RSS Feed  Bak

ISI_mail

Avrupa Parlamentosu secimi

Değerlendir
Bügün Avrupa Parlamentosu secimi var

Avrupa Parlementosunu secmeye gittik. Secim pusulasinda ülkemizin büyük partilerinin yaninda yamuk yumuk partiler de vardi. En garip parti: Bavyera Partisi. Amaci Bavyeranin Almanyadan bölünmesini saglamak gibi bir zirva (Türkiyede bezer bir parti kurulsa ülkemiz bölünüyor diye altlarina ederlerdi) ). Onun yaninda lacivert parti de ilgincti. Amaci yok. Neyse biz yine bildigimizi okuduk ve destelkledigimiz partiye oy verdik.

Bu secimde oy verenlerin orani düsük olacak. Biz de oy verip vermeme arasinda bir an bocaladik. Cünkü verdigimiz oyun etkisni direk hissetmeyecegiz. Secimi kazanan milletvekilleri Brüksele yerlesip gelcek secime kadar bir daha görülmeyecekler.

Avrupa Parlementosu bir anayasa cevresinde birlesip, etkili bir baskanlik sistemi yerlestiremedigi sürece giderek halktan aldigi destegi yitirecek gibi geliyor. Amac Amerika Birlesik Devletleri gibi isleyen bir sistem gelistirmek.

Elbette bir gün Türkiyeyi de Avrupa Parlamentosunda görmek isterim. Bu kolay olmayacak. Cünkü Türkiye Baltik devletleri ya da dogu avrupa ülkeleri gibi kücük bir ülke degil. Bugün parlementoda yeri olsa Almanya kadar parlamenter gönderirdi. Yani Türkiyenin Avrupa Birliginde yer alabilmesi icin bu Birligin onu kaldiracak ekonomik ve sosyal gücünün de olmasi gerekiyor. Türkiyenin de Avrupa Birliginin isteklerini karsilayabilmesi gerekiyor. Ne olursa olsun Türkiyenin yönü Avrupa olmalidir. Neden?

Avrupa Birliğinin kuruldugu degerleri Türkiye amac olarak edinmelidir. Nedir bu degerler:
"insan onuruna saygi, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara ait hakları da dahil olmak üzere insan haklarına saygı... çoğulculuk, ayrımcılıga karsi olmak, hoşgörü, adalet, dayanışma ve kadın-erkek eşitliği."

Bu degerlere karsi cikan kimse var mi?

Bu degerlere saygi duydugum icin oyumu atmaya gittim. Avrupa Birliginin islemesi yalnizca Avrupa icin degil bütün dünya icin bir kazanim oldugunu düsünüyorum.

ISI
Etiketler: Yok Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Katogorisiz

Yorum