Magento; web sitenizde ürün satışı, ticâret yapmanızı sağlayan bir e-ticâret betiği, sanal mağaza sistemidir. Varien firması tarafından geliştirilmiş olup ilk beta sürümü, 31 Ağustos 2007'de yayınlanmıştır. Kararlı olan 1.0 no'lu sürümü ise 31 Mart 2008'de yayınlanmıştır.

Magento, zend framework bileşenleri üzerine bina edilmiştir. Açık kaynak olduğunu belirttiğimiz bu betik, Açık Kaynak Yazılım Lisansı (Open Software License) ve 1.1.7 sürümünden beri Akademik Ücretsiz Lisansa (Academic Free License) sahiptir.

2008 yılında düzenlenen Açık Kaynak Ödülleri'nde, en iyi yeni proje dalında birinci (1) olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Son derece gelişmiş, sağlam ve bir o kadar da karışık bir yapıya sahip olan Magento, bu ödülden sonra açık kaynağın yeni gözdesi haline geldi. Kimileri tarafından ücretsiz bir betik olmasına rağmen fazla profesyonelce olduğu söylenmiştir. Bu durumdan dolayı mıdır bilinmez, Varien firması, 15 Mart 2009 tarihinde Magento Enterprise Edition adlı kurumlara özel ücretli sürümünü piyasaya sürdü. Bu sürümün fiyatı ise şu an $8.900 dolar.

Magento, gelişmiş bir sanal mağaza sistemi ve bu çoğu kişi tarafından biliniyor ancak sistem hızı konusunda o kadar başarılı olduğu söylenemez. Resmi forumlarında bu konudan dolayı şikâyetçi olan kişi sayısı oldukça fazla. Bu konu hakkında çalıştıklarını söyleyen Magento geliştiricileri, 1.3.x sürümünde optimizasyon ve hata düzeltme çalışmaları yaparak biraz olsun yavaşlıkla ilgili sorunları halletmiş görünüyor. Son çıkan sürüm ise yine 1.3.x serisine ait 1.3.2.1 no'lu sürümdür.


Genel özellikleri

Site yönetimi,
Mobil ticâret,
Pazarlama promosyonları ve araçları,
Uluslararası destek,
Arama motoru optimizasyonu (seo),
Ödeme,
Nakliye,
Ücret,
Sipariş yönetimi,
Müşteri servisi,
Müşteri hesapları,
Katalog yönetimi,
Katalog tarama,
Ürün tarama,
Analiz ve raporlama,
Müşteri yorumları,
Çapraz satış,
Müşteri etiketleri,
Ürünleri karşılaştırma,
Talep listeleri,
Google Base entegresi,
Google Website Optimizer entegresi


Magento Demo Sayfası
Magento demo yönetici paneli (admin - 123123)
Magento Yol haritası
Magento Çoklu Dil (Türkçe çeviri için yardımcı olmak isteyenler burayı kullanabilir)
Magento Türkçe Forum Bölümü
Magento resmi blogu
Magentoyu indirmek için