Asık Veysel'in tum turkuleri notaya alındı

Halk Ozanı Aşık Veysel’in bütün türküleri notaya alındı. Sanatçı İhsan Öztürk’ün hazırladığı çalışma, telif sorunun aşılmasının ardından kitap halinde basıldı.
Türk Halk Müziği sanatçısı İhsan Öztürk tarafından hazırlanan çalışma, yaşanan telif sorunun aşılmasının ardından “Türkülerle Aşık Veysel” ismiyle kitap haline getirildi. Kitap, müzikle ilgili konservatuarlara, kütüphanelere ve okullara ücretsiz dağıtılmaya başlandı.

Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Özer, söz konusu çalışmaya ilişkin ANKA’ya bilgi verdi. Aşık Veysel’in usta malı ve kendi türkülerinin tamamının nota haline getirilmesinin önemine işaret ederek, “Ülkemizin yetiştirdiği en önemli halk ozanlarından biri olan Aşık Veysel’in uluslara arası alanda hak ettiği yeri alabilmesi için türküleri, evrensel dil olan notaya çevrildi” dedi.

Çalışmanın çok daha önce tamamlandığını fakat telif sorunu yaşandığını anlatan Özer, sorunun aşılmasında destek veren Aşık Veysel’in kızı Menekşe Süzer’e şükran duyduklarını kaydetti.

Özer, telif sorunun aşıldığını ve kitap haline getirilen çalışmanın Türkiye’nin dört bir yanında müzikle ilgili konservatuarlar, okullara ve kütüphanelere ücretsiz dağıtılmaya başlandığını söyledi. Özer, “Türkülerin yeni kuşaklara aktarılması önemli bir önceliktir. Bu hazırlık için hiçbir fedakarlıktan kaçmadık. Bundan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

Bu çalışmadan herhangi bir ticari bir kaygılarının olmadığına işaret eden Özer, “Tamamen kültürel bir hizmet yaptık. Ulusal ve uluslar arası anlamda insanlığı birleştiren bir şairin eserlerinin kalıcı hale getirilmesine öncülük ettik. Bunun büyük mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
(ANKA)
 
Ülkemizin nadir değerlerinden birisi için açılan paylaşım çok güzel. Üyelerden birinin yazılarının altında bu ozanımızın Dostlar Beni Hatırlasın dizelerinii 1. ve 3. kıtalarının başlığını gördüm, ne güzel demiştim. Bende bu dizeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Saygılar.

DOSTLAR BENİ HATIRLASIN
Ben giderim adım kalır
Dostlar beni hatırlasın
Düğün olur bayram gelir
Dostlar beni hatırlasın

Can kafeste durmaz uçar
Dünya bir han konan göçer
Ay dolanır yıllar geçer
Dostlar beni hatırlasın

Can bedenden ayrılacak
Tütmez baca yanmaz ocak
Selam olsun kucak kucak
Dostlar beni hatırlasın

Ne gelsemdi ne giderdim
Günden güne arttı derdim
Garip kalır yerim yurdum
Dostlar beni hatırlasın

Acar solar türlü çiçek
Kimler gülmüş kim gülecek
Murad yalan ölüm gerçek
Dostlar beni hatırlasın

Gün ikindi akşam olur
Gör ki başa neler gelir
Veysel gider adı kalır
Dostlar beni hatırlasın

Aşık Veysel
 
  • Beğendim
Tepkiler: SMN
veyselamca ben henüz 10 yaşındayım ama türkülerinize hayranım lütfen üyesiz bilgisayarıma türkülerinizi indireyim:icon
 
aynen hayatım bende deminden beri "nasıl yani" diyip anlamaya çaloşıyorum...:shocked:

FEYZA küçük bir yaşta tamam diyeceğim öldüğünü bilmiyor ama türkülerinize hayranım demiş türkülerini dinliyorsa ki bu yaştaki biri ailesi bunu ona açıklamıştır diye düşünüyorum. Ay şaşırdım ben hani bahsettiğimiz bir süre önce ölen biri olur da anlıyacağım...

Aynı Sevgili AYLA DİKMEN in öldüğünü duymadığımız gibi...:malesef:
 
Üst