Şimdi bu karanlık, görünmez ve Google tarafından bulunmaz internet adreslerini keşfetmenin zamanı geldi.

Halka açık ve Google gibi arama motorları tarafından endekslenebilen internetin boyutundan kat kat büyük olan bu bilgi kaynaklarına, bu işe adanmış özel arama motorlarıyla erişebilirsiniz. Chip Online dergisinden Ali Güngör bilinmeyen özel siteleri kullanıcılar için derledi.

10 Infomine
Amerika Birleşik Devletlerinin kütüphanelerine erişin ve veritabanlarından, makalelerden, bültenlerden, kataloglardan, araştırmacı listelerinden ve daha fazlasından yararlanın.

Akademisyenlerin ve meraklıların hayran kalacağı çapta bir kaynak.

Bağlantı: Welcome to INFOMINE: Scholarly Internet Resource Collections

9 WWW Virtual Library
İnternetin mucitleri tarafından başlatılan en eski katalog WWW Virtual Library'dir.

İlgili konular ve araştırma kaynakları bulabileceğiniz bu site Tim Berners-Lee'nin eserlerinden.

Bağlantı: The WWW Virtual Library

İngiliz kaynaklarını da kurcalayın

8 Intute
İngiltere merkezli bu kaynak dünyanın en saygın üniversitelerinden araştırma kaynakları tutuyor. Aradığınız konu özel ve bilimsel ise bulabileceğiniz engin bir bilgi kaynağı.

Bağlantı: Intute - Home


7 Complete Planet
"Derin internetin ön kapısı" sitenin kendisi için seçtiği tanım. Dinamik veritabanları genel kullanıcının aramalarında çıkmıyor.

70.000 veritabanını endeksleyen Complete Planet, gıdadan askeri teknolojilere her alanda bilgi bulmanızı sağlıyor. Tarih aralığında arama yapma özelliği sunuyor.

Bağlantı: CompletePlanet - Discover over 70,000+ databases and specially search engines


Ansiklopedi ve almanaklar elinizin altında

infoplease.com
Özelliklerle dolu bir bilgi portalı olan Infoplease ile ansiklopediler, almanaklar, atlas, biyografiler ve daha fazlası elinizin altında.

Bağlantı: Infoplease: Encyclopedia, Almanac, Atlas, Biographies, Dictionary, Thesaurus. Free online reference, research & homework help. — Infoplease.com


5 DeepPeep
DeepPeep'in amacı veritabanlarını ve internet hizmetlerini bilgi için taramak ve dinamik sonuçlar sunmaktır. Normal arama motorlarının göremediği dinamik arama işlemlerinden doğan kısa ömürlü sonuçları bu araç ile görebilirsiniz.

Bağlantı: DeepPeep: discover the hidden web

Ansiklopedi ve almanaklar elinizin altında

4 IncyWincy
Bu arama motoru diğer arama motorlarına bağlanıp sonuçları filtreleyerek çalışıyor. İnterneti, dizinleri, formları ve görselleri arıyor. Görünmez ağda işe yarar bir internet arama motoru.

Bağlantı: IncyWincy: The Invisible Web Search Engine

3 DeepWebTech
5 farklı arama motoru ve tarayıcı eklentisi ile özel konular üzerinde özel aramalar yapabilirsiniz. Bilim, tıp ve iş dünyası gibi konularda derin bilgi edinebilirsiniz.

Bağlantı: Deep Web Technologies' Federated Search

Bilimsel veriler o kadar fazla ki ne aradığınızı bilmeniz gerek

2 Scirus
Scirus bilimsel amaçlarla tasarlanmış bir arama motoru ve öncelikli hedefi bilim adamlarının hazırladığı makaleleri, kişisel web sitelerini, ders materyallerini, sunucu materyallerini, patentleri ve kurumsal intranetleri takip ediyor.

Bağlantı: Scirus - for scientific information


1 TechXtra
TechXtra mühendislik, matematik ve bilgisayar üzerine yoğınlaşan, teknik raporlar ve veriler sunan bir bilgi kaynağı. İlgili websiteleriyle ilgili bilgi de barındırıyor.

Bağlantı: TechXtra: Engineering, Mathematics, and Computing