RSS Feed  Bak

ZAAX

Siroz hastalığında bitkilerle tedavi

Değerlendir

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Dr. Ahmet Toptaş

SİROZ HASTALIĞIİçki, ilaç, sigara, besin zehirleri, çevreden gelen zehirli maddeler ve virüsler karaciğer hücrelerinin görevini tam yapamaz hale gelmesine neden olurlar. Karaciğer hastalıkları arasında siroz da yer alır.

Bitkisel ilaçlar karaciğeri desteklemektedir (Hepatoprotektiv) istenmeyen ( Yan, zararlı) etkileri de yoktur, böylece karaciğer kendisini yenileyebilmektedir. Bitkisel ilaçlar kullanılmadan yapılan tedavilerde alınan sonuçlar yeterli olmamaktadır.

Tedavi:
Siroz hastalığında devedikeni tohumu (silymarin) uygulanmaktadır.
Karaciğer şikayetlerinin ileri boyutlara gelmeden önce, özellikle içki ve sigara içenlerin, meslekleri gereği olarak zehirli maddelere maruz kalanlar koruyucu olarak devedikeni tohumu ve enginar yaprağı kullanmaları karaciğerin yenilenmesi açısından tavsiye edilebilir.

Devedikeni tohumu: Öğütülmüş 1 çay kaşığı tohum fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10-15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3-4 defa içilebilir.
Karaciğer tedavisinde hazır ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir.

Boldo yaprağı, karahindiba kökü ve otu, java zerdeçalı ve şahterotu çayları karaciğeri destekleyici olarak içilebilir.Kaynak:
Alman Kanunlarına Göre
Düzenlenip İzin Verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Pratik Uygulamalar
Dr. Ahmet Toptaş
Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
ISBN: 978-9944-790-31-4
0212 5285076-5286005
Ekli Thumbnails Ekli Resimler
Etiketler: Yok Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Katogorisiz

Yorum