RSS Feed  Bak

ISI_mail

Takvim Ajanda Andac

Değerlendir
(Bu yaziyi 41. mesajimda yazmistim. Ancak yazi azizlige ugrayarak supermeydan kuyusunda yok oldu. 50. mesajiminin ardindan icimden bir ses "Kaybolan yazilarin ardinda aglamayin, daha iyisini yazin", dedi.)

Son günlerde takvime/ajandaya taktim. Almancada Kalender deniyor. Türkceye baktim en cok ajanda diye kullaniliyor. Öztürkce olarak "andac" önerilmis, cok hos bir kelime. Ancak pek tutmamis. Google de andac'i arayinca ajanda/takvim disinda her seyle karsilasiyorsunuz. Yalnizca bir sözlük calismasinda andac geciyor.

"Ajanda" Türkcede, ajda pekkanin arajmanlarini, animsatiyor. Taklitci, Türkceye uyumsuz ama uydurulmak istenen bir havasi var. Latince"agendum" dan geliyormus.

(Bu arastirmalari yaparken ilginc bir takvim adiyla karsilastim: masa sümeni. Büyük masa üzeri not almak icin kimi zaman takvim bölümü de olan altlik. Bir de ilgilizceden Türkceye yayilan Günlük organizer, yani günlük düzenleyici, yani ajanda yani andac. )

Günü, haftayi, isi düzenleyen kavramlar neden bati dillerinden geliyor? Is dünyasi batiya göre düzenleniyor da ondan herhalde. Doguyu takvimle duvara asiyoruz, calisisrken batinin organizer'ini kullaniyoruz.(abartim elbette)

Takvime/ajandaya/andaca not aldigimizda ne diyoruz: bulusma mi? yoksa randevu mu? Bulusma bana ters geliyor nedense, icimden Termin demek geliyor ama bu da latince terminus. randevu ise fransizca, daha cok duygusal bir yananlami var. Is radevusu garip. Is bulusmasi, daha uygun.

Bütün bunlari yazmamin nedeni son günlerde durmadan zaman düzenleme yöntemimi degistirmemde. Onu anlatmak icin sözcük-alistirmasi yapmam gerekiyordu. Bu blogg Andac defterinin hikayesinin ön calismasi oldu. Bundan sonraki de hikayenin kendisi olsun.

(Bak bu yazi ile kaybolan yazi arasinda hic bir iliski yok. Bugün tamamen nesnel takiliyorsun. Diger yazi derin bir yaziydi... Suda yüzer gibi yazmistin. Bu yazi ise suya atlamadan önce, suya gireyim mi girmeyeyim mi diye düsünen birinin yazisi. Simdi de suya girmemeye karar verdin. Ise gitmen gerek. Dogrusunu söylemek gerekirse suyun basina kadar gelip, mayomu giyip suya girmemek kadar berbat bir sey yok! Iste böyle, simdi sümsük sümsük elimdeki havlumu sürükleyerek geriye dönüyorum. Yarin ama, suyun basinda oyalanmak yok.)
Etiketler: Yok Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Katogorisiz

Yorum