Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Nergis Çiçeği

Diğer Uğraş ve Hobiler Kategorisi Bahçe Düzenlemesi Forumunda Nergis Çiçeği Konusununun içerigi kısaca ->> Alımlı ve hoş kokulu çiçekleri nedeniyle birçok ülkede süs bitkisi olarak yetiştirilen nergislerin, başta Avrupa olmak üzere, kuzey ılıman kuşakta ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Nergis Çiçeği  Alımlı ve hoş kokulu çiçekleri nedeniyle birçok ülkede süs bitkisi olarak yetiştirilen nergislerin, başta Avrupa olmak üzere, kuzey ılıman kuşakta kendiliğinden yetişen 40 kadar türü vardır.
  Nergisgiller familyasının Narcissus cinsini oluşturan bu bitkilerin adı Yunan mitolojisindeki Narkissos’un adından gelir. Mitolojiye göre sudaki görüntüsüne aşık olup ona kavuşmak için ölümü seçen güzeller güzeli Narkissos’un öldüğü yerden nergisler bitmiştir. Nergis soğanı zehirli bir süs bitkisidir.

  Çok eski zamandan beri süs için yetiştirilen ve baharda ilk çiçek açan bitkiler arasındadır. Çiçeği çıplak bir sapın üzerinde biraz eğik durur. Nergislerin rüzgarlı havalarda nazlı nazlı sallanan eğri boyunlu çiçekleri hafifçe yassılaşmıştır. Çiçekler içi boş ve uzun bir sapın ucunda tek tek yada çoğunlukla ikiden başlayarak altı taneye kadar bir arada açar. Her bir çiçek ortadaki çanak yada boru biçimli yapıyı çevreleyen altı taçyapraktan oluşur.
  Nergisin birçok türü ve melezleri vardır. Yabani nergis veya çayır nergisi ormanlarda pek çoktur. Toprağın hemen yüzeyinden çıkarak bir arada öbekler oluşturan ince uzun, sivri uçlu ve yassı yaprakları vardır. Ortalama 50 cm boyundaki bu yaprakların bazı türlerde 1 metreye kadar uzadığı da olur. Nergis çiçekleri arıların yardımıyla tozlaşır. Bahçecilikte nergisler soğandan üretilerek çoğaltılır. Bir nergis soğanı bitki solduktan sonra sökülmeyip toprakta bırakılacak olursa gelecek yıl yeniden çiçek ve yaprak verir. Bugün kesme çiçek yada bahçe çiçeği olarak yetiştirilen nergislerin melezleme yoluyla üretilmiş 1000’den fazla çeşidi vardır.

  çiçekstra

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Narkissos sudaki aksine aşık olmuş, Narsizm de buradan geliyor...

Benzer Konular

 1. İki Aşk Çiçeği
  zekaikc Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-08-2012, 04:18 PM
 2. Çan Çiçeği
  simqe Tarafından Bahçe Düzenlemesi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-03-2010, 04:16 PM
 3. Ezan Çiçeği
  SGOR Tarafından Bahçe Düzenlemesi Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 11-03-2008, 12:53 AM
 4. Mum Çiçeği
  dogangunes Tarafından Bahçe Düzenlemesi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-01-2008, 01:54 AM
 5. Su ciceği
  ANDHAKAN Tarafından Dermatoloji (deri hastalıkları) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 30-01-2007, 10:44 PM
Yukarı Çık