RSS Feed  Bak

ZAAX

Atkuyruğu taş, kum, ödem

Değerlendir

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Dr. Ahmet Toptaş

ATKUYRUĞU
(Equisetum arvense L.)


Alman resmi gazetesinde 18.09.1986 tarihinde yayınlanarak ( Heftnummer:173, ATC-Code:C03FA) modern tıbbi tedavide kullanılmaya başlanmıştır.

Diğer ismi: Kırkkilit otu.

Bitki: Kuzey ve Doğu Anadolu, Avrupa ve kuzey yarım kürede benzer iklimdeki yerlerde yetişir. Yüksekliği 4-100 cm arasında olan çok yıllık otsu bir bitkidir, kökü 2 m derine kadar inebilir. Çiçeksiz bir bitkidir, sporla çoğalır. Birbirinden farklı ve aynı zamanda ortaya çıkmayan iki sürgünü vardır, birisi üreme sürgünü diğeri kısır sürgündür. Üreme sürgünü dallanmamıştır, açık kahve-kırmızımsı renktedir, kahverengi kozalak şeklinde üreme sporlarını taşır. Kısır sürgünler yeşil renklidir, içi boştur. Yapraklar çok küçük, pul biçiminde ve sivri uçludur.

İlaç etkili kısmı: Bitkinin yeşil renkli kısır sürgünleri kullanılır. Bileşiminde flavonoid (Quercetin-, kaempferolglikosid), az miktarda alkaloit (nikotin), potasyum klorür, alüminyum klorür ve %10 silisik asit bulunur.

Etkisi: Hafif idrar artırıcı etkisi vardır.

Kullanıldığı yerler: Dahilen: Darbe sonrası oluşan ve vücutta yerleşik su birikmesi (ödem). İdrar yollarının mikrobik ve iltihaplı hastalıklarında yıkama tedavisinde, Böbrek kum ve taşlarında. Haricen, zor iyileşen yaralarda kullanılır.

İstenmeyen Etkileri: Yok.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Dahilen ortalama günlük 6 gr kurutulmuş yeşil kısır sürgünler. Haricen kullanılan sargı için 1 litre suda 10 gr kurutulmuş yeşil kısır sürgünler.

Kullanım şekli: Dahilen yıkama tedavisi için kıyılmış 2 çay kaşığı (2 gr) yeşil kısır sürgün 150 ml kaynar suya ilave edilip 5-10 dakika kaynatılır, 15 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 defa taze hazırlanan çayı yemek aralarında içilir. Kullanım sırasında günde 1,5-2 litre su içilmesi gerekir.
Haricen sargılarda kullanmak üzere 1 litre suda 10 gr kıyılmış yeşil kısır sürgün yukarıda belirtildiği gibi hazırlanarak kullanılır. Haricen banyo için her bir litre su için 2 gr hesaplanarak aynı şekilde hazırlanır.

Uyarı: Dahilen kullanımda günde 1,5-2 litre su içilmesi gerekir!Kaynak:
Alman Kanunlarına Göre
Düzenlenip İzin Verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Pratik Uygulamalar
Dr. Ahmet Toptaş
Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
ISBN: 978-9944-790-31-4
0212 5285076-5286005
Ekli Thumbnails Ekli Resimler
Etiketler: idrar yolları Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Katogorisiz

Yorum