Windows Xp işletim sistemi kurulurken XP de bulunan bir güvenlik açığı nedeniyle eğer bilgisayarınız kablo modeme bağlıysa internet bağlantısı kurulduğu anda virus bulaşabilmektedir. Bu virüsler bilgisayarınızın Restlenmesine, Aşırı Upload yapmasına v.b. sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle XP kurmadan önce Kablo Modem bağlantınızı bilgisayardan çıkartarak XP için gerekli olan güvenlik yamalarını, Servis PACK 2 yi yüklemeniz ve XP firewallı aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Sisteminize virüs bulaşmış olup bilgisayarınız kendini resetliyorsa resetlemeyi durdurmanın en kısa yolu start/run /cmd/shutdown -a şekildedir. Yanlız bu geçici bir çözümdür.


Virüsün resetlemesini tamamen devre dışı bırakmak için

1. Bilgisayarım a sağ tıklayın>yöneti seçin

2. Hizmetler ve uygulamalar --> hizmetler i seçin

3. Sağ tarafta "uzaktan yordam çağrısı (RPC)" ve "uzaktan yordam çağrısı (RPC) konumlandırıcı" vardır.Her ikisinde de sağ tuşa basıp özelliklere girin ve Kurtarma bölümündeki "birinci hata", "ikinci hata" ve sonraki hatalar" ' ın hepsini "eylem yürütme" olarak seçip "tamam" a basın ve bilgisayarınızı resetleyin,

4. Sisteminizi güvenli kipte açın: (açılırken F8 tuşuna basılı tutun).

Worm un tekrar devreye girmemesi için yapmanız gerekenler :

1. Bilgisayarınız Güvenli Kipte açıldıktan sonra Başlat tan çalıştır a basın.

2. Açılan kutuda regedit yazıp enter a basın.

3. Üstteki menuden düzen--> bul a basın (veya Ctrl+F)

4. msblast.exe yazıp arayın ve buldugunuz yerde silin.

5. Hepsini sildikten sonra pencereyi kapatın.

6. Başlattan Çalıştır a basın. "msconfig yazıp Enter e basın.

7. Açılan pencerede Başlangıç menüsünde yanında işaret olan tüm programların işaretini kaldırın ve uygula/kapat butonuna basın. Bilgisayarı resetleyin.

8. Virüsü sistemden temizlemek için linkteki dosyayı indirin.
Dosyayı İndir

9. Yükleme tamamlandıktan sonra "FixBlast" adında masaüstünüzde olan dosyayı çalıştırın.

10. Start butonuna basın. Symantec W32.Blaster.Worm.Fix Tool. Bu araç bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerde wormu arar. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

11. Tarama işlemi bittikten sonra isterseniz sizi microsoft un sayfasından işletim sisteminizin açığını kapatan sayfaya yönlandirmesi için yes e basabilirsiniz. (microsoftun sayfasında işletim sisteminiz ve dilini seçip gerekli yamayı indirebilirsiniz).