Nft nedir?

NFT Nedir?​

NFT (Non Fungible Token ) Değiştirilemez Token anlamına gelir. NFT, özünde bir kripto para birimi olarak değeri tutan tahsil edilebilir bir dijital varlıktır.

Değiştirilemez tokenlar, açıkça ikame edilemeyen bir varlık olduğu anlamına gelir. Aynı varlık sınıfındaki başka bir şeyden farklı kılan benzersiz niteliklere sahiptir. Tıpkı bir resim, bir tiyatro bileti, bir ev, bir video oyunu görünümü, bir ticari marka gibi

NFT'ler genellikle dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için kullanılır ve GIF'ler, tweet'ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesnelerin görüntüleri, oyun skill veya skinleri, sanal emlak ve daha fazlası biçimini alabilir. Bir blok zincirinde doğrulanmış, kamuya açık olarak doğrulanabilirdir. Öte yandan NFT'ler benzersizdir ve karşılıklı olarak değiştirilemez, bu da iki NFT'nin aynı olmadığı anlamına gelir. NFT türleri çok çeşitlidir, ancak bir dijital resim, bir müzik dosyası hatta bir “tweet” biçimini alabilirler. Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey'in ilk tweet'i satmasıyla tweetler bile değer taşıyor. Bu NFT'nin fiyatı ise 2,5 milyon dolar. Bir fiziksel koleksiyoncu olduğunuzu düşünün, ancak duvarınıza asmak için tuval üzerine bir yağlı boya almak yerine, örneğin bir JPG dosyası elde edersiniz.

NFT’nin diğer kripto paralardan farkı nedir?​

Non-Fungible Token, bölünemeyen ve aynısından bir daha üretilmesi mümkün olmayan token anlamına gelir. Fungible olan Bitcoin ve Ether gibi kripto paraların aksine, NFT’ler benzersiz dijital varlıklardır. Bir örnekle açıklamak gerekirse bugün bir Bitcoin’i veya Ether’i parçalara bölerek alıp satın alabilir ve aynı kripto parayı kendi biriminde takas edebilirsiniz. Ancak özel bir dijital varlık olan NFT’nin bir benzeri olmadığı için başka bir token ile takas edilemez. İçsel değeri ise üreticisi veya yatırımcısı tarafından belirlenir.

NFT nasıl yapılır?​

Herkes bir NFT oluşturabilir. İhtiyaç duyulan tek şey bir dijital cüzdan, küçük bir miktarda Ethereum satın alma ve içeriği yükleyebileceğiniz ve bir NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazarına bağlantıdır. NFT pazarlarından birinde oturum açın ve bir dosya yükleyin. Bu işleme NFT'nin "basılması" denir. Genellikle türünün tek örneği olup olmadığı, birden fazla kopya olup olmadığı veya bir koleksiyonun parçası olup olmadığı sorulur. Bir NFT sitesine göz attığınızda aslında bu sürecin ne kadar kolay olduğunu görürsünüz. Çünkü insanlar dümdüz, hiçbir özelliği olmayan renkleri bile NFT olarak satmaya çalışıyor.

NFT nasıl ortaya çıktı?​

NFT yeni ortaya çıkmadı, teknolojik altyapısı 2010'ların ortalarından beri varlığını sürdürüyor. Ancak ana akımın NFT ile tanışması 2017 yılı sonlarında oldu. Bu tarihte CryptoKitties isimli bir site, kullanıcılarına "sınırlı üretim dijital kedileri satın alma ve besleme" hizmeti sunmaya başladı. Sitenin kullanıcıları ödemelerini de kripto paralar ile yapıyordu.

NFT'ler Nasıl Çalışır?​

NFT'ler, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır, bu nedenle içlerinde saklanan ekstra bilgiler içeren ayrı tokenlerdir. Bu ekstra bilgi, JPGS, MP3'ler, videolar, GIF'ler ve daha fazlası biçiminde sanat, müzik, video (vb.) biçimlerini almalarına izin veren önemli kısımdır. Değer taşıdıkları için, tıpkı diğer sanat türleri gibi alınıp satılabilirler ve tıpkı somut veya fiziksel sanatta olduğu gibi, değer büyük ölçüde piyasa ve talep tarafından belirlenir. Yine de, piyasada bulunan bir NFT sanatının yalnızca bir dijital versiyonu olduğu anlamına gelmez. Bir orijinalin sanat baskılarının yapılması, kullanılması, satın alınması ve satılması gibi, bir NFT'nin kopyaları hala blok zincirinin geçerli parçalarıdır - ancak orijinali ile aynı değeri taşımazlar. Ve bir NFT'nin görüntüsünü sağ tıklayıp kaydederek sistemi hacklediğinizi de düşünmeyin. Bu sizi milyoner yapmaz çünkü indirdiğiniz dosya, onu Ethereum blok zincirinin bir parçası yapan bilgileri tutmaz.

NFT Nasıl Alınır?​

Esasen, herhangi bir dijital görüntü NFT olarak satın alınabilir. Ancak, özellikle yeni başlayan biriyseniz, satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Hangi pazardan satın alacağınıza, onu saklamak için ne tür bir dijital cüzdan gerektiğine ve satışı tamamlamak için ne tür bir kripto para birimine ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekecek.

En yaygın NFT pazarlarından bazıları OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible'dır. Daha spesifik NFT türleri ( Herhangi bir futbol veya basketbol karşılaşmasında giyilen forma, top gibi) için niş pazar yerleri de mevcut. Ancak ücretlere karşı dikkatli olun. Bazı pazarlar, blok zincirindeki işlemi tamamlamak için gereken enerji olan bir "gaz" ücreti alır. Diğer ücretler, doları ethereum'a (NFT'leri satın almak için en yaygın olarak kullanılan para birimi) dönüştürme ve kapatma masraflarını içerebilir.

NFT Nasıl Satılır?​

NFT'ler ayrıca pazar yerlerinde satılır ve süreç platformdan platforma değişebilir. İçeriğinizi esasen bir pazara yükleyeceksiniz ve ardından onu bir NFT'ye dönüştürmek için talimatları uygulayacaksınız. Çalışmanın açıklaması ve fiyatlandırma gibi ayrıntıları belirleyebileceksiniz. Hatta sizden sonraki sahibinin satışından da komisyon elde edebilirsiniz.

İşte NFT satan sitelerin listesi:
OpenSea
SuperRare
Nifty Gateway
Foundation
VIV3
BakerySwap
Axie Marketplace
Rarible
NFT ShowRoom

NFT’lerin içerisindeki dosyalar nerede saklanıyor?​

NFT’ler resim, ses, kısa video ve doküman gibi birçok dosya formatının kanıtını içerisinde bulundurur. Bu dosyalar blockchain üzerinde saklanması zor ve maliyetli olduğu için, IPFS adı verilen dağıtık bir dosya saklama protokolü üzerinde saklanır. Yüklenen dosyalar şifrelenip küçük parçalara ayrılarak IPFS üzerindeki düşümlere paylaştırılır. İlgili dosyanın IPFS’e yüklendiğinin kanıtı ise NFT ile blockchain üzerine kaydedilmiş olur.

NFT ile sanat arasında nasıl bir ilgi var?​

Son dönemde yaşanan NFT alım satım patlaması büyük oranda sabit görseller, GIF'ler, şarkılar, videolar gibi dijital sanat varlıklarını kapsıyor. En önemlisi de NFT'ler sayesinde dijital sanat eserlerinin benzersizliği kanıtlandığından, bu ürünler satılabilir hale geliyor.

Sanatçılar, müzisyenler ve influencer'lar, NFT'leri kullanarak geçmişte ucuza ya da parasız dağıtılan dijital varlıkları paraya dönüştürme yetisine sahip hale geldiler. Dahası dijital dünyada bir çalışmanın hakikiliğini ve kaynağını ispatlamanın gittikçe daha zor hale gelirken, NFT'ler sayesinde bir dijital dosya ile yaratıcısı arasında kalıcı bir bağ kurulmuş oluyor.

NFT'yi satın alınca sanat eserini de satın almış mı oluyorum?​

NFT'yi satın alan kişi, şu anki yasal düzenlemelerle eserin telif hakkını satın alamıyor, o esere erişebilecek tek kişi olma hakkına da sahip olmuyor. Telif hakkı sahibi kişi isterse ürettiği içerik ya da ürünün kopyalarını da üretebilir, bunları da ayrı ayrı NFT'ler haline getirip orijinal eserler olarak satabilir ya da ücretsiz olarak internette paylaşabilir. Son dönemde satılan ürünlerin birçoğunu da bugün hala internette kolayca ve ücretsiz olarak bulabilmek mümkün.

NFT'ler neden bu kadar pahalı?​

NFT'nin değer kazanmasıyla kripto paraların değer kazanması aynı prensiplere dayanıyor. NFT sayısı çok az ve çoğaltılması da mümkün değil. Ayrıca NFT'lerin orijinalliği ve hakikiliği kesin. Üstelik bir NFT'nin ortadan kaldırılması, silinmesi ya da çoğaltılması söz konusu değil. NFT sadece kendi plaftormunda var olabiliyor ve bu şekilde blockchain üzerinde saklanıyor.
internetten derlemedir..
 
Üst