RSS Feed  Bak

ZAAX

Kadın hastalıkları azaltılabilir

Değerlendir
KADIN HASTALIKLARI AZALTILABİLİR


Kadın hastalıklarının hemen hemen tamamı bağışıklık sistemi ve hormon dengeleriyle ilişkilidir.

Ulaşılabilen tarihsel kaynaklarda kadınların doğurganlık, süt artırma, adet sorunları, rahim şikayetleri ve menopozda çörekotu kullandıkları kayıtlıdır. Buradan çörekotunun binlerce yıllık kullanım sonucu güvenilir olduğu öğrenilmektedir.

Çörekotu bağışıklık sistemini güçlendirir, kalsiyum ve hormon dengelerinin normal olmasını sağlar. Böylece kadın hastalıklarının büyük bir bölümünün sebepleri ortadan kaldırılmış olur. Sağlıklı kadının doğal güzellik ve çekicilikte olacağı da dikkate alınmalıdır.

Kadınların ömür boyu sağlıklı olmaları için çörekotu yemeğe ergenlik çağından önce başlamak gerekir. Ergenlik çağı boyunca hormon dengelerinin normal seyretmesi ruh ve beden sağlığını olumlu yönde etkiler, ergenlik dönemi sorunları hafif seyreder. Eğitim ve iş hayatında çalışma verimi artar.

Kadın hastalıklarının azalmasının aile, toplum ve ekonomik yaşama katkıları büyük olacaktır.

Çörekotunun kullanımı konusunda “Çörekotu nasıl yenmeli” makalesi okunabilir.Not:
1- Hamilelik döneminde çörekotu yenmesi tavsiye edilmez, hamile kalındığında çörekotu kullanımına son verilir, doğuma bir hafta kala çörekotu yemeye başlanır ve emzirme süresince devam edilir.
2- Öğütülmüş olarak satılan çörekotu kesinlikle yenmemelidir, kanser yapabilir.
3- Çörekotu doğal oranda yeterli miktarda omega-3 ihtiva eder, ilave olarak omega-3 takviyeli gıdalar yenmemelidir.Kaynaklar:
1-Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2,
(0212) 5285076-5286005.
2-Tıp yayınları portalı “ Pubmed” sitesinde “Nigella sativa” araması yapılırsa çörekotu konusunda bilimsel çalışmalara ulaşılabilir.

Yorum