+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Php nedir?

Web Tasarım ve Google Kategorisinde ve Php, Php Scripts Forumunda Bulunan Php nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Php nedir? PHP (Personal Home Page) Tarihçe PHP, ilk olarak 1990’lı yılların ortalarında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Lerdorf’un amacı

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Post Php nedir?

  Php nedir?
  PHP (Personal Home Page)

  Tarihçe

  PHP, ilk olarak 1990’lı yılların ortalarında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Lerdorf’un amacı kişisel bilgilerini internet üzerinden yayınlamaktı. O tarihteki teknolojide, günümüzdeki gibi gelişmiş web tasarım yazılımlarının bulunmamasından dolayı , kişisel web sayfası yapmak çok daha zordu. Buradan yola çıkarak, kişisel web sayfası yapmak için bir yazılım hazırladı ve adına Personal Home Page (PHP) adını verdi. PHP, Perl dili üzerine kurulu bir dil olarak geliştirilmeye başlanmıştır. PHP’ nin çok tutulması üzerine web tasarımcılarının çok ihtiyacı olan, yani form yoluyla ziyaretçiden gelen bilgileri işlemeyi sağlayan eklemeler yapılarak adına PHP/FI (Form Interpreter) adını aldı. Kimileri tarafından programın bu versiyonu PHP2 olarak adlandırıldı. 1995 yılının ortalarında PHP Lerdorf’un kurmuş olduğu bir grup tarafından daha da geliştirildi. Bu sefer Perl dilindeki fonksiyonlardan tamamen arındırılmış ve Object Oriented (Nesneye Dayalı) bir dil haline getirildi.

  Günümüzde PHP4 versiyonu geliştirilmiş durumdadır. PHP dili Linux gibi Açık Kaynak Kodlu bir dildir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır ve geliştirilmektedir. Linux, Unix, Windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilen versiyonları mevcuttur.


  PHP Nedir ?
  PHP bir script dilidir ve PHP ile yazılan kodlar bir editörde yazılıp PHP veya (kullanılan sürüme göre) PHP, PHP3 gibi uzantılı dosya olarak kaydedilir. PHP ile yazılan dosyalar derlenmezler (compile edilmezler). Sadece Web Server’da bu dilde yazılmış scriptleri yorumlayabilecek bir PHP yorumlayıcı program mevcuttur. Bu yorumlayıcı yazılmış PHP scriptlerini Web Server’ ın anlayabileceği bir biçime dönüştürür ve yollar.

  PHP ile yazılmış bir web sayfasına bağlandığınızda temel olarak aşağıdaki işlemler yapılmaktadır. - İstemci(Client) tarafından PHP dosyası bir tarayıcı (browser) ile çağrılır.

  - Web Server(Web Sunucu) dosya uzantısından bu isteğin bir PHP dosyası olduğunu algılar ve PHP yorumlayıcıya yollar.
  - PHP yorumlayıcısı ilgili dosya içindeki scriptleri çalıştırarak geriye döndürdüğü sonucu Web Server’ a tekrar gönderir.
  - Web Server’ a ulaştırılan sonuç İstemci(Client) tarafına HTML dosya olarak yollanır.

  PHP oyun programı yazmaya kadar bir çok amaca hitap edebilecek nitelikte bir dildir. Fakat konular içerisinde veritabanları üzerinde kayıt ekleme, silme, değiştirme, sorgulama işlemlerine yer verilecektir. Sonuç olarak PHP, HTML dilinin yapamadığı işlemleri yapabilmek, HTML olarak daha işlevsel sayfalar yapabilmek, Web Server’a bir takım işler yaptırmak gibi yararlar sağlayan bir programlama dilidir diyebiliriz.

  PHP Gereksinimleri
  PHP kullanabilmeniz için bazı yazılımlara ihtiyacınız vardır. Ders içerisinde PHP dilinin Windows tabanlı işletim sistemlerinde kullanılması anlatılacaktır. Bu yüzden gerekli yazılımların Windows tabanlı işletim sistemlerine nasıl kurulacağından ve çalıştırılacağından bahsedilecektir.


  - Windows’un bilgisayarınıza kurulu olduğunu varsayıyoruz.
  - Web Server : Web Server yapmış olduğunuz web sayfalarının internette gösterilebilmesini sağlayan bir yazılımdır. IIS, Apache, Xitami gibi birçok Web Server programı mevcuttur. Fakat biz Apache Server kullanacağız.
  - PHP4 : İlk başta bahsedildiği gibi PHP scriptlerinizin yorumlanabilmesi ve Web Server tarafından anlaşılabilmesi için, bir PHP yorumlayıcı programa ihtiyacınız olacaktır. PHP4 bu yorumlama işini yapacak programın adıdır.
  - Veritabanı : PHP dilini bir veritabanına kayıt ekleme, çıkarma, düzeltme ve sorgulama gibi işlemlerde kullanacağımızdan bir veritabanına ihtiyacımız olacaktır. Veritabanı olarak Progress derslerinde görmüş olduğunuz Progress veritabanını kullanacağız.
  - ODBC Driver : ODBC (Open Database Connectivity) bir veritabanına başka bir uygulamadan bağlanmayı sağlar. Her veritabanının kendine özel bir ODBC Driver’ ı mevcuttur. Bu yüzden Progress veritabanına bağlanmamızı sağlayacak bir ODBC Driver’ ına sahip olmamız gerekir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Üye Numarası
  13911
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11
  paylaşım için teşekkürler...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Üye Numarası
  14907
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11
  teşekkürler azizim
  bu konuyu umarım öğrenmeyi başarabilirim

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik afrodisiak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110481
  Nerden
  Sinop-üsküdar
  Yaş
  26
  Mesaj
  14
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  13

  Icon14 Cevap: Php nedir?

  //Yüksel abicim daha önceden açmışsın bu konuyu yeniden konu açıp veri tabanını şişireyim demedim bende birşeyler söylemek istiyorum php hakkında...


  Arkadaşlar öncelikle merhabalar,

  Bu dökümanda size PHP diline nasıl giriş yapabileceğinizi baştan aşağı anlatacağım. Ve umuyorum ki eğer dikkatli ve azimli olursanız başaracaksınız Fakat unutmayın ki bu sadece giriş, her zaman olduğu gibi kapıyı aralayacağım içeri siz adım atacaksınız

  İlk iş olarak kendi bilgisayarınızda PHP çalıştırabilmek için gerekli programları indirip kurmalısınız. Ama siz henüz yeni başlıyor olduğunuz için sizi pek uğraştırmadan tek bir dosya ile gerekli programları kurmanızı sağlayacağım. Sözünü ettiğim programın ismi PHP-Triad`dır. Dosya 12,8 mb büyüklüğünde. Yani eğer dial-up kullanıyorsanız biraz zorlayabilir ancak yinede emin olun ki buna değecek. BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

  İndirme işlemi bittikten sonra kurulum işlemini kurulum sihirbazı ile kolaylıkla yapacaksınız zaten. O yüzden kurulum işlemini anlatmıyorum bile. Şimdi kurduğunuzu varsayarak konuya asıl girişi yapıyorum.

  Şimdi ilk iş olarak C:\apache dizininde bulunan Apache.exe isimli uygulamayı çalıştırın. Karşınıza bir dos ekranı gelecek, onu öylece bırakın ve kapatmayın. Bu uygulamayı her PHP çalışmanızda çalıştırmanız gerekeceği için masaüstünüze kısayol olarak ekleyebilirsiniz. Daha sonra bir kereye mahsus olmak üzere C:\apache\mysql\bin klasörü içindeki winmysqladmin.exe isimli uygulamayı çalıştırın. İlk açışınızda sizden bir kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Burayı boş bırakmanızı öneririm. Ama illâ ben birşey yazacağım derseniz şöyle açıklayayım, oraya yazacağınız kullanıcı adı ve şifre sizin veritabanı ile bağlantı yaparken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre olacak. Yani boş bırakırsanız şifre veya kullanıcı adı yazmadan direk bağlanabileceksiniz veritabanınıza fakat doldurursanız elbetteki şifrenizi yazmanız gerekecek bağlantı için. Ben yinede boş bırakmanızı öneriyorum. Eğer uygulamayı çalıştırdınız ve saatin yanında (sağ alt köşe) bir trafik lambası gördüyseniz ve eğer yeşil ışık yanıyorsa her şey yolunda demektir Artık işe başlayabiliriz.

  Ama birşey unuttuk değil mi? Hangi klasöre koymalıyız ki *.php uzantılı dosyalarımızı çalışsınlar? *.php uzantılı dosyalarımızı C:\apache\htdocs içine koyacağız. Şimdi ilk uygulamamızı yapalım.

  Not defterini açın (Başlat > Çalıştır > notepad) ve içine aşağıda yazanları yazın:

  <?php
  echo(“PHP ile yaptığım ilk uygulamam! süpermeydan sağolsun:d ”);
  ?>

  Bu dosyayı merhaba.php olarak kaydedin. Şimdi büyük ihtimalle çoğunuz “merhaba.php” yerine “merhaba.php.txt” olarak kaydettiniz Bu sorunu engellemek için kaydederken dosya adını tırnak içinde yazın. Örneğin; “merhaba.php” şeklinde. Ve alttaki menüden “Tüm dosyalar” seçeneğini seçin. Şimdi dosyanızı merhaba.php şeklinde doğru olarak kaydettiğinizi varsayıyorum ve artık bu hazırladığımız uygulamayı çalıştırma zamanı geldi diyorum

  Uygulamamızı çalıştırmak için Explorer ı açıp http://localhost/merhaba.php yazıyoruz. Eğer karşımıza “PHP ile yaptığım ilk uygulamam! süpermeydan sağolsun:d ” yazısı çıkarsa ilk uygulamamızda başarıya ulaştık demektir Şimdi size kodda geçen her şeyi tek tek açıklayacağım.

  PHP dili <?php … ?> veya <? … ?> veya <script language=”PHP”>…*********** tagleri arasına yazılır. Dolayısı ile bizde uygulamamıza “<?php” şeklinde başladık ve “?>” şeklinde de bitirdik. Ekrana yazı yazmak içinse “echo” komutu kullanılır. Bu komutun en basit kullanımı yukarda yazdığım gibidir. Ama başka bir kullanım şeklide şöyledir;

  echo = “PHP ile yaptığım ilk uygulamam! Süpermeydan sağolsun ”;

  Tabi ilk yazdığım şekli daha kolaydır. Birde çok önemli birşey de şu, Mutlaka bütün komutların sonuna komutun bittiğini belirten noktalı virgül işaretini koymalıyız. Eğer koymazsak program hata verecektir. Bu kesinlikle çok kısa ama çok önemli bir ayrıntı asla unutmamalısınız.

  Bu ilk uygulamadan sonra kendinize güveniniz arttı ve daha çok şey öğrenme ihtiyacı hissetiyseniz internet üzerinden online dersler ile kendinizi geliştirebilirsiniz. bunun için size yardımcı olmak istiyorum. Azda olsa birbilginiz olsun. Mesela ben phpyi sıfırdan kendi başıma öğrendim. İlk yaptığım projemde ziyaretçi defteri olmuştu. Tabiki bu işler merak işi ben ziyaretçi defterini kodladığımda gece 12de başlayıp sabaha doğru 5 te falan bitirmiştim. Bitirdğimde çocuklar gibi sevinmiştim:D Ve onun değerini şimdi anlıyabiliyorum. Baya bi geliştim içerik yönetim sistemi e-ticaret sistemi falan kodlayabiliyorum. Eminimki sizde bu seviyeye gelceksiniz inanın çok kolay bir mantığı var.

  Şimdi sizden istediğim bana bir ziyaretçi defteri kodlayın:d ilk projeniz bu olsun.

  Takıldığınız yerler olursa buraya yazabilirsiniz.
  Kısa ve öz anlatmaya çalıştım.Kendinizi gittikçe geliştirebilirsiniz ve sizde iyi bir coder olabilirsiniz. Başarılı olmanız dileği ile,

  Hoşçakalın.

  Umarım işinize yarar. bildiklerimi paylaştım bende tam anlamıyla profesyonel değilim belki ama yinede işinize yarayabileceği düşündüm.

  Saygılarımla...

Benzer Konular

 1. Meşrep nedir?, Mezhep nedir?
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-01-2016, 08:40 AM
 2. Misyonerlik Nedir? Amacı nedir? Tehdit midir?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 04:54 PM
 3. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 02:04 AM
 4. DiJRAN Nedir.?Anlamı Nedir.?
  dijran Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-08-2008, 06:05 PM
 5. Chopper nedir - Cruiser nedir?
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2008, 10:52 PM
Yukarı Çık