Noble Grossart Investments Ltd., web’in yeni anlam merkezli arama motoru hakia’ya 5 milyon dolarlık yatırım yaptı.

hakia CEO ve kurucusu Dr. Rıza Berkan, "Noble Grossart Investments’in yatırımcımız olması teknolojimiz ve ekibimiz için gurur kaynağı oldu. Sir Angus Grossart’ın desteği bizi yatırımın ötesinde güçlendirmektedir" dedi.

Noble Grossart Investments, Ltd.’nin Başkanı Sir Angus Grossant, "hakia ekibinin arama teknolojisini yeni bir seviyeye ulaştırmak için gerekli disiplin ve beyin gücüne sahip olduğuna inanıyorum. Anlam merkezli aramayı gerçeğe dönüştürmek için doğru ekip ve doğru zamandayız" dedi.

hakia, yapay zeka ve bulanık mantık uzmanlığına sahip nükleer bilim adamı Dr. Rıza Berkan ile New York'ta yaşayan ekonomist ve risk sermaye yatırımcısı Dr. Pentti Kouri tarafından kuruldu. Ontolojik semantik biliminin fikir babası ve bilgisayarlı dil bilimi alanında uluslararası otorite olarak kabul edilen Profesör Victor Raskin hakia’nın bilim danışmanıdır.

hakia’nın belli başlı hissedarları arasında, Noble Grossart Investments dahil olmak üzere, önemli bireysel ve kurumsal yatırımcılar yer alıyor. Birseysel yatırımcıların arasında Dr. Kouri, Lu Pat Ng ile Türkiye’nin önde gelen GSM operatörü ve New York Borsası'nda kote olan tek Türk şirketi Turkcell'in kurucu hissedarlarından Murat Vargı bulunmaktadır.


İnceleme : www.hakia.com