-A-
ASP ; ASP (Active server page) Microsoft'un geliştirdiği sunucu tabanlı bir programlama dilidir. ASP sayesinde ziyaretçiyle etkileşimli ve veritabanıyla işleyen siteler yaratmak mümkündür. Örneğin ASP kullanarak sitenizde ziyaretçi defteri veya anket gibi uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz.
ASP, VBScript veya JScript dillerinde yazılır ve HTML ile iç içe kullanılabilir. ASP sayfaları çalışmak için Microsoft'un IIS web sunucuna ihtiyaç duyar.

ASP'ye benzer diğer programlama dilleri PHP, Perl, ColdFusion, TCL ve JSP'dir.

Adsense ; Google’ın webmaster’lara sunduğu bir reklam sistemidir. Sayfa içeriğine göre reklam konulur, tıklanma oranı arttığı için tercih edilir.

Adwords ; Google Adsense’in reklam verenlere yönelik bölümüdür. Ücret karşılığı reklamınızı adsense kullanıcısı sitelerinde yayımlatabilirsiniz.

-B-
Backup ; Backup'ın Türkçesi "yedeklemek"tir. Bilgisayar veya sunucudaki dosyaların, veritabanlarının, yedeğini alma işlemine BackUp denir. BackUp işlemi sistem sorunlarında veya olası donanım problemlerinde bilgisayardaki verilerin kaybolmaması için yapılır.

Çoğu hosting firması sistem sorunlarında müşterilerinin verilerinin kaybolmaması için düzenli olarak serverlarındaki bilgilerin backuplarını almaktadır.

Bandwidth ; Bandwidth, Türkçe'si bant genişliği, kullanılan sistem veya cihazın calıştığı frekans bölgesinin genişligini ifade eden değerdir. Kısaca bandwidth sitenizin anlık veya toplamda harcayabileceği data tranferi limitini gösterir.

Backlink ; Başka sitelerden, size verilen bağlantı, köprü, link. / Pagerank’ın temel taşı.

-C-
CGI ; CGI (Common Gateway Interface) bir web sunucusunun aynı makinadaki programlarla ve o programların web sunucusuyla olan iletişimlerini düzenleyen kurallara verilen addır.

CGI programlarları genellikle web sunucusundan aldıkları bir veriyle işlem yapar; veriyi email olarak bir adrese yollamak veya veriyi veritabanına kaydetmek gibi.

CGI scriptleri CGI arayüzünü kullanan küçük programlardır. CGI, Perl vs gibi bir programlama dili değil, bir web sunucunun verilerle işlem yapmasını sağlayan bir arayüzdür.

Co-location ; Bir web sunucusunu yüksek hızda internet erişimi, güvenlik, yedekleme ve teknik destek gibi hizmetleri sağlayabilecek bir Network Operasyon Merkezinde barındırmaktır. Kiralık sunucudan farkı, müşterinin hem softwareleri hem de donanımı kontrol etmesidir. Co-location hizmeti alan bir makinaya müşterinin erişimi internet üzerinden bir kontrol paneli sayesinde sağlanır.

ColdFusion ; ColdFusion advanced web programcılarının kullandığı bir programlama dilidir. Ms Access, dBASE, FoxPro ve Paradox veritabanlarıyla uyumlu olarak çalışabilir.

-D-
Database server ; Database server, Türkçe'si veritabanı sunucusu, spesifik olarak veritabanı işlemleri için konfigure edilmiş web sunucusudur. Genellikle yüksek işlem gücü gerektiren, e-commerce tarzı, sistemler için tercih edilir.

Dedicated server ; Dedicated server (kiralık sunucu) sadece bir müşteri için ayrılmış web sunucusudur. Normal (shared) hostinde yüzlerce site aynı sunucuda barındırılırken dedicated serverlar sadece bir müşteriye hizmet eder.

Co-location'dan farkı müşteri kendi donanımını sağlamak zorunda değildir. Donanım hosting firması tarafından sağlanır.

Domain Name ; Domain name, Türkçe'si alan adı, bir web sitesinin internetteki adıdır. Alan adı noktayla ayrılmış iki bölümden oluştur. Birinci bölüm sitenin adını (örn: Hostbul), noktadan sonraki ikinci bölüm ise (örn: .net) alan adının uzantısını oluşturur.

.com .net .org .com.tr ve bunun gibi yüzlerce alan adı uzantısı mevcuttur.

Domain ; Browsera (İnternet Explorer, Opera gibi) yazılan site ismine domain denir. Google ismi bir domaindir.Domainler site isimlerinin akılda kalmasını sağlayan özelliktir.Domainler olmasaydı sitelere Google gibi rakamsal veriler yazarakta ulaşabiliriz .

-E-
E-commerce ; Türkçe'si elektornik ticarettir. İnternet üzerinden alım-satım hizmeti veren sitelerin gelen adıdır.

-F-
FTP ; FTP (File transfer protocol) bir web sunucusuna dosya göndermenin veya sunucuda bulunan dosyaları bilgisayarınıza aktarmanın en kolay yoludur. TCP/IP protokolunu kullanan bir uygulamadır.

FTP yapabilmek için genellikle FTP programları kullanılır. (CuteFTP, LeechFTP vs..)

Frontpage Extension ; FrontPage web sayfası yaratma programının sunduğu hazır web-botları olan sayfa içinde arama, sayfa sayacı vs.. özelliklerin websitenize entegre edilebilmesini sağlar.

Fake PR ; Pagerank değerinin sahte olması. Örneğin gerçek pagerank değeri 2 olan bir sitenin, pagerank değeri 6 olan sitenin pagerank değerini kendine kopyalaması.

-H-
HTTP ; HTTP (HyperText Transport Protocol) hypertext dosyalarının internet üzerinden gönderilmesini / yayınlanmasını düzenleyen protokoldür.

Hosting ; Web sitelerinizin dosyaları depo edildiği aynı zamanda web sitenizi gezen ziyaretcilere sayfalarının gösterilmesini sağlayan bir özelliktir.Türkiye'de bu görevi ustlenen kişiler/kurumlar mevcuttur. Web Hosting firmanız ne kadar iyi ise sitenizin açılma hızı veya sitenizin 7 gün 24 saat açık kalabilmesiyle doğru orantılıdır.

-İ-
IIS ; IIS (Microsoft Internet Information Server) Windows NT Server 4 ve Windows 2000 Server'la birlikte gelen Microsoft'un web sunucusudur.

-J-
JSP ; JSP (Java Server Pages), Java Servlet teknolojisinin bir uzantısıdır. HTML ve sunucu taraflı Java progamlarının birlikte çalışmasını sağlar. JSP sayfaları .jsp uzantısı taşır.

-K-
Kontrol Panel ; Web hostinginizin size verdiği bir özelliktir.Genellikle bütün hosting paketlerinde vardır.Bu özellik ile birçok işlemi kendiniz yapabilirsiniz.Cpanel ve Plesk bu panellerin lideri durumundadır.

-L-
Linux Hosting ; Aktif programlama dillerinden php türünü çalıştırabilen bunun yanında html gibi basit dilleride çalıştırabilirsiniz.

Link Değişimi ; Karşılıklı link alışverişi / linkleme.

Link Tarlası ; Link değişimlerinin abartılması sonucu yüzlerce linkin yer aldığı sayfa / site.

-M-
Managed Server ; Hosting sağlayıcınızın barındırdıkları size ait sunucunun bakım ve alt yapısını üstlenmesine denir. Hosting sağlayıcınız sizinle birlikte çalışarak sunucunuzda istediğiniz konfigurasyonun düzenli ve verimli olarak çalışmasını sağlar.

MySQL ; MySQL çok hızlı ve sağlam bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). Bir veritabanı, her tür veriyi saklamayı,aramayı,ayırmayı ve elde etmeyi sağlar. MySQL sunucusu, verilerinize erişimi kontrol ederken çok sayıda kullanıcının aynı anda üzerinde çalışmasını ve hızlı erişimini sağlar. Ayrıca aynı anda sadece yetkili kullanıcıların erişim sahibi olmalarını güvence altına alır.

PHP ile birleştiğinde üyelik sistemlerinden tutun arama motorlarına, binlerce öğrencinin notlarının webte tutulmasına kadar bir çok projeyi gerçekleştirebilmenize olanak tanır.

Çoğu Unix tabanlı hosting planı MySQL desteği vermektedir.

MS Access Database ; Microsoft'un göreceli olarak küçük ve az miktardaki veriyi saklamak için MS Office paketinde sunduğu veritabanı uygulamasıdır. Genellikle ASP programlama dilinde verileri saklamak için kullanılan veritabanı türüdür.

MS SQL Server ; Microsoft'un yüksek işlem kapasiteli veritabanı sunucusudur. Büyük miktardaki verileri çok hızlı şekilde derleyen, yüksek ziyaretçi potansiyeli olan siteler için uygun bir sunucu çözümdür.

Metatag ; Web sayfasını google’a tanıtırken kullanılan kodlar.

-N-
NameServer ; Alan adlarını IP adreslerine çeviren birime verilen addır.

Network ; Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak, sistem kaynaklarını birlikte kullandıkları bigisayar ağıdır. Birden fazla network bir araya geldiğinde ise buna Internet denir.

-O-
ODBC ; ODBC (Open Database Connectivity), birden fazla veritabanı formatını destekleyen (örnek: Access, dBase, DB2, Excel vs.), ve bu veritabanlarına web sayfanızdan ulaşmanızı sağlayan bir standarttır.

Outlink ; Sizin başka sayfalara verdiğiniz bağlantı, köprü, link.

-P-
PHP ; PHP, kaynak kodu açık, sunucu tabanlı bir programlama dilidir. İnteratkif ve statik olmayan, bir veritabanına bağlanabilen web siteleri programlamak için kullanılır. PHP kodları HTML içine gömülerek çalışabilir. PHP sayfaları .php veya .php3 uzantısını taşır. Bu programlama dili C ve Java'yla benzerlik gösterir.

PERL ; Açık kodlu, sintax bakımından C programlama diline benzeyen bir programlama dilidir. Çoğunlukla CGI scritplerinin programlamasında kullanılır.

Pagerank (PR) ; Google’ın sayfalara verdiği sayısal değer. / Yeşil çubuktaki sayı.

Pagerank Güncellemesi ; Google’ın sayfa değerlerini yaklaşık 3 ayda bir yenilemesi / Yeşil çubuktaki sayının belirli aralıklarla güncellenmesi.

-R-
Reseller ; Reseller, web hosting hizmeti sağlayan ama kendi data centerı olmayan firmalara verilen addır. Genellikle diğer büyük firmaların datacenterlarını kullanarak web hosting hizmeti sağlarlar. Data center veya sunucu kendilerinin olmamasına rağmen, sunucuya erişim yetkileri çok yüksektir.

Reseller Host Nedir ; Sunucusu olan bir yerin bayisi olarak veya kendi başınıza daha fazla web alanı ve özellikğin bulunduğu pakettir.Bu paket ile sizlerde hosting satabilirsiniz.Fakat kontrol panelin bütün işlemleri yapamassınız kısıtlamalar vardır.

-S-
Shell Account; Unix sunucularda bulunan, web hosting hizmeti alan müşterinin web sayfası içeriğini Telnet üzerinden değiştirebilmesine yarayan özelliktir.

SSL ; SSL (Secure Sockets Layer), web sayfası üzerinden gönderilen bilgileri şifreleyerek güvenli olarak transferini sağlar. Genellikle e-ticaret veya online satış yapan sitelerde kredi kartıyla ödeme işlemleri sırasında, kredi kartı bilgilerinin güvenliği için kullanılır.

Static IP ; Static, yani değişmeyen IP web sitenizine ait sabit kalan bir IP adresidir. Bu adres, alan adınız dışında web sitenize ikinci bir erişim imkanı sağlar.

Statistics ; Web sayfasının günlük, aylık, tekil ve çoğul ziyaretçi istatistiklerini tutan programdır. Genellikle size sitenize hangi sayfadan ulaşıldığı, ziyaretçinin bilgisayarının konfigurasyonu gibi ek bilgiler de sunar.

Subdomain ; Klasorlerinize domaininiz üzeründen erişilmesine sağlar.Örn; hostingyardim.com gibidir.

Sandbox ; Google, optimizasyon uygulamalarında illegal yolları seçenleri cezalandırır. Bu sandbox’tur.

SEF ; Açılımı search engine friendly şeklindedir. Sayfa linkini anahtar kelimelerden oluşturmayı amaçlar.

Search engine hidden ; Bu terim gizli arama motoru optimizasyon manasına geliyor

Spam ; Google aramalarında yükselmek için anahtar kelimenin çok fazla kullanılması.

Seo yarışmaları ; Yarışma yöneticileri tarafından verilen kelimeyi / kelime grubunu kendi sitesinde kullanarak, sitesini google sıralamasında ilk sıraya çıkaranın kazandığı yarışma türü.

-T-
Telnet ; Telnet iki bilgisayarı birbirine bağlamak için kullanılır. Sizin uzaktaki bir bilgasayara bağlanarak, o bilgisayar üzerinde yetkiniz dahilinde dilediğiniz işlemi yapmanıza olanak tanır.

-U-
UNIX ; Genellikle web sunucularında kullanılan bir işletim sistemidir. Veritabanları tutmak, web sayfaları yayınlamak gibi işlemler için kullanılır. IRIX (SGI), Solaris (Sun) gibi varyasyonları ve bunlardan türemiş Linux, Apple OSX gibi çeşitleri vardır.

-V-
Virtual Hosting; Bir web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her bölümün birbirinden bağamsız, kiralık sunucuymuşcasına çalışmasına olanak sağlayan hosting çeşitidir. Shared hostingden farkı, müşterisine sunucusu üzerinde çok daha fazla kontrol imkanı sağlamasıdır.

-W-
Windows Hosting ; Aktif programlama dillerinden asp türünü çalıştırabilen bunun yanında html gibi basit dilleride çalıştırabilirsiniz.