RSS Feed  Bak

ZAAX

Karaciğer yağlanması

Değerlendir
Yazan: , tarih : 24-01-2010 , 11:04 AM (1019 bakış)
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Dr. Ahmet Toptaş


KARACİĞER YAĞLANMASI


İçki, ilaç, sigara, besin zehirleri, çevreden gelen zehirli maddeler ve virüsler karaciğer hücrelerinin görevini tam yapamaz hale gelmesine neden olurlar. Karaciğer hastalıkları arasında karaciğer yağlanması da yer alır.

Bitkisel ilaçlar karaciğeri desteklemektedir (Hepatoprotektiv) istenmeyen ( Yan, zararlı) etkileri de yoktur, böylece karaciğer kendisini yenileyebilmektedir. Bitkisel ilaçlar kullanılmadan yapılan tedavilerde alınan sonuçlar yeterli olmamaktadır. Tedavide kullanılan kimyasal-sentetik ilaçların yan etkileri karaciğere ilave yük oluşturmaktadır.

Tedavi:
Karaciğer yağlanmasında devedikeni tohumu ve enginar yaprağı kullanılmaktadır. Sağlıklı kişiler de koruyucu olarak kullanabilirler, belirtilen çevre etkilerine onlar da maruz kalmaktadırlar.

Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Devedikeni tohumu:
Yeni öğütülmüş 1 çay kaşığı tohum fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10-15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3-4 defa içilebilir, uygulama3-4 ay sürdürülür. Karaciğer tedavisinde hazır ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir.

Enginar yaprağı: İnce kıyılmış veya öğütülmüş 1 çay kaşığı yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Yemeklerden 30 dakika önce tatlandırılmadan çayı içilebilir. çayı içilirken ağızda biraz tutularak acılığı hissedilmelidir.
Çayı soğuk hazırlanırsa daha acı ve daha etkili olur ve şöyle hazırlanabilir: Öğütülmüş 1 çay kaşığı yaprak 150 ml soğuk suda ara sıra karıştırılarak 2-3 saat bekletilir, süzülerek içilir.

Boldo yaprağı, karahindiba kökü ve otu, java zerdeçalı ve şahterotu çayları karaciğeri destekleyici olarak içilebilir.
Kaynak:
Alman Kanunlarına Göre
Düzenlenip İzin Verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Pratik Uygulamalar
Dr. Ahmet Toptaş
Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
ISBN: 978-9944-790-31-4
0212 5285076-5286005

Yorum