüleyici bir görünümünün ise liderlik için şart olmadığını belirterek, "Karizma, liderlik ön koşulu değildir. Karizma lider olmayı garanti etmez" dedi.

Lider özelliğe sahip kişilerin, diğerlerinden en önemli farkının adımlarını atarken, doğru yer ve doğru zamanı belirlemeleri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Üstel, “Yöneticilik, çiviyi duvara doğru çakmaktır. Liderlik ise çiviyi doğru duvara çakmaktır” diye konuştu.

Karmaşa dönemi

Genlerinde liderlik özellikleri olan kişilerin, karmaşa dönemlerinde ön plana çıktıklarını anlatan Prof. Dr. Üstel, şöyle devam etti:

"Liderlik ve koşullar arasında önemli ilişki var. Kaos dönemleri, kriz ortamları köklü değişim devreleri, şok gelişmeler, belirsizlik koşulları ve yüksek gerilimli ortamlar liderlik özelliği taşıyan insanların bu yönlerini su yüzüne çıkartan zamanlardır. Bir anlamda da, liderlik bu koşullarla mücadele edebilme yeteneği olduğu için, olumsuz ortamlarda risk alabilen hedefe kilitlenen, dinamik kararlar verebilen, stresle baş edebilen ve başarısızlıktan ders alarak yoluna devam edebilen kişiler lider olarak insanları peşinden sürükleyebilir."
 
liderlik zor ve sorumluluk isteyen bir durum aslında istenilse birazda özgüvenle başarabilinir ama bazı insanlar ne kadar uğraşsalarda lider olamazlar.Güzel paylaşımın için teşekkürler
 
kararlı azimli ve hedefini belirlemen lazım ve hırsla çalışmak lazım

Ve aslında lider olanların bizden neyi fazla ki

yeterki inancını kayıp etme
 
liderlikk otorite,sorumluluk,hırs,dobra olmayı gerektirio ben hatalarına ragmen kıramıorum insanları o yüsdenn benden lider olmass saklaban oluur ama :)
 
Liderlik konusu güzel ama geniş bir konu, İlk aklımızada benden lider olurmu? sorusu geliyor.

Evet en azından anadolunun tabiri ile üç danayı güdemeyenlerin lider olduğu yerlerde olur. Birde zoraki liderler, kukla liderler, kopya liderler vardır.

Kendi kararlarınızı kendiniz verebiliyorsanız ve çevrenizdeki dalkavukları ve çemberi kırabiliyorsanız lider olursunuz.
 
Tabii liderlik kolay değil

Herkes lider olamaz bu bir gerçek :(

fakat lider olamassın diye de bir düşünce yok herşeyden önce kendine güven lazım

ve daha sonra ne konuda lider olmak istiyorsan o konunun lideri olman lazım

eğer kendi bilgileriniz başkasıyla lıyaslarsanız ve kendibildiğiniz başkasının bilgilerine göre daha fazla ve tatmin edici ise o zaman siz lider sayılırsınız
 
Üst