DivX Nedir

Divx, Microsoft 'un çıkarttıgı Mpeg4 Codec 'in kırılması ve Mp3 ses formatıyla
birlestirilmesi sonucunda DVD kalitesinde ki görüntünün, minimum görüntü kaybıylayeniden olusturulmus haline denir.
DVD 'den % 15 görüntü kaybıyla Divx transferi yapmak mümkündür, VCD 'de bu fark % 80 civarında olmaktadır.
Divx 'in amacı fazla görüntü kalitesi kaybı olmadan DVD kalitesinde ki görüntüyü Video CD boyutunda saglamaktır.

TERIMLER - FORMATLAR

KAMERA
Kamera, genellikle dijital kameralarla yapılan sinema çekimleridir. Kame
arayı sabitlemek için bazen üç ayaklı sehpalardan kullanılır, ancak çogu zaman bu mümkün olmaz ve dolayısıyla kamera sallanır. Ayrıca kameranın bulundugu yere baglı olarak ekran ortalanamayabilinir, ve belli bir açıdan görüntüyü kaydedilir. Eger düzgünce yerlestirilmisse, ekranda yazı oldugu için kesin birsey söylemek zor ancak çogu zaman bunlar ekranın üstünde ve altında üçgen sınırlarla gözükürler. Ses ise, kamerayla tümlesik mikrofon aracılıgıyla kaydedilir, ve özellikle komedi filmlerinde, film sırasında kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düsük olur, yalnız sansımız yaver giderse sinemayı bos bulabilir ve temiz ses sinyallerini alabildigimiz bir çekim olusturabiliriz.

TELESYNC(TS)
Telesync, harici ses kaynagı kullanması dısında (genellikle bu harici ses, insan seslerinden uzak olan bir yerden, koltugun özel bir kısmından alınır) kamera ile aynı islevi görür. Dogrudan bir ses kaynagı, iyi kalite bir ses kaynagı olacak diye bir kaide yoktur, özellikle birçok arka plan gürültüsünün sese karıstıgını düsünecek olursak. Genellikle telesync, bos bir sinemada ya da profesyonel bir kamera yardımıyla projeksiyon odasından ki böylece daha iyi bir görüntü kalitesi elde edilir ve kaydedilir. Kalite, çekimden çekime oldukça
farkedebilir; onun için tüm filmi indirmek yerine, önce örnegini indirin. Telesync'ler yüksek oranda etiketlendirilmemis kameralardır.

TELECINE(TC)
Telesine makinesi, filmi dijital olarak makarasından kopyalar. Ses ve görüntü çok iyidir, ama gerektirdigi teçhizatı ve masrafı dolayısıyla telesineler pek yaygın degildir. Genellikle film, gerçek aspect oranında olacaktır, bununla beraber 4 : 3 telesineler de mevcuttur.
Buna en iyi örnek geçen sene kaydedilen JURASSIC PARK 3 TC'dir. Telesine, film sırasında ekranda görülen bir zaman sayacı oldugu için zaman kodlamasıyla çakısmaz.

SCREENER(SCR)
Bir filmin promosyon amaçlı VHS kaseti, piyasaya çıkmadan önce dükkanlara ve diger bazı yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatındadır ve genellikle 4 : 3 (tam ekran) aspect oranına sahiptir. Bunun dısında genis ekran olanları da bulunabilir. En büyük dezavantajı; ekranın altından geçen ve telif hakları ile kopya-yazılım ihbarı için telefon numarasının yazdıgı mesajdır. Ayrıca, eger kasedin seri numarası ya da kasedin içine dogru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin
üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazı kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazıları oldukça büyüktür. Kullanılan araç-gereçe baglı olarak, screener kalitesi-eger MASTER kopyasından yapılmıssa mükemmel kaliteden, eger kalitesiz malzemenin kullanıldıgı eski bir VHS Kaydedicisi ile yapılmıssa düsük kaliteye kadar degisir. Çogu screener VCD'e dönüstürülür, ancak bazı SVCD denemeleri de oldu ve bazıları VCD'ninkilerden daha kaliteli idi.

DVD-SCREENER(DVDscr)
Aynı sekilde screener'lardan bazıları DVD'ye dönüstürülür. DVD retail'lerin içerdigi bazı ekstralar dısında genellikle genis ekrandır(widescreen). Uyarı mesajları her zaman siyah kısımda olmayabilir; dolayısıyla bu, izleme zevkini bölebilir. Rip edenin yetenegine baglı olarak DVD Screener'lar çok iyi kalitede olabilir.DVD Screener'lar genellikle SVCD ya da Divx/XviD formatlarına dönüstürülür.

DVDRip
Piyasaya sürülen DVD'nin son kopyasıdır. Mümkünse bu, tekrar pre-retail(örnegin, StarWars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip'ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayımlanır.

VHSRip
Genellikle kaykay/spor videoları ve XXX gösterimleri olmak üzere retail VHS'den
dönüstürülmüslerdir.


TVRip
Tv programları; ya ag üzeri (dijital kablo/uydu dekoderleri aracılıgıyla cap edilenler daha uygundur) ya da gösterim öncesi uydunun sebekeye programı birkaç gün önceden göndermesi(bazılarında titresimler oluyor) seklindedir. 'WWF Raw Is War' gibi ekstra bölümler içeren bazı progamlar ve kamera/yorum testleri ayrıca rip dahilindedir. PDTV, dijital bir TV PCI kartından cap edilir, bu genellikle iyi sonuç verir, öyle ki bazı grupların
bunları SVCD olarak yayınlama egilimleri görülmektedir. Bütün VCD/SVCD/SivX/Xvid ripleri TV görüntüsüyle desteklenmektedir.

WORKPRINT(WP)
Workprint, henüz bitmeyen bir filmin kopyasıdır. Filmde eksik sahneler ya da müzikler olabilir. Kalite mükemmelden, çok kötüye kadar degisir.. Bazı Workprint'ler son baskısından oldukça farklıdır (Men In Black'te yaratıklar ve oyuncular olmaları gereken yerde degillerdi) ve digerleri de ekstra sahneler içeriyor bile olabilir (Jay and Silent Bob). WP'ler, eger ki iyi kalite bir kopyası edinilirse, koleksiyonda hos bir ilave versiyon islevi
görebilir.

DivXRe-Enc
Divx re-enc, orjinalini VCD kaynagından alan ve ufak boyutta bir DivX dosyasına re-encode edilen filmdir. Çogunlukla dosya paylasanlarda görülür, ve bunlar genellikle 'Film.Ismi.Grup(1of2)' seklinde etiketlenirler. Bu isi yapan gruplardan en bilinenleri; SMR ve TND'dir. Bunlar aslında, eger bir filmin 200MB'lık kopyasına sahip olup olmama konusunda kararsız degilseniz tabi, download etmeye degmezler. Genellikle uzak durun.

Watermarks(Filigranlar)
Birçok film Asya Silver'ları ve PDVD'lerden gelir ve sorumlu kisi tarafından etiketlenir. Bu etiketleme genellikle bir harf/ilk harf veya genellikle köselerden birinde bulunan küçük bir logo seklinde olur. En meshurları; "Z","A" ve "Glove" filigranlarıdır.

AsianSilvers/PDVD
Bunlar, dogulu bootlegger'ların çıkarttıgı filmlerdir.. Genellikle bazı gruplar tarafından, kendileri adına çıkartmaları için satın alınırlar. Silver'lar çok ucuzdur, birçok ülkede mevcuttur ve yeni bir versiyonunu çıkartmak da kolaydır. Bu yüzdendir ki, su anda bu isin içinde oldukça kisi var. Bunların çogunlugunu ise birkaç dagıtımdan öteye gidemeyen
küçük gruplar olusturur.PDVD'ler ise DVD'ye konulan seyin aynılarıdır. Çıkartılabilir altyazıları vardır ve kalite olarak silver'lardan çok daha iyidirler. Normal bir DVD gibi rip edilirler, ancak VCD seklinde dagıtılırlar.


FORMATLAR

VCD
VCD MPEG1 tabanlı bir formattır. Sabit , 1150 kbit bitrate'e ve 352x240 çözünürlüge sahiptir. Genellikle düsük kalitede (KAMERA / TS / TC / VHS çekim / TV çekimi(analog) küçük boyut elde etme, tek cd'ye sıgdırabilme amaçlı kullanılır. VCD'ler ve SVCD'ler süreye dayalıdır, yani bir diskin kapasitesinden daha büyük bir MPEG film gene de (süre sayesinde) 74 dakikalık bir CD'ye sıgabilir.

SVCD
SVCD ise MPEG2 bazlıdır (DVD gibi) ve 2500kbit'e kadar degisken(variable) bitrate degerlerine izin verir, ayrıca 480x480 (NTSC) çözünürlüge sahiptir, ve oynatıldıgı zaman 4 : 3 görüntü oranını alır. Degisken bitrate'ten dolayı tek CD'ye sıgacak uzunluk kesin bilinmemektedir, fakat genellkle 35-60 dakikanın bir CD'ye sıgdıgı görülmüstür. Degisken bitrate kullanarak SVCD yapımı sırasında çoklu geçisler (multi-pass) kullanılması önemlidir. Belki yapım süresi uzar, fakat sonuç daha net olur.

XVCD/XSVCD
Basit bir sekilde kurallara uymayan VCD'lerdir. Daha yüksek bitrate ve çözünürlük degeri alabilirler, ama sonuçta durum VCD'yi oynatacak makinenin kapasitesine baglıdır. XVCD'ler ortalıkta fazla görünmez, çünkü genellikle amacı internete yaymak degil de ev kullanımı için tercihtir.

DivX / XviD
DivX formatı multimedya platformları için tasarlanmıstır. Iki codec kullanır: biri düsük hareket (low motion), öbürü ise yüksek hareket (high motion). Uzun süre önce yapılmıs filmlerin çogu low- motion olarak yaratılmıstır, ve high- motion da da problemler vardır. Iki codec arasındaki degisimleri saglayarak daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için SBC (Smart Bitrate Control-Akıllı Bitrate Kontrolü) adlı bir metod gelistirilmistir. Çok yüksek
islem degeri ve karmasık alogoritmalar ile yapıldıgından dolayı DivX filmlerin DVD
Player'larda çalısmaları su an için mümkün degildir. Fakat bazı firmalar su an DivX player ürünler üretiyor, hatta satıyorlar, fakat bu makineler de her yerde bulunmuyor. Düzgün DivX'ler genellikle DVD'lerden rip edilmistir ve bir CD'ye 2 saatlik iyi kalitede bir DivX sıgdırılabilir. Farklı türde codec'ler mevcuttur, en ünlüleri Divx3.11a ile yeni XviD dir.

CVD
CVD, CVD ile SVCD'nin bir kombinasyonudur. Genellikle bir çok DVD Player tarafından desteklenirler. SVCD'nin MPEG' bitrate'lerini destekler ama 352x480(NTSC) çözünürlügü kullanır, çünkü yatay çözünürlük fazla önemli sayılmaz. Su anda hiç bir grup CVD yayınlamamaktadır.

DVD-R
DVD- R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD- RAM,DVD+R gibi farklı seçeneklerin arasından sıyrılır). Taraf basına 4.7 gb veri tasır, çift taraflı yazılabilir DVD'ler de mevcuttur, böylece tek diskte yaklasık 10 GB tasınabilir. SVCD 'nin MPEG2 görüntüleri DVD- R'a yazılıp izlenmeden önce dönüstürülmelidir. DVD'den DVD- R'a kopya yapmak da
mümkündür, ama bazı durumlarda extralar/diller yer sorunu yaratmamaları açısından kaldırılır.

ÇESITLI BILGILER

Regional Coding(Bölgesel Kodlama)
Bölgesel kodlama; filmlerin Amerikan DVD'lerini alan insanların, kendi ülkelerinde bunları erken izlemelerini ya da Amerika-dısı distribütörlügünü baska firmaların yaptıgı eski filmlerin, Amerikan firmaları aracılıgıyla ülkedısına çıkısını engellemek için dizayn edildi. Birçok playerın bölgesel kodlaması, bir çip aracıgıyla ya da kumanda yardımıyla kaldırılabilir.

RCE
RCE (Bölgesel Kodlama Arttırıcısı), "Çok Bölgeli" player'lar yaratmak için dizayn edilmisti, ancak birçok hata olustu ve üstesinden gelindi. Su anda çok az sayıda film RCE kodludur ve bunlar da hiç tutulmazlar.

Macrovision
Macrovision, ticari DVD'lerin çogunda bulunan kopya korumasıdır. Eger DVD
kopyalanırsa; VHS'nin analiz edemeyecegi sinyaller gönderilir ki bu sinyaller sayesinde ekranda çizgiler gözükür ve görüntü karanlıklasır. Kimi DVD Player'larda (örnegin Tescos'un Dansai 852'si) macrovision'un kaldırılabilecegi gizli bir menü mevcuttur.


NTSC/PAL
NTSC ve PAL, dünyada kullanılan iki temel standarttır. NTSC PAL'dan daha yüksek framerate'e sahiptir(29fps-25fps) fakat PAL'ın daha yüksek çözünürlügü vardır ve daha keskin görüntüler elde edilir. PAL sistemlerinde NTSC diskleri oynatmak, NTSC sistemlerinde PAL diskleri oynatmaktan çok daha kolaydır -ki bu Ingilizler için iyi bir olaydır. RGB(Red-Green- Blue) destekli bir skart girisi; NTSC görüntüsünü çogu yeni televizyonlarda tam renk olarak oynatacaktır, ancak bunu VHS kasedine kaydetmek için

NTSC'yi PAL50'ye(çogu DVD player'ın kullandıgı PAL60 degil) dönüstürmek gerekecektir. Bu dönüstürmenin tam sonuç verebilmesi için her formata kayıt yapabilen dünya standartlarında bir VCR'a gereksiniminiz vardır.

SÜRÜMDOSYALARI

RARset
Bu filmler RAR biçimindedir ve v2 (rar>.rxx) ya da v3 (part01.rar > partxx.rar)
seklindedirler.

BIN/CUE
cue dosyasını notepad ile açın ve ilk satırda sadece dosya ismi dısında bir yazı
yazmadıgından emin olun. Sonra Nero ile cue dosyasını açın ve program bu dosyayı VCD/SVCD formatında yazacaktır. TVRip'ler MPEG olarak yayınlanırlar. Divx dosyaları ise sadece divx ve .avi seklindedir.

NFO
NFO dosyası filmi yayınlayan grubun reklamını yapmak amacıyla film ile birlikte koyulur. Bu dosyada yayınlama hakkında genel bilgi, format, kaynak, boyut ve ise yarayabilecek bazı notlar bulunur. Bunlar aynı zamanda yeni üye alma ve grup için donanım istemek amacıyla da kullanılırlar.

SFV
Bunlar genel olarak site düzeyinde, her bir dosyanın upload edilip edilmedigini kontrol etmek için kullanılır. Ayrıca SFV, bütün dosyaların olup olmadıgını veya CRC(Cyclic Redundancy Check) dogrulugunu kontrol eden insanlar için de kullanıslıdır. Bu dosyaları kullanabilmek için pdSFV veya hkSFV gibi programlar gereklidir.

ETIKETLER

PROPER(DÜZGÜN)
Bu isin kurallarına göre, kim ilk Telesync'i yayınlarsa yarısı o kazanır. Fakat eger filmin kalitesi düsük ise diger bir grup aynı filmin baska bir telesync'ini(ya da aynı kaynagın daha kalitelisini) koyar ve kopyalamayı önlemek için PROPER etiketini dosyaya ekler.
PROPER, bu sahnedeki en öznel etikettir ve birçok insana göre PROPER'ın orijinalinden
daha iyi olup olmadıgı tartısılır. Birçok çaresizlik içindeki grup da, PROPER'ları sırf yarısı
kaybetmemek adına yayınlarlar. PROPER'ın yayınlanma sebebi NFO'da mutlaka
belirtilmelidir.

SUBBED(ALTYAZILI)
VCD olayında, eger yayınlanan film altyazılı ise bu demektir ki altyazı film boyunca görüntüyle birlikte encode edilmistir. Bunlar genellikle Malezya/ Çin /Tayland dillerinde olur ve bazen ekranın büyük bir kısmını kaplayan iki farklı lisan birden olur. SVCD'ler degistirilebilir altyazıları destekler ve bazı DVDRip'ler de degistirilebilir altyazılarla yayınlanırlar. Bu olay, eger mevcut ise NFO dosyasında belirtilir.

UNSUBBED(ALTYAZISIZ)
Eger bir film altyazılı yayınlanmıssa daha sonra bunun altyazısız sürümü çıkartılabilir.

LIMITED(SINIRLI)
Sınırlı bir film demek, filmin sınırlı sayıda sinemada oynandıgı anl***** gelir. Bu sayı genellikle 250 sinemanın altıdır. Genellikle kısa filmler limited olarak yayınlanırlar.

INTERNAL(DAHILI)
Dahili bir sürüm birçok sebebe baglı olabilir. Klasik DVD grupları çok sayıda DAHILI sürüm çıkartır, çünkü o filmde kopyalama olsun istemezler. Ayrıca düsük kalite sinema ripleri DAHILI olarak yapılır, ve bu; ya grubun prestijini düsürmemektendir ya da daha önce yapılan riplerin sayısı fazla oldugundandır. DAHILI sürüm, grupların üye sitelerinde normal bir sekilde bulunur fakat site yöneticilerinin izni olmadan baska sitelere aktarılamazlar. Bazı DAHILI sürümler filmin ismine ve popülerligine baglı olarak hala IRC/Newsgroup gibi yerlere düsüyorlar. Yılın baslarında insanlar Centropy'nin "dahili"
sürümler çıkarttıgından bahsediyorlardı. Bu da demek oluyor ki grup, filmleri sadece üyeleri ve site yöneticileri için yayınlıyordu. Bu, alısılmıs bir tanım için farklı bir durum.

STV
Straight To Video(Direkt Video'ya) asla sinemalarda gösterilmedi ve bu yüzden birçok site bunları kabul etmezler.

ASPECTRATIOTAGS(ASPEKTORANIETIKETLERI)
Bunlar widecreen(genis ekran) için *WS* ve fullscreen(tam ekran) için *FS*dir.

RECODE
Recode; filmin önceden yayınlanmıs versiyonunun, içindeki altyazıları kaldırmak ya da renklerini düzeltmek suretiyle TMPGenc'den filtre edilen versiyonudur. Daha iyi gözükürler fakat bunlar, grupların kendi kaynaklarını saglama beklentileri yüzünden fazla dikkate alınmazlar.

REPACK
Eger grup kötü bir rip yayınlamıssa, problemleri düzelten bir Repack yayınlarlar.

NUKED
Bir film birçok sebepten dolayı nuke edilebilir. Özel siteler kurallar çignendigi("Telesync Yasak" olan yerlere telesync koymak) için nuke atabilir, fakat filmde oldukça büyük sorunlar var ise(20 dakikalıgına sesin olmaması, 2.CD'nin farklı film/oyun çıkması) global nuke atılır ve bu dosyaları sitelerde dagıtan insanların kredileri düser. Nuke edilmis filmler hala p2p/usenet gibi kaynaklara ulasabilir ama ilk olarak neden nuke edildigini kontrol etmek akıllıcadır. Çünkü, eger gruplardan biri birseylerin ters oldugunu anlarsa, nuke'lerini geri talep edebilirler.

NUKE SEBEPLERI
Asagıdaki liste bir filmin nuke edilme sebepleridir (Genellikle DVDRip için)
* BAD A/R *Kötü aspekt oranı. Eger filmde karakterler çok sisman/zayıf gözüküyor ise.
** BAD IVTC **Kötü ters telesine. Framerate dönüstürme islemi yanlıs ise.
*** INTERLACED ***Hareket halinde gözüken siyah çizgiler. Alan düzeni yanlıs ise.

Codec Tanımı ve Çesitleri

Codec sorunları divx için vazgeçilmez problemlerin basında gelir. Örnegin bilinen en sık soru "Su filmde görüntü var ses yok" oluyor. Bunun nedeni her zaman seslerin aynı sekilde sıkıstırılmamasından kaynaklanıyor. Çogu filmler 5.1 sese sahiptirler yani AC3 tür.
Bu filmlerde sıkıstırma yapılmadan 6 kanal mevcut. Sesi alabilmek için bu yüzden AC3 codec kurmak gerek. Buna benzer bir kaç codec daha var ayrı ayrı ugrasmak istemezseniz özel hazırlanmıs codec paketlerinden birini kullanabilirsiniz. Ama sakın zaten kurdugun divx codeclerini tekrar kurmayın. Bunları kurulum sırasında seçebilirsiniz. Bu paketlerden en ünlüsü ise Nimo CodecPack. Diger Codec ler asagıda belirtilmistir.

AC3 Codec : Confusioner tarafından derlenmis kurulumu maximum basitlikte AC3 sese
sahip filmleri izlemek için gerekli codec.
DivX Codec 5.0.5 : Orjinal DivX decoder ve encoder. Paket içeriginde ayrıca orjinal DivX oynatıcısı da mevcut.
ffdshow Alpha 20030523 : Özellikle Xvid encode edilmis filmleri rahat izlemenizi saglayacak, ve olusabilecek yesillenmeleri giderebilecek olan bir Decode Filtresi.
Ufkabakan Codec Pack : Tek tek codec yüklemek yerine bir seferde hepsini halledeyim diyenler için en uygun çözüm.
XviD Codec : DivX'e alternatif hatta çogu zaman daha basarılı bir kodlama sistemi.


ALTYAZI ÇÖZÜMÜ

VCD'de oldugu gibi altyazılar film üzerinde gelmiyor. Zaten kaliteli DivX rip'in ilk adımı altyazısız olmasından geçer. Bu is için emek harcayan ve harıl harıl baska dillerden dilimize altyazı çeviren arkadaslar var. Onlar sayesinde filmleri Türkçe altyazı ile izleyebilmek mümkün oluyor. Altyazı dosyalarını bilgisayarına indirip WinZip veya benzeri bir programla açıp film ile aynı klasöre aynı isimle kopyalarsanız DivX Codec le birlikte gelen playerla altyazıları film ile birlikte görebilmeniz mümkün. Ama unutmayın film dosyası ile altyazı dosyasının adı aynı olmalı. Mesela: eger film dosyasının adı Filmin_Adi.avi ise altyazı dosyasının adı da Filmin_Adi.sub olmalı. Dosya uzantısı .sub
olabilecegi gibi, txt, srt v.s de olabilir. Elbette bu isim degistirme v.s. islemleri ile ugrasmak zorunda degilsiniz. Bu is için hazırlanmıs çok sayıda Player mevcut. Ayrıca windows media playerda veya kullandıgın DVD yazılımında altyazı görüntüleyebilmeniz DivXG-400 benzeri programlarla mümkün.
Eger asagıdaki playerdan BSplayer veya Radlight'ı tercih edecekseniz ki genelde mantık aynıdır open komutuyla film dosyasını seçtikten sonra open subtitle file ile altyazı dosyasını seçmeniz ve filmi altyazılı olarak izlemeniz için yeterlidir. Genellikle yukarıda anlatıldıgı gibi altyazı ve film dosyasının adı aynı ise playerlar altyazı dosyasını da otomatik olarak açacaklardır.

1)Altyazı filmden önce ya da sonra :

Bu sorun iki sekilde gerçeklesir ve ikisininde çözümü farklıdır. Ilk olarak altyazı belirli bir süre ile sesten önce ve ya sonradır. Bu durumda ilk olarak kaymanın ne kadar sürdügünü belirlememiz sonra da altyazıyı time adjuster ile açıp kaydır(move) tusuna basarak sol üst köseden altyazının önce mi yoksa sonra mı gözükecegini seçtikten sonra alt tarafta ki
kaydırma çubuklarını kullanarak istedigimiz süreye getirip tamadır diyoruz. Farklı
kaydetle altyazıyı yeni bir isimle kaydedip islemi bitiriyoruz.
Ikinci durumda ise kayma belirli degildir burada altyazını FPS'si farklı olabilir yapacagımız bu islemle FPS degistirme isinide halletmis oluyoruz. Altyazıyı açıyoruz ve senkronize et (synchronization) tusuna basıyoruz.Gelen pencerenin üst kısmında altyazının ilk satırlanı görebilirsiniz. Buradan bir yazıyı seçip '' AVI Dosyasından bu yazının geçtigi anı seçiniz.'' tusuna basıp gelen Time Adjusterın kendi playerında filmimizi açıp kaydırma çubugu ile filmi ileri geri alarak seçtigimiz yazının geçtigi ana gidiyor ve ' Filmde simdi o
satır geçti ' tusuna basıp tamadır diyoruz. Aynı islemi ilk penceremizin alt kısmında ki altyazının son satırlarından birini seçerekte yapıp tamadır diyoruz. Son olarak altyazıyı farklı kaydedip islemi bitiriyoruz.