RSS Feed  Bak

ISI_mail

Ekonomik kriz hakkında

Değerlendir
Interneti taradim ancak yeterince ele alinacak yazi bulamadim.
Bulabildiklerimden birkac önemli yazi:

27 Şubat 2009 Cuma 12:41 Türkiye için yapılan korkunç kehanet:
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, şunları kaydetti:

[RENK]''Türkiye'nin emek gücü artmaya devam edecek. Daha düşük bir ekonomik büyüme yaşanacak ve daha da artan bir istihdam sıkıntısı yaşanacak, işsizlik olacak, 2001'deki krizden daha büyük bir kriz yaşanacak. Genç işçilerin dörtte biri işsiz kalacak, aslında çok iyimser bir ortamda bile 2009'un ikinci yarısında ekonomik krizin iyileşmesi durumunda bile işsizlik ve atıl işçilerin oranı 2009 ve 2010'da artmaya devam edecek. Özellikle 2010'da artmaya devam edecek. Çünkü o kadar fazla sayıda genç işçi bu işsizler ordusuna katılıyor. Bunun önünü almak mümkün olmayacak.''[/RENK]

''Peki riski nasıl azaltacağız?''

[RENK]Türkiye'nin kısa vadede yapması gereken işlerden birinin, daha esnek yarı zamanlı işlerle istihdamı artırmak olduğunu, bunun özellikle kadınların ve genç işsizlerin istihd***** katkı sağlayacağını kaydeden Zachau, ''Türkiye'nin mali sektörü diğer ülkelerin aksine güçlülüğünü koruyor, global krizin kurumsal ve reel ekonomi üzerinde etkisi 2009'daki ekonomik riskin kendisini oluşturmaktadır'' denildi.
[/RENK]
-----------------------------
16 Şubat 2009: İşsiz sayısı 3 milyona çıktı
İSTANBUL - Küresel krizin etkisi çalışanları vurmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kasım’da işsizlik oranı 2.2 puan artarak yüzde 12.3’e çıktı. Böylece işsizlik oranı 2004’ün birinci çeyreğinden bu yana en yüksek düzeye ulaştı.
Krizin etkisiyle işsizlik oranı yüzde 12.3’e yükseldi. İşsiz sayısı 645 bin kişi artışla 2 milyon 995 bine ulaştı.
----------

27.02.2009 17:16 -2009 ve 2010'da Euro ile dolar kaç lira olacak?

[RENK]JP Morgan, analizlerin büyük bölümünün Türk Lirası'nın yaklaşık yüzde 20 aşırı değerli olduğuna işaret ettiğini, bazı ölçümlerin ise değerinin altında olduğunu gösterdiğini belirtti.[/RENK]
(aslinda celiski gibi görünüyor ama gercegi gösterip, salagi uyutma mantigi, ISI)

JP Morgan, orta vadeli denge perspektifinden bakıldığında ise TL'nin ciddi bir düzeltmeye ihtiyacı olmadığını vurguladı. (simdi de Tayibe masal okuyor)

Bununla birlikte kısa vadede azalan global risk iştahına bağlı olarak TL'nin daha da zayıflaması riski bulunduğunu vurguladı. (anlayana dikkat! diyor)

---

Kriz, dış ticareti fena vurdu
Dış ticarette küresel resesyona bağlı olarak geçen yılın son çeyreğinde baş gösteren hızlı daralma, bu yılın ilk ayında da artarak devam etti. Ocak ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.7 gerilerken, ithalatta yüzde 43.3 düşüş yaşandı. Bunun sonucunda dış ticaret açığı yüzde 75.9 küçüldü.

AB’YE İHRACAT YÜZDE 37,7 AZALDI
Avrupa Birliği’nin (AB) 2008’in Ocak ayında yüzde 51,4 olan ihracattaki payı bu yıl aynı ayda yüzde 43,1’e geriledi. AB’ye yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37,7 azalarak 3 milyar 402 milyon dolar olarak gerçekleşti.

----
[RENK]Cok önemli!!!!! Commerzbank: "Türk hükümeti ateşle oynuyor"[/RENK]
(Commerzbank Almanya'da krizi en ciddiye alan banka....)

Alman Commerzbank’ın döviz stratejisti Ulrich Leuchtmann, [RENK]Türk hükümetinin IMF anlaşmasını imkansız kılabilecek genişletici bir mali politikasını sürdürmesi halinde TL'nin keskin bir devaluasyon riski ile karşı karşıya kalacağını savundu. Leutchtmann, hükümetin, cari işlemler ve bütçede çifte açık yaratarak “ateşle oynadığı”nı öne sürdü.
[/RENK]
“Hükümet, IMF tarafından talep edilen mali kesintileri kabul etmeye hazır değil, özellikle Türkiye bir seçim kampanyası ortasında iken” diyen Leuchtmann, “Bu yılın bütçesi, basıldığı kağıttan az değerli. Harcamalar Ocak’ta yüksek olmayı sürdürdü ve vergi gelirleri çöktü” şeklinde konuştu.

GSYİH’ya oranı olarak dış borcun yüzde 36 civarında, cari açığının ise yüzde 7 düzeyinde bulunduğunu belirten Commerzbank stratejisti, bu oranların, riskten kaçınma eğilimlerinin hakim olduğu bu küresel ortamda kötü haber oluşturduğunu da söyledi. Ulrich Leuchtmann, şöyle devam etti:

“Kuşku yok ki kısıtlayıcı bir bütçe politikası, ekonomik yavaşlama döneminde acı verici olur ancak Türkiye için böyle bir senaryonun sadece iki alternatifi var: ya faiz oranları çok yükselecek yada lira değerinde dramatik bir devaluasyonu kabul edecek. Birinci şık, geçen hafta yapılan sürpriz 150 baz puan faiz kesintisi göz önünde tutulursa pek olası görünmüyor.

[RENK]Hükümet Mart seçiminin ardından, IMF ile hızlı bir anlaşmaya olanak sağlayabilecek mali politikasında bir U dönüşü yapmazsa liranın değer kaybından başka bir alternatif görünmüyor.”[/RENK](ANKA)

---

Ticari araçtaki daralmada Avrupa'yı solladık
Avrupa'da geçen ay hafif ticari araç pazarı yüzde 36.6 oranında gerilerken, bu oran Türkiye'de yüzde 50.3 olarak gerçekleşti.

--------
Peki AKP ne yapiyor: buyrun

Gül'den ekonomik krize önlem yasasına onay
ANKARA (ANKA) -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda [RENK]torba yasa[/RENK] olarak bilinen ve ekonomik krize önlem paketiyle ilgili yasayı onayladı. Yasaya göre kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi 6 aya çıkarılacak, kısa çalışma ödeneği miktarı da yüzde 50 oranında artırılacak. Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetine dair özel iletişim vergisini yüzde 15'ten yüzde 5'e indiren yasa ayrıca 1979 veya daha eski model motorlu taşıtlardan 30 Haziran 2010'e kadar hurdaya çıkarılanlardan vergi ve ceza alınmamasını da öngörüyor.

--------------------------

********************
Haberlere ilginc yorumlar:
Memur çocuğuyum ve kendimde memurum... Her anım krizle geçti ve geçiyor.
Kriz değil tsunami 10 şiddetinde depremde olsa bu alışkanlıkla bize bir şey olmaz, alışkınız :)
------------------
Sokaktaki adama göre krizin olup olmadığı doların ve euronun fiyatına bağlı biraz. Sözgelimi dolar 1,5 ytl yi gördü mü o zaman bir şeyleeri görmeye başlar.Ne yapalım bu böyle.
Evet Türkiye'de adı konulmmaış bir kriz var ve doğrusu AKP bunun üzerini çok iyi örtüyor.Ofislerde pirincin kilosunu 1,5 ytl'den satıyor, işsizliğk vb ekonomik sorunların tartışılacağı bir zeminin oluşmasına izin vermemek için her türlü taklayı atıyor.
Tsunami geliyor diyorsunuz ya! Emin olun bu ülkede bir felaketi önceden haber vermek işe yaramıyor. Geliyorum diyen kaza değil geldim diyen kaza itibar görüyor.

------------
Bugün tv de halka soruyorlar " ekonomik kriz geliyormuş,ne diyorsunuz?"....cevap "allah hayırlısını versin"...işte bu:)..sevgiler
Etiketler: Yok Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Katogorisiz

Yorum