RSS Feed  Bak

Supermeydan

Çocuklarda kötü alışkanlıkları

Değerlendir
Çocuğunuzun sigara, alkol, hatta uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların pençesine düşmesini istemiyorsunız yapmanız gerekenler..

Aileler çocuklarının gözlerine baktıklarında onlarda kendi çocukluklarını görürler. Şimdi ailelerin önemli bir sorunu var. Çocuklarını kötü alışkanlıklardan korumak.. Çocuklarınızı sigaradan, saatlerce boş boş müzik dinlemekten nasıl uzak tutabilirsiniz. Bu noktada çoğu aile ilk derslerini öğretmeyi unutmuş gözükür: Doğruyu söyle, söylemek ya da işitmek zor olsa bile.. Bu sizin çocuğunuza aşılamanız önerilen en önemli nokta..

İhtiyacı olduğunda yanında olun
Üzüntü, boşlukta hissetmek gibi yumuşak duygu geçişlerinde, çocuklar birlikte tehlikeli deneylere kalkışabilir. Bu gibi durumlarını farkederek, paylaşmanız onları tehlikeleren korur. Uyuşturucuların, sigaranın beyin üzerindeki etkilerini onunla paylaşın, küçümsememesi gerektiğini anlatın.

'Sen içtin mi anne?'
Çocuğunuz size sigara içip içmediğinizi sorduğunda..Eğer çocuğunuz size hiç sigara içip içmediğinizi sorarsa ona karşı dürüst olun ve sigara maceranızı ona anlatın.

Kendinizi ispatlamaya çalışmayın
Ona nutuk atmaya, hiç içmeye kalkmadığınızı ispatlama çalışmayın. Ona sadece doğruyu ve neden içmediğinizi anlatın. Bazen doğruları çocuğunuza anlatmak aileleri köşeye sıkıştırabilir. Herşeye rağmen 'sen denemişsin, ben de denemek istiyorum' diyebilirler. Bu durumda ona verdiğiniz temel eğitime güvenmeniz gerekecek.

Örnek olun
Çocuğunuzun kötü alışkanlıklara yönelmesini önlemek için çocukken kötü alışkanlıkların zararlarını örnekler vererek onu bilgilendirmeniz, ihtiyacı olduğu durumlarda (her zaman üzerine düşerek değil) yanında olmanız, en önemlisi bu tür alışkanlıklarınız varsa ilk önce sizin bırakmanız ve sonra ondan beklemeniz doğru olacaktır.
Etiketler: Yok Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Cocugum ve Ben

Yorum