RSS Feed  Bak

ISI_mail

Bu kacinci köy

Değerlendir
Bazi insanlar vardir ille de öyle yerlere giderler ki, orada öyle seyler söylerler ki, sonunda kendilerini kovdururlar.
Kovuldukca onurlanirlar. Böylece varliklarini hissederler. Kirbaclana kirbaclana köyden kovulurlar.
Ikinci kez supermeydandan ihtar aldim. Milletin hassas duygularini rencide etmisim. Saygisizlik etmisim.

Kimseye saldirmadigimi ve kimseye saygisizlik etmedigimi bildgim icin pek rahatsiz olmuyorum. benim amacim burada beyin cimnastigi yapmak. Maksat spor olsun, düsünce alisverisinde bulunalim.

Dile getirdigim bir düsünce rahatsizlik veriyorsa amacina ulasmamis demektir. Cünkü ben rahatsizlik vermek degil, okuyanlarin daha cok "Aaaaaa", "yok yaaaaaa!" demelerini isterim. Hatta "hastir!" de cekebilirler. Hatta beni birilerini yaniltmakla suclayabilirler... ama söylediklerimi sansürlemenin dogru olmadigini düsünüyorum.

Supermeydanin hosuma giden yani cokseseli olmasi. Dincisi de var sosyalisti de miliyetcisi de... cokseslilik yaraticilik getirir. Bakiniz bugünkü bir yazi nedeniyle -karsi ciksam bile- birsürü Vikipedia karistirdim. Coktandir okudugum ve konu ile ilgili bir kitabi alip karistirdim. Orada konu ile ilgili olmasa bile ilginc bir söz yakaladim...

Ah... ne güzel bilgiyi aramak... Albert Einstein (1929 da) söyle demis:
"Kücük bir cocuk olarak cesitli dillerde binlerce kitabin oldugu kocaman bir kütüphaneye girdigimizi düsünün. Cocuk bu kitaplarin birileri tarafindan yazildigini düsünüyor, ancak kimin nasil yazdigini kavrayamiyor. Yazildigi dili bilmiyor. Cocuk bu kitaplarin birarada bulunmasinin gizemli bir düzen tarafindan gerceklestigini duyumsuyor, ama bunun ne oldugunu bilmiyor. Bence akilli birinin tanri karsisindaki tavri da budur. Biz belli bir denge ile birlikte isleyen ve belli bir yasaya boyun egen evren karsisinda hayret ediyor, bu yasalari bilmiyor-anlamiyor ancak duyumsayabiliyoruz. Bizim sinirli anlagimiz /aklimiz bu konstalasyonu hareket ettiren gizemli gücleri kavrayamiyor." (hizli ceviri A.E. kusura bakmasin)
Evet evren karsisinda insan akli ne kadar kücük kaliyor. Ama bu insani kücümsememize yol acmamali. Insan anlayamadigina anlam vermekte ustadir. Eger bir olayi cözemezse ona bir ad verir. Yagmurun nasil yagdigini anlamaz, yagmur tanrisi der. Dünyanin nasil döndügünü bilmez, bildigi kadarini aciklar.

Bilmem yabanci bir ülkede okula gitmeden o dili ögrendiniz mi. Ilk önce yabanci dil size hic bir sey söylemez. Hatta dilin hic bir ögesini ayiramazsiniz. Sonra yavas yavas ilk önce dilin ezgisini algilarsiniz, sonra mimik ile bazi sözcükleri bir araya getirirsiniz. Bazi sözcükleri secersiniz. Digerlerine öykünürsünüz. Yavas yavas dil size acilir. Siz farkina varmadan belli bir süre sonra inasanlari anlamaya baslarsiniz. Bir bulmacanin cözülmesi gibi dili kavrar, kullanir, anlar ve hatta o dilde yazar ve rüya görürsünüz. Bu da bir mucizedir. Yabanci dil sizin diliniz olur.

Insanin en önemli özelligi sorular karsisinda cözüm bulana kadar kurcalama huyu olmasi midir nedir?

ISI
Etiketler: Yok Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Katogorisiz

Yorum